Emergis reorganiseert om zorg te verbeteren Zonder wapens is Nude eerste 3 maanden gratis Interactieve TV 221 zeeland Rechtbank wil nader onderzoek straatruzie kpn Vangstverbod paling kan ook voordelen opleveren PIRATERIJ Wie zijn schepen niet bewapent, wordt een makkelijke prooi voor piraten. Voor het eerst varen mariniers mee. vrijdag 18 maart 2011 door Ondine van der Vleuten KLOETINGE - Emergis, de Zeeuwse organisatie voor geestelijke gezond heidszorg, krijgt één loket voor al le vragen en aanmeldingen. Bellers zitten nu vaak lang aan de tele foon voordat ze met de juiste per soon doorverbonden zijn. Een ingrijpende reorganisatie moet de kwaliteit van de hulp ver beteren. Zo krijgen cliënten in het kader van 'zorgprogrammering' een gespecialiseerd team van vaste hulpverleners om zich heen. In 2008 heeft de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) Emergis op de vingers getikt over de zorg voor patiënten met een dubbele di agnose (drank- of drugsgebruik en schizofrenie). Een jaar Tater werd Emergis onder geïntensiveerd toe zicht geplaatst. Bij controle in okto ber 2009 constateerde de inspectie dat de zorg voor schizofrene ver slaafden aanzienlijk verbeterd was. De inspectie zal in het tweede kwartaal van 2011 kijken of alles nog steeds naar wens gaat. In de tussentijd heeft de patiëntenver trouwenspersoon toch aanleiding gezien voor een alarmerende brief aan de Raad van Bestuur over structurele misstanden (december 2010). Daarop heeft het bestuur adequaat gereageerd; de inspectie is daarom niet opnieuw ingescha keld. De reorganisatie van de zorg is onderdeel van de aangedragen oplossingen. Begin dit jaar zijn de veranderin gen in gang gezet. Kinder- en Jeugdpsychiatrie, forensische zorg en maatschappelijke opvang blij ven, vanwege de bijzondere kennis en het netwerk dat daarvoor nodig is, op de oude leest geschoeid. Emergis wordt efficiënter, klant vriendelijker, zuiniger en professio neler, omdat de hulpverlening rond specifieke ziektebeelden zo als psychoses wordt opgebouwd. Cliënten worden nu nog inge deeld in groepen voor volwasse nen, jeugd, ouderen of verslaaf den. Binnen zo'n groep komen al lerlei ziektebeelden voor. Door de nieuwe opzet, met een indeling naar diagnose, kan medisch perso neel zich specialiseren. Voor de cliënten betekent dit een betere be handeling en minder wisseling van hulpverleners. Emergis heeft al jaren moeite om vacatures voor psychiaters vervuld te krijgen; de mogelijkheid zich te specialiseren zal het aantrekkelijker maken zich in het 'verre' Zeeland te vestigen. Een aantal leidinggevende functies vervalt omdat de zorg andefs geor ganiseerd wordt. Zo dalen de per soneelskosten. Bovendien wordt toegewerkt naar vermindering van het aantal 'bedden', door een ande re manier van behandelen. Cliën ten blijven korter binnen de mu ren en gaan eerder naar huis. Bij de behandeling worden ook de mogelijkheden van het internet be nut. Elk bed minder betekent een besparing van een ton per jaar. Dat geld kan gebruikt worden om extra personeel aan te nemen. In 2013 moet operatie afgerond zijj^ morgen in Spectrum: reportage over werk van de Crisisdienst DEN HAAG - Het vangstverbod op paling en wolhandkrab in het Krammer-Volkerak heeft mogelijk voordelen voor de palingvissers in de rest van Zeeland. De Tweede Kamer verwacht dat het vangstverbod een positief ef fect heeft op de aalstand. Omdat meer palingen blijven zwemmen in de grote rivieren, wil de Kamer dat het kabinet onderzoekt of het eerder afgekondigde landelijke door Theo Giele vangstverbod in het najaar kan worden versoepeld. „Dat zou posi tief zijn voor de palingvissers op de Oosterschelde, Veerse Meer en de Grevelingen", legt CDA-Kamer- lid Ad Koppejan uit. MIDDELBURG - „Wat mijn advies is als je met