'Regels mogen sfeervol dorpsfeest Stamvader Graaf Jan heeft alleen nog een dijk iS| zeeland Babijn wil aanpak van 'badkuiproute' Oostburg Linksig Roel zonder Gevoel in Ledeltheater Reuma-collecte almanak vrijdag 18 maart 2011 Z ORGANISATOREN Controleer op veiligheid en echte gevaren voor de volksgezondheid door René Hoonhorst Als je de leefbaarheid in dorpen en stadjes wil aantasten, moet je vooral zo'n strin gent beleid op dorps feesten loslaten. Dat is het over heersende gevoel bij een aantal or ganisatoren van dorpsfeesten en festivals in de regio. Bestuurders en vrijwilligers van co mités en stichtingen in Zeeuws-Vlaanderen zijn niet bang voor controles tijdens dorpsfees ten en -festivals. Ze weten dat ze hun zaakjes goed op orde hebben. Maar als een organisatie als de Voedsel en Waren Autoriteit vol gens de letter van de wet contro leert, zal ze af en toe best een over treding kunnen constateren. De boete die de organisatoren van de Graaf lansfeesten kregen voor het indirect verstrekken van alco holische drank aan jongeren bene den de zestien, had ook tijdens de Meerminnefeesten in Waterland kerkje kunnen worden uitgeschre ven, beseft comitévoorzitter Jan Meesen. „Als iemand met een pols bandje van boven de zestien een paar biertjes gaat halen, er mee weg loopt en zijn vriendinnetje van vijftien er ook één geeft, zien wij dat natuurlijk niet. Het zou wel heel naïef zijn om te denken dat we dit soort overtredingen kunnen voorkomen." Woordvoerder Ronald Lippens van de Biervlietse Geuzenfeesten zou het een slechte zaak vinden als de Voedsel en Waren Autoriteit bewust dorpsfeesten afgaat om te kijken of organisatoren zich wel honderd procent aan de regeltjes houden. „Dat de VWA controleert of hamburgers koel zijn opgesla gen en voldoende goed doorbak ken zijn om de volksgezondheid niet in gevaar te brengen, is natuur lijk een goede zaak. En dat wordt bekeken of de veiligheid van bezoe kers voldoende is gewaarborgd, is ook meer dan logisch. Maar om nou te gaan zoeken of er ergens in een enorme feesttent een sigaret wordt opgestoken of dat er een vijftienjarige is die een biertje drinkt, vind ik erg vergezocht." Lippens, ook gemeenteraadslid in Terneuzen, legt uit dat het bestuur Die krijgen opdrachten mee, die meer zijn gericht op bevordering van de gezellige sfeer dan op hand having van de regels." Ook de organisatoren van de Graaf lansfeesten hanteren - even als die van de Meerminnefeesten - een strakke organisatie om de festi viteiten in goede banen te leiden. „Als je dan toch nog een boete krijgt, vind ik dat erg zuur. Wij zouden ons niet zomaar neerleg gen bij een boete, maar ons tot het uiterste verweren", zegt 'geus' Lip pens strijdlustig. In Hulst werd vorig jaar voor de eerste keer Vestrock gehouden. De organiserende stichting had zich tot in de puntjes voorbereid, over trad ook geen regels, maar kreeg toch de raad medewerkers nog be- 'We zijn afhankelijk van individuele ambtenaren van de Voedsel en Waren Autoriteit' organisatoren diverse dorpsfeesten van de Stichting Geuzenfeesten er van alles aan doet om het jaarlijk se dorpsfestival gemoedelijk en ple zierig te laten verlopen. Bezoekers van de feesttent krijgen een pols bandje: als bewijs dat ze entree hebben betaald en om - door de kleur - te laten zien dat ze al dan niet alcoholhoudende drank mo gen kopen bij de bar. De feesttent is met hekken afge schermd van de buitenwereld. Bin nen het afgezette terrein 'moet ie dereen zich houden aan onze re gels', stelt Lippens. „Er lopen pro fessionele veiligheidsmensen rond. ter te instrueren. „We vragen de Voedsel en Waren Autoriteit dit jaar daarom of ze ons tijdens de voorbereidingen en op de dag zelf willen bijstaan", meldt stichtings voorzitter Gino Baart. De Vereniging Nederlandse Pop/podia en Festivals (VNPF) vraagt bij elk overleg met overhe den aandacht voor de onmogelijk heid om aan alle handhavingsei- sen te voldoen. Ze blijft zich inzet ten voor het opnemen van prakti sche werkbare eisen in gemeentelij ke verordeningen, verklaart woord voerder Berend Schans. Ook Vestrock kreeg vorig jaar bezoek van de VWA. foto Mark Neelemans Twee clowns jongleren tijdens de Geuzenfeesten van 2008. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel Verloor Graaf zeven jaar geleden al 'zijn' café De Gravin door een ver woestende brand, nu moet hij het voortaan ook nog zonder feesten stellen in Westdor- pe. Graafian, de zestiende-eeuwse stamvader van het Nederlandse vorstenhuis, heeft er nu alleen nog maar een dijk. En vrijwel iedereen op en langs de Graaf Jansdijk be treurt dat het dorpsfeest aan regel geving ten onder is gegaan. „De Graaf lansfeesten werden naar mijn idee de laatste jaren wat te groot, maar ik vind het wel een gemis voor het dorp. Een controle van de Voedsel en Waren Autori teit (VWA) is terecht, maar die hanteert wel heel strenge regels. Da's echt een wereld van verschil met België. Daar mag veel meer", zegt Sabine Goethals van super markt Attent én de naburige kap perszaak. „Op deze manier wordt toch afbreuk gedaan aan de leef baarheid van het dorp." Inwoner Antoine Obrie spreekt soortgelijke woorden. „Ik vind het zonde dat op grond van futilitei ten de organisatie zo wordt be knot. Geef dan eerst een waarschu wing, in plaats van meteen zo on genuanceerd zakelijk op te tre den", zegt hij. Ook in verzorgingscentrum 't Ver- laet is het stoppen van de feesten het gesprek van de dag. „Er kwa men in het eerste weekend van juni ook heel veel mensen van bui ten het dorp naar hier", zegt bewo ner Eduard van Waes. „Ik ging er zelf ook altijd nog naartoe, voor de ambiance. Al die regeltjes, je mag tegenwoordig helemaal niets meer", vult Ivonne Verhoosel-van Hecke hem aan. Uitbaatster Ines Hilbrink van café De Tukker had al een band geboekt voor de ko mende editie. „Die laten we ook gewoon spelen. Regels zijn regels, daar moeten wij ons ook aan hou den. Maar je kunt toch niet conti nu als waakhond fungeren? Eén van de overtredingen was dat een meerderjarige bier doorgaf aan minderjarigen. Dat heb je als orga nisatie toch nooit in de hand?" Ook wethouder Jaap Bos van de gemeente Terneuzen betreurt de gang van zaken. Hij maakt zich zorgen over de toekomst van soort gelijke evenementen. „We moeten bekijken wat de gemeente kan doen om te voorkomen dat nog meer feesten ten onder gaan, bij voorbeeld door de evenementen vergunningen nog eens te bestude ren. Maar het VWA is en blijft een onafhankelijk opererende instan tie. Daar kan ik niet intreden. Wij hebben de Graaf lansfeesten nog geprobeerd te helpen met een voorschot op de subsidie van dit jaar. Als er geen feest is, is het na tuurlijk logisch dat dit wordt terug betaald. Hoe spijtig dit verhaal ook OOSTBURC - Tamar Muziektheater speelt zondag het kindersprookje Roel met Gevoel van Annie M.G. Schmidt in het Ledeltheater in Oostburg. Het gaat over een ko ning die te veel gevoel heeft om te kunnen regeren. De voorstelling, die begint om 14 uur, is geschikt vanaf 4 jaar. Entree 10 euro, reser veren via www.ledeltheater.nl. Tip? redactie@pzc.nl De tijden dat de Nederlandse journa listiek linksigheid verweten kon wor den, liggen ver achter ons. Tegenwoordig zijn alle kleuren van het politiek palet vertegenwoordigd in de redactie van deze onvolprezen courant. Redacteuren stemmen frank en vrij op CDA of WD en komen daar bij de koffieautomaat ook rond voor uit. Tot die ochtend het gesprek PHILIPPINE - Het Reumafonds heeft 739 euro meer ter beschikking voor onderzoek naar oorzaken en bestrijdingsmethoden van een groot aantal gewrichtsaandoenin gen. Het bedrag is de opbrengst van de collecte voor het Reuma fonds in Philippine en Zandstraat. ging over graaiende topmanagers en de schaamteloze terugkeer van de bo nussen in de bankwereld. Wegsturen, die bandieten, meende een collega. Die van oorsprong Rotterdamse re dacteur zei lange tijd niets en barstte toen uit in een spontaan: Ontwaakt verworpenen der aarde...! Hoezo linksig? Zeg maar rood, bloed rood. Drogisterij Kruiderij De Rode Pilaren is er voor UWqemak! Bestel online: www.derodepilaren.nl llnfo: 0113-250515 door Martijn de Koning OOSTBURG - De Burchtstraat in Oostburg moet worden openge steld voor verkeer vanuit de Brou werijstraat. Daarmee wordt een deel van de ergernissen, die de nu verplichte 'badkuiproute' door het dorp met zich meebrengt, teniet gedaan. Dat vindt de raadsfractie van de Lijst Babijn. Verkeer door Oostburg wordt nu in een kronkel 'omgeleid' via on der meer Nieuwstraat, Ledelplein en Kloosterstraat. Dat werkt be lemmerend op de verkeersdoor- stroming en de bereikbaarheid van het centrum, meent fractie voorzitter Francois Babijn. Hij stelt het college voor om, in over leg met ondernemers en stads raad, een alternatief te bedenken. Eenrichtingsverkeer door de Burchtstraat moet daar onderdeel van zijn. Tegenstanders van het voorstel, dat al eerder onderwerp van gesprek was, wezen in het ver leden op de gevaren voor hardrij ders door de rechte Burchtstraat. Maar Babijn noemt de stad Sluis als voorbeeld. Daar geldt in de drukste straten eenrichtingsver keer, en zijn nauwelijks proble men en ongevallen, geeft hij aan. Babijn dient het voorstel in tijdens de raadsvergadering van 24 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38