binnenland 15 'Geen voorstander van sorry' Bonussen voor top INC Student lenen worden slecht ontvangen democratie is ouderwets' ml Q-koortsvaccin voor geiten blijkt effectief Verdachte looft geld uit voor 'gouden tip' WD: bezoekers pornosite aanpakken Veilen erfenis Juliana levert 5 miljoen op MOTIE Minister Hillen van Defensie vindt niet dat hij Kamer op verkeerde been heeft gezet Swiss Sense vrijdag 18 maart 2011 UTRECHT Geiten die gevaccineerd zijn tegen Q_-koorts, dragen aanzienlijk min der vaak de bacterie bij zich die de ze koorts bij mensen veroorzaakt Daardoor wordt de kans op besmet ting bij mensen aanzienlijk ver laagd. Dat concluderen onderzoe kers van de faculteit diergenees kunde van de Universiteit Utrecht. Het doel van het enten van de gei ten was om de verspreiding onder mensen tegen te gaan. PUTTEN Ron P., die voor het verkrachten en doden van de Puttense stewardess Christel Ambrosius tot vijftien jaar cel is veroordeeld, looft een belo ning van 25.000 euro uit om 'de wa re dader' te vinden. Op de site www.degoudentip.nu roepen P. eh zijn advocaat mensen op met infor matie te komen. Volgens de advo caat zijn er alternatieve scenario's die beter bekeken moeten worden. DEN HAAG De WD zegt verbijsterd te zijn over berichtgeving in deze krant dat veel van de ruim 900 Neder landse bezoekers van de opgedoek te website www.boylover.net mo gelijk vrijuit zullen gaan. Het Twee de Kamerlid Ard van der Steur wil dat minister Opstelten van Justitie zo snel mogelijk de wettelijke be perkingen opheft die het onmoge lijk maakt bezoekers aan te pak ken. AMSTERDAM De vierdaagse veiling bij Sotheby's Amsterdam uit de nalatenschap van koningin Juliana heeft ruim vijf miljoen euro opgebracht. Dat is ruim boven de verwachte 1,5 mil joen euro. Alle 1535 'lots' zijn ver kocht. Het eerste deel van de opbrengst gaat naar het Rode Kruis. De rest gaat in vier gelijke delen naar vier doelen, uitgekozen door koningin Beatrix en de drie prinsessen. imMÊmWÊammÊBmmmmmsB&BsmmKBsa Defensieminister Hans Hil len kwam de afgelopen tijd hard in aanvaring met de op positie. Maar zijn relatie met de Kamer heeft geen deuk opgelopen, meent hij. door Sandra Donker Van deemoedigheid is geen sprake. Minister van Defensie Hans Hil len komt doodgemoede reerd de plenaire zaal van de T\vee- de Kamer uitgesjokt. Een motie van afkeuring van de SP over de onvolledige wijze waarop hij de Kamer heeft geïnformeerd over misstanden bij de marine, heeft geen meerderheid gekregen. Al leen de Partij voor de Dieren steunde de politieke diskwalifica tie. „De overgrote meerderheid heeft de motie niet gesteund", luidt Hil- lens laconieke reactie. Zijn relatie met de Kamer is niet verstoord, vindt hij. „We hebben even aan el kaar gesnuffeld." Afgelopen twee weken liep de irri tatie bij de oppositiepartijen over het gedrag van de minister van De fensie hoog op. Hillen wilde niet erkennen dat hij de Kamer op het verkeerde been had gezet over wangedrag van marinepersoneel. Anders dan hij eerder meldde, wa ren er niet alleen in Den Haag mal versaties bij een kazerne, maar ook bij de Defensie Materieel Orga nisatie (DMO) in Den Helder. Bo vendien zou hij de problemen heb ben gebagatelliseerd en wilde hij de ambtenaren die verantwoorde lijk waren voor de misser, niet straffen. Voor SP en de Partij voor de Dieren reden om politieke af keuring uit te spreken. „Jammer", vindt Hillen dat. De CDA'er wil geen excuses aan bieden voor zijn misser. „Ik ben geen voorstander van de sorrycul- tuur", zegt hij. Hillen verwacht niet dat hij het de komende periode moeilijker zal krijgen om zijn beleid in de Ka mer te verdedigen. Hem staan en kele lastige klussen te wachten, zo als de miljardenbezuinigingen op Defensie en het debat over de mis lukte reddingsoperatie in Libië. Als lid van het minderheidskabi net zou hij juist goede contacten met zowel de coalitie als de opposi tiepartijen moeten onderhouden. „De Kamer kan elk onderwerp op inhoud beoordelen. Daarvoor hoef je elkaar niet aardig te vinden." DEN HAAG - Langstudeerders kun nen tijdelijk drie jaar langer geld le nen om zo beter in staat te zijn het verhoogde collegegeld op te brengen. De boete van 3000 euro voor iedere student die langer dan een jaar extra over de studie doet, blijft overeind. Dat liet staatssecre taris Zijlstra (Onderwijs) gisteren weten in een brief aan de Tweede Kamer. Hij komt binnenkort met een aanpassing van de voorstellen voor het hoger onderwijs. Vanaf komend collegejaar moet ie dere student 3000 euro extra beta len als hij meer dan een jaar vertra ging oploopt bij zijn bachelor- of masteropleiding. Om dat op te kunnen brengen, wordt het zoge noemde collegegeldkrediet, een mogelijkheid voor studenten om te lenen voor het betalen van het collegegeld, verruimd. Normaal geldt daarvoor een maximale pe riode van zeven jaar, nu komen daar drie jaren bij. De tijdelijke ver ruiming, die alleen geldt voor de extra heffing van 3000 euro, loopt af in 2014. Ondanks kritiek van de oppositie en vanuit het onderwijs voelt het kabinet niet voor een overgangsregeling die huidige stu denten met vertraging buiten schot zou laten. DEN HAAG - De hoge bonussen voor de top van bankverzekeraar ING over 2010 zijn in Den Haag en bij vakbonden verkeerd geval len. CDA-minister Jan Kees de la ger van Financiën is er 'niet blij' mee en de politieke reacties vari eerden gisteren van „idiote toe stand en brutaal" (PvdA),via „mo reel faillissement" (GroenLinks) tot „om te kotsen" (PW). Volgens de FNV en vakbond De Unie is het evenwicht in het belo ningsbeleid zoek. Uit het jaarver slag van ING blijkt dat de topbe stuurders een bonus krijgen die in de buurt ligt van de jaarsalarissen. Voorzitter Jan Hommen is goed voor een variabele beloning van 1,25 miljoen euro, op een jaarsala ris van 1,35 miljoen. Financieel top man Patrick Flynn en Koos Tim mermans, die waakt over het risi cobeheer, krijgen zes ton bonus. Hun vaste salaris bedraagt 790.000 euro. ING voldoet wel aan de Code Ban ken. Deze bepaalt dat de variabele beloning niet hoger mag zijn dan 100 procent van het vaste salaris, maar toch is de verontwaardiging groot. Het concern bevindt zich in een herstelfase, nadat het tijdens de cri sis aan het infuus moest. Vijf mil jard euro van de overheidssteun is terugbetaald, binnenkort volgt nog twee miljard. FNV-bestuurder Fred Polhout: „Het personeel van ING krijgt dit jaar een loonsverhoging van 1 pro cent, terwijl de variabele beloning flink omlaag is gebracht en de pen sioenen dit jaar niet zijn geïn dexeerd. Dan zou je toch verwach ten dat ook de top een pas op de plaats maakt." Ook de CNV Dien stenbond keurt de bonussen af streefd naar consensus. Dit stelsel is door de individualisering niet langer te handhaven, stellen de on derzoekers. „Het is niet meer dui delijk welke bevolkingsgroep een partij vertegenwoordigt." Terwijl het kiesstelsel ongewijzigd bleef, gingen politici een andere koers varen. De oorspronkelijke neiging er samen uit te komen, legt het steeds vaker af tegen een systeem waarbij de meerderheid beslist. Coalitiefracties staan steeds meer als een verdedigingsgordel om de regering. Hun zelfstandige positie is ondermijnd doordat ze gedetailleerde regeerakkoorden on dertekenen en daardoor meerege- ren. De (slecht georganiseerde) op positie loopt tegen een muur op. De kiezer is de dupe van de nieu we omstandigheden. Partijen zijn moeilijker herkenbaar nu ze zich op een steeds bredere doelgroep richten. Mensen geven bij verkie zingen vaker een oordeel over de zittende regering. Als zij een coali tiepartij afstraffen, kan het zomaar gebeuren dat die toch weer aan schuift in het kabinet, zoals gebeur de met de PvdA (1994), de WD (2002) en het CDA (2010). Echt af rekenen is er niet bij. In de publicatie klinkt een plei dooi door voor een Brits model waarbij de regering na verkiezin gen kan aanblijven of plaats maakt voor de oppositie. Die laatste moet dan, anders dan nu, wel een geloofwaardig alternatief vormen. Lifestyle 222 -3220;- elektrische uitvoering 160x200cm 2220,- «TIMS BQXSPRiNGS MATRASSEN www.swisssense.nl Middelburg: Mortiereboulevard 18a, tel: (0118) 6065 94 KOOPZONDAG 20 maart a.s. 11.00-17.00 uur Kijk op de website voor de openingstijden. Prijswijzigingen en/of zetfouten voorbehouden. Week i 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5