een koopvaardijschip over de Indische Oceaan moet va ren? >Ieem bewapende beveiligers mee aan boord." Oud-marineman William van Am- stel uit Middelburg is duidelijk. Wie met een gerust hart zijn sche pen via het Suezkanaal naar Aziati sche en Arabische bestemmingen wil laten varen, ontkomt er niet aan om mee te gaan in de interna tionale beveiligingswedloop tegen piraterij. Maar de wet staat wapens aan boord van een Nederlands koopvaardijschip niet toe. Doet ons land niets, dan is straks het rood-wit- blauw voor piraten een teken van een gemakkelijke prooi. Van Amstel richtte na dertig jaar in dienst te zijn geweest van de Ko ninklijke Marine in 2009 SecDoc Security op. Hij adviseert over 'ma ritieme veiligheid' en bemiddelt bij de inzet van beveiligers aan boord. „Zelf neem ik geen mensen aan.' Ik werk samen met een firma die uitsluitend Nederlandse ex-ma- riniers in dienst heeft. Zij werken vanuit de ethiek en de moraal van de Nederlandse marine." Maatregelen tegen piraten begin nen al voor vertrek. Handlangers van de piraten kijken in de havens en langs het Suezkanaal al uit naar een geschikte prooi. Men moet dus alert zijn op deze types. Reders moeten voorzichtig zijn met het verstrekken van informatie via het internet. Het schip moet de BMP3 strikt naleven. Hierin staan de aan bevelingen gedaan door bedrijfsle ven, Navo en EU. Een schip kan worden uitgerust met waterspui ten die piraten beletten dichtbij te komen. Patrouilleren aan dek (of het plaatsen van dummypoppen) wekt bij piraten de indruk van waakzaamheid. In 'medium-risk' gebieden kan dit afdoende zijn. Reders kunnen ook ongewapende adviseurs meesturen die weten wat de bemanning moet doen bij een aanval. Voor wie te maken krijgt met Somalische piraten is dit onvoldoende. Zeker nu steeds meer landen gewapende beveili gers toestaan onder het motto 'af schrikking is de beste beveiliging'. Volgens Van Amstel ontkomt Ne derland er niet aan deze stap te zet ten. Hij ziet graag dat de overheid, reders en beveiligingsfirma's hun krachten bundelen. De overheid zorgt voor de controle op en juridi sche dekking van de beveiligers en levert desnoods de wapens. De re ders betalen de kosten. „Zo voor kom je dat cowboys in deze markt actief worden." Volgens Van Am stel is bij ex-mariniers genoeg ani mo. „Veel zijn eind twintig, begin dertig. Die hebben volop energie en vinden dit prachtig werk." William van Amstel, maritiem veiligheidsadviseur. foto Lex de Meester iiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiimiiiHmi ♦Deze prijs geldt voor het Alles-in-één Pakket i.c.m. KPN Internet Basis. Vraag de verkoper naar de voorwaarden of kijk op kpn.com. Programma's van RTL en SBS zijn alleen terug te kijken via Programma Gemist bij het Pluspakket 10,- mnd extra). MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft beslist dat in de zaak van een 20-jarige Vlissinger een deskundige moet worden ge hoord voor een second opinion. De Vlissinger wordt ervan ver dacht dat hij in in 2009, bij een straatruzie, een plaatsgenoot een klap heeft gegeven. De man viel en de Vlissinger liep weg. Een dag later hoorde hij dat de man was overleden. Sectie wees uit dat het slachtoffer twee dodelijke verwon dingen had opgelopen. Raadsman M. Dunsbergen wil duidelijkheid of dat letsel is veroorzaakt door de klap of door de val van de man. Als de tweede patholoog zijn be vindingen gereed heeft is het de bedoeling dat een bewegingswe tenschapper zijn licht erover laat schijnen. De wetenschapper die de rechtbank voor ogen heeft is te vens bekend met vechtsporten. sluifje aan kpn winkeL kpn.com 0800 0115 Bij het Alles-in-één Pakket met Interactieve TV, Internet en Belten Deze actie geldt t/m 31 maart 2011

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42