Zelfinspectie kan ellende voorkomen nood aangewezen op radio en tv zeeland 13 Bar Veilig werkt in Utrecht commentaar Preventie Kamer overlegt over ziekenhuizen vrijdag 18 maart 2011 horecabedrijven verspreid over het land worden gecontroleerd op maatregelen tegen agressie. 'Zeg op tijd dat hij genoeg gedronken heeft, blijf rustig, praat op zijn gemoed in, word niet agressief Margreet Moison van De Pompe in Goes over lastige klanten Bar American in Middelburg. Opruiende bezoekers worden hier al snel door 'de groep' tot de orde geroepen: „Het is hun huiskamer." foto Marcelle Davidse Vooropgesteld: verreweg de meeste werknemers in de horeca hebben niet het gevoel dat agressie en ge weld door klanten een belangrijk risico vormt in hun baan. Maar ze ker vijftien procent van het personeel in deze branche ervaart dat wél zo, leert onderzoek van de Arbeidsinspectie. En aangezien in deze sector veel personeel werkt én in principe iedere burger mede slacht offer kan worden van agressieve bezoekers, ves tigt de overheid met een nieuwe campagne de aandacht op maatregelen om te voorkomen dat een vervelende situatie escaleert. Werkgevers zijn verplicht een risico-inventarisatie te ma ken van alle mogelijke gevaren binnen het be drijf Daarin moet ook worden stilgestaan bij de kans op geweld tegen werknemers. Deze week is naar 42.000 horecabedrijven een brief verstuurd met informatie over de campagne. Volgende week beginnen de inspecteurs met controles. In totaal 1250 bedrijven verspreid over het land krijgen een bezoek, zegt woord voerder Magda de Vetten van de Arbeidsinspec tie. De selectie is tot stand gekomen aan de hand van berichten in de media, meldingen bij de politie en twee eerdere inspectieronden. „Dat betekent dus dat we zowel naar de grote steden als plattelandsgebieden zullen afreizen. We gaan kijken op plaatsen waar op basis van de ervaringen agressie te verwachten valt. Het zou dus heel goed kunnen dat daar de uitgaans- vinden over de omvang van de ver schillende zones rond de Borsselse kerncentrale en wat er in die zo nes moet gebeuren. Dat wil zeg gen welk gebied ontruimd moet worden en wie er goed aan doet een jodiumpil in te nemen of te schuilen. Zowel de voorzitter van de Veilig heidsregio Zeeland Koos Schouwe- naar als commissaris van de konin gin Karla Peijs maken duidelijk dat Zeeuwen die willen weten wat ze bij een calamiteit moeten doen, ra dio en televisie aan moeten zetten. Peijs zegt dat Schouwenaar als voorzitter van de Veiligheidsregio verantwoordelijk is, ook al wordt van de internetsite van de Veilig heidsregio naar de site van de pro vincie verwezen. Schouwenaar op zijn beurt zegt dat het moeilijk is van tevoren specifieke informatie te geven. „De ene ramp is de ande re niet. En als de stroom uitvalt heeft niemand meer internet. We kunnen altijd nog geluidswagens laten rijden." Een voorbeeld van de gebrekkige voorlichting is het feit dat de risico contouren van de Belgische kern centrales ontbreken op de kaart van de provincie „Dat is het gevolg van wettelijke regels. Ze hebben er wel op gestaan, maar moesten er weer af want ieder land moet zijn eigen informatie verstrekken", laat een medewerker van de provincie Zeeland weten. Utrecht staat te boek als de 'barveiligste gemeente van Nederland'. Veertien hore cagelegenheden in het centrum van de Domstad hebben zich aan gesloten bij het project Bar Veilig van het Trimbos Instituut en het Centrum voor Criminaliteitspre ventie en Veiligheid. Deze aanpak kwam in 2008 tot stand op initia tief van het toenmalige-ministerie van Binnenlandse Zaken. Utrecht steekt jaarlijks 60.000 eu ro in maatregelen om veilig uit gaan te bevorderen. Daarvan is 10.000 euro voor agressietrainin gen van personeel uit de 'natte ho reca', vertellen projectleider Caro- lien Moerdijk en gemeentewoord voerder Rob Aarssen. „Ze leren aan de hand van een specifiek pro gramma signalen herkennen die tot problemen zouden kunnen lei den en vooral hoe ze escalatie kun nen afvangen. En dat werkt," zegt Moerdijk. Volgens Aarssen gebeurt er in het Utrechts uitgaansleven te genwoordig niet meer dan 'in een doorsnee provinciestadje'. Hij be nadrukt dat die prestatie wordt af gedwongen door een combinatie van maatregelen. Zo kent Utrecht ook de uit-telefoon, een recht streekse lijn van de horeca met de acht politiebikers die in het week einde over het centrum waken. Moerdijk: „Die staan dan binnen een paar minuten voor de deur." www.barveilig.nl De nucleaire crisis in Japan voedt de on rust over het ge bruik van kernener gie. In tal van landen woeden verhitte discussies over de vraag of kerncentrales gesloten moeten worden. De verontruste Zeeuwse hurger die wil weten of hij in een veili ge zone verkeert, verdwaalt on vermijdelijk in het woud van overheidssites. Nergens is een kaart te vinden die houvast biedt. Een telefonisch rondje levert evenmin veel op. Commissaris van de Koningin Karla Peijs ver wijst naar Koos Schouwenaar, de voorzitter van de Veilig heidsregio. Schouwenaar meldt dat de burger bij een ramp zo goed mogelijk geïnformeerd zal worden. Al met al een verras sende reactie van de politiek. Den Haag en andere overheden hameren immers graag op het belang van preventie. De Zeeuwse burger die voorbereid wil zijn op eventualiteiten - per slot van rekening staan in en net buiten de provincies drie centrales - moet het niet van de overheden in Zeeland hebben. gebieden van bijvoorbeeld Renesse, Goes en Temeuzen tussen zitten." Arbeidsinspectie en VWA hebben een online- stappenplan (www.zelfinspectie.nl) ingesteld, aan de hand waarvan ondernemers zelf kun nen testen hoe serieus ze een veilige werk omgeving voor hun personeel en zichzelf ne men. Door duidelijke regels te stellen aan klan ten over het alcoholgebruik, de inrichting van de zaak en agressietraining van medewerkers kan een hoop ellende worden voorkomen, zegt De Vetten. Bij de controles wordt beoordeéld of de risico inventarisatie in lijn is met de praktijkervaring van het personeel. Schiet die tekort, dan volgt een waarschuwing of een boete. DEN HAAG - De Tweede Kamer houdt op 31 maart een overleg over de Zeeuwse ziekenhuizen. Het is geen 'normaal' debat, maar een schriftelijk overleg. De SGP heeft het debat aange vraagd naar aanleiding van de brief die minister Edith Schippers (Volksgezondheid, WD) naar de Kamer stuurde over de Zeeuwse zorg. De SGP wil weten of de mi nister de bereikbaarheid en kwali teit van de Zeeuwse ziekenhuizen ook in de toekomst kan garande ren. Als de bijdragen van fracties binnen zijn, heeft de minister een week of drie om te reageren. Karla Peijs. VERKOOP BIJ EXECUTIE Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder J.L. van Doorn d.d. 11-03-2011 blijkt, dat t.v.v. de besloten vennootschap MoneYou B.V., gevestigd te HOEVELAKEN, mede kantoorhoudende te AMERSFOORT, aan één of meer (andere) huurders en/of gebrui kers c.q. onderhuurders, van wie de naam niet kan worden achterhaald, die verblijven in de onroerende zaak aan de Boomwei 29 te Burgh-Haamstede, is betekend het op 10- 03-2011 aan E. Jansen betekende exploot en het op 10-03-2011 aan C.l. Rozema betekende exploot met betrekking tot de executie door rekwirante van de in deze betekende exploten beschreven hypotheek op de onroerende zaak aan de Boomwei 29 te Burgh-Haamstede, waarbij tevens is aan gezegd dat er een beroep zal worden gedaan op de nietigheid van een eventueel tussen gerekwireerde en zij die verblijven in de onroerende zaak aan de Boomwei 29 te Burgh-Haamstede bestaande huurovereen komst. Belanghebbenden kunnen een afschrift van dit exploot krijgen op één van onderstaande adressen. GGN Zeeland Dam 2 4331 GJ Middelburg Westsingel 132 4461 DR Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3