consument 131 Betalen met de smartphone vrijdag 18 maart 2011 Betalen met mobieltjes staat op het punt van doorbreken. Google, Black berry, fabrikanten, telecombranche en banken voeren de NFC-stan- daard voor mobiel afrekenen in. Nu moet de consument nog om. door Tonie van Ringelestijn Niet meer pinnen, maar het mobiel tje tegen de kassa houden en een code of knop indrukken om af te rekenen. De eerste Nederlandse ex perimenten met mobiel betalen vonden vier jaar geleden plaats, onder meer in een Zuid-Hollandse Ciooo- supermarkt en een Amsterdamse sushizaak. In Rotterdam bood het bedrijf Payter sinds 2007 mobiel betalen aan in enkele tientallen winkels, waarmee testgebruikers met een speciale Nokia bij de kassa konden betalen. Wegens gebrek aan succes stopte Payter daar eind 2009 weer mee. Dat mobiel betalen niet van de grond komt, is een kip-en-eiprobleem. De belangrijkste vereiste is een nieuwe telefoon met een spe ciale NFC-chip erin. NFC is een techniek waarbij een radiochip binnen enkele centi meters afstand gegevens kan uitwisselen met een betaalterminal. Op de chip staat bij voorbeeld een uniek klantnummer en een saldo. Dezelfde chip zit ook in de ov-chip- kaart. Maar slechts een paar toestellen heb ben momenteel zo'n NFC-chip ingebouwd. En zonder telefoons is er voor winkeliers geen noodzaak mobiel betalen in te voeren. Toch lijkt dit jaar betalen via NFC wél rijp voor een doorbraak. Grote technologiebe drijven als Google, Samsung, Blackberry en Nokia werken nu aan telefoons en software met NFC-ondersteuning. Volgens persbu reau Bloomberg start Google binnen enkele maanden in New York en San Francisco met het testen van een eigen mobiel NFC-betaalsysteem. Enkele duizenden win kels krijgen speciale NFC-betaalapparaten van het bedrijf VeriFone Systems, ook be kend als leverancier van draagbare pinappa- raten. Google heeft zijn smartphonesysteem An droid sinds kort ook geschikt gemaakt voor NFC-applicaties. Android is in Nederland het populairst onder de smartphones. De eerste Androidtoestellen met NFC-chip zijn de Nexus S en Samsung Galaxy S II. De laat ste verschijnt binnenkort, de Nexus S kost los circa 500 euro. Samsungs Wave 578 heeft ook NFC aan boord, maar werkt met Sam sung eigen Badasysteem. Blackberryfabri- Makkelijk zal de overgang naar mobiel betalen niet gaan. Nu al ontstaan verschillende systemen. kant Research in Motion heeft ook aange kondigd dat de meeste van zijn nieuwe toe stellen over NFC zullen beschikken. Nu het toestelaanbod op gang komt, gaat de telecombranche overstag. Eind februari heb ben alle grote telecombedrijven, waaronder Vodafone, Orange en Deutsche Telekom (het moederbedrijf van T-Mobile) hun steun voor NFC uitgesproken. De internatio nale gsm-organisatie GSMA verwacht in 2015 110 miljard euro aan betalingen via NFC-chips in mobieltjes. De financiële wereld ziet mobiel betalen eveneens zitten. Zo biedt creditcardbedrijf Visa al speciale geheugenkaartjes waarmee Turkse klanten van Akbank, ook actiefin Nederland, betalingen via NFC met hun Blackberry's kunnen doen. Visa test ook een iPhone-hoes waar dat geheugenkaartje inpast. Apple lijkt NFC in de volgende iPhone ove rigens nog over te slaan. De Britse krant The Independent meldde dat Apple de ver schillende NFC-systemen nog niet uniform genoeg vindt. Pas volgend jaar zou Apple een iPhone met NFC erin op de markt wil len brengen. Bovendien zou het bedrijf NFC dan kunnen koppelen aan een eigen mobiel betaalysteem, dat transacties koppelt aan het iTunes-account van de iPhonegebruiker. In eigen land werken ING, ABN Amro en Rabobank samen met KPN, T-Mobile en Vodafone in een nieuwe joint-venture aan een landelijk NFC-systeem, dat in 2012 klaar is. Betaalapplicaties komen op een beveiligd deel van de simkaart te staan. NFC-tele- foons zijn straks ook te gebruiken als toe gangsbewijs bij evenementen, kortingsbon of klantenkaart. De koppeling tussen koop gedrag en mobiel zoekgedrag maