81 buitenland Kans op ingrijpen Libië stijgt Westerlingen verlaten vesting Bahrein ARABISCHE OPSTAND De rebellen hopen dat de internationale gemeenschap be sluit te hulp te schieten in Libië. Daar leek gisteravond grote kans op te bestaan. Kaddafi dreigt hard terug te zullen slaan. Oppositie beschuldigd van misdrijven vrijdag 18 maart 2011 Concept voor VN-resolutie ver meldt instellen no-flyzone en andere maatregelen. Regime dreigt burgerdoelen aan te vallen bij militair ingrij pen. Kaddafi: start aanval op Ben ghazi NEW YORK - Nu de troepen van ko lonel Muammar Kaddafi op het punt staan het verzet tegen zijn re gime te breken, lijkt militair optre den in Libië voor de internationa le gemeenschap plots toch een se rieuze optie. Diplomaten uit ver scheidene landen lieten gistera vond doorschemeren dat wellicht knopen doorgehakt zouden kun nen worden in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Een concept van de VN-resolutie over Libië waar de VN-Veiligheids- raad over stemt, rept van het instel len van een no-flyzone en van 'al le noodzakelijke maatregelen' om bedreigde burgers te beschermen. Het Britse persbureau Reuters heeft inzage in de tekst gehad. Een bezettingsmacht in Libië wordt in de resolutie uitgesloten. De internationale gemeenschap is al weken hopeloos verdeeld over de kwestie-Libië. In de Veiligheids raad hebben China en Rusland, beide permanente leden met veto recht, grote bedenkingen bij mili taire interventie. Bij de Europese Unie ligt onder andere groot macht Duitsland dwars. Alleen binnen de Arabische Liga, die za terdag al liet weten een no-flyzone te steunen, lijken de neuzen rede lijk dezelfde kant op te staan. Gisteren leek er evenwel schot in de zaak te komen. Frankrijk liet weten goede hoop te hebben dat een VN-resolutie die gewapend in grijpen mogelijk maakt, het zal ha len in de Veiligheidsraad. Volgens een Franse diplomaat kan na een positieve stemming over de resolu tie al binnen enkele uren worden ingegrepen, al zei hij niet door wel ke landen en op welke wijze. De VS, die aanvankelijk grote terug houdendheid betrachtten waar het ging om militair optreden, be seffen nu ook dat de opstand te gen Kaddafi waarschijnlijk ge doemd is te mislukken zonder wes terse steun. Washington is zelfs be reid verder te gaan dan een vlieg verbod. Elke maatregel tegen het Libische regime, met uitzondering van de inzet van grondtroepen, kan op Amerikaanse steun reke nen, zei onderminister van Buiten landse Zaken William Burns. Het regime van Kaddafi waar schuwde gisteren dat een militaire interventie in Libië hét civiele lucht- en zeeverkeer in het Middel landse Zeegebied in gevaar zal brengen. Het land vergeldt een bui tenlandse militaire aanval door burgerdoelen te treffen. Het privéleger van Kaddafi drong de opstandelingen de afgelopen week steeds verder terug. Misurata in het westen en Benghazi in het oosten zijn de laatste bolwerken die nog in handen zijn van het ver zet. Benghazi is met zo'n een mil joen inwoners de tweede stad van Libië. De havenstad is sinds medio februari in handen van de rebel len. Volgens de Amerikanen zijn Kad- dafi's troepen Benghazi tot 160 ki lometer genaderd. De Libische luchtmacht bestookte gisteren de luchthaven die iets ten oosten van de stad ligt. De staatstelevisie meld de dat Kaddafi's grondtroepen al de buitenwijken van Benghazi heb ben bereikt, maar dat hebben de opstandelingen tegengesproken. Kaddafi zei gisteren dat zijn troe pen de aanval op Benghazi in de nacht van donderdag op vrijdag zouden inzetten. Misurata, met een half miljoen in woners de derde stad van Libië, is de laatste verzetshaard in het wes ten. Kaddafi's manschappen na men de stad gisteren opnieuw met tanks en zware artillerie onder vuur. De dictator zelf sprak van de 'beslissende slag' om Misurata. door onze correspondent Harald Doornbos MANAMAH - Dat het op donderdag rustig oogt in Manamah, de hoofd stad van Bahrein, komt niet omdat de woede van de sjiitische moslim demonstranten is weggeëbd. Het is meer omdat er overal'politie mannen patrouilleren door de stad. En dat zijn allemaal soenniti sche moslims. Alles hier wordt in de gaten gehou den. Voor de luchthaven zijn poli tievoertuigen dwars op de weg ge zet. Ook verderop, bij binnen komst in de stad, controleren orde troepen bij wegblokkades iedere auto of voorbijganger. Een paar weken geleden zou er in Bahrein, dat rijk en modern is, nog een Formule i-wedstrijd wor den verreden. Maar van die onbe zorgde sfeer is weinig overgeble ven nadat ordetroepen op woens dag een tentenkamp van demon stranten hardhandig opruimden. Hierbij vielen tenminste zes do den en honderden gewonden. Het Bahreinse leger wordt gesteund door 1.500 soldaten en politieman nen uit Saudi-Arabië en de Vere nigde Arabische Emiraten. In plaats van honderdduizenden toe risten en een spannende Formule 1, oogt alles doods en uitgestorven. Tijdens de landing van de Boeing 737 van Dubai naar Manamah is al te zien dat er tanks en pantserwa gens naast de landingsbaan staan. Dit zijn de Saudische troepen die belangrijke installaties en gebou wen beschermen. Normaliter kan een houder van een EU-paspoort bij de douane een visum kopen en doorlopen. Dit keer gaat het an ders en volgt uren wachten. Na de paspoortcontrole is het in de aan komsthal een drukte van belang. Niet omdat al deze mensen net zijn aangekomen, maar omdat de vertrekhal bijna vol is en reizigers uitwijken naar de aankomsthal. Bijna iedereen zeult met koffers, tassen en huisraad. „We gaan weg, het is te gevaarlijk", vertelt een Britse vrouw die met haar man en twee kinderen wacht op een uit gaande vlucht. In de aankomsthal ook een tafel met daarachter mede werkers van de ambassades van Canada, het Verenigd Koninkrijk en van Nederland. Zij helpen land genoten bij hun vertrek uit Bah rein. In de praktijk betekent het dat ze met name noodreispapieren maken voor mensen die geen pas poort bezitten. „We hebben de hele dag baby's en nog eens baby's gezien en gehol pen", zegt een medewerkster van de Britse ambassade. Voor Neder landers geldt een negatief reisad vies. Nederlanders die in het land wonen, wordt sterk aangeraden weg te gaan. Om vier uur 's middags is de avondklok ingegaan en mag nie mand zich nog op straat in Mana mah begeven. „Ik rijd je nog wel naar het centrum", vertelt een taxi chauffeur, terwijl zijn klok half zes aanwijst. „Dat is dan veertig dol lar", zegt hij, rijdend over uitgestor ven wegen. Doorgaans kost hetzelf de ritje acht dollar. Wellicht het be gin van een oorlogseconomie. MANAMAH - Leiders van de overwe gend sjiitische oppositie in Bah rein zijn gisteren gearresteerd om dat ze met buitenlandse mogendhe den hebben samengezworen en aangezet tot moord en verwoes ting van particulier eigendom. Dit hebben de strijdkrachten gemeld. De arrestanten zijn leiders van de onrust, aldus de verklaring. Vol gens oppositiebeweging al-Wefaq zijn zes leiders aangehouden. Aanhangers van Kaddafi gingen gisteren weer de straat op om hun steun voor de leider te tonen. foto Mohamed Messara/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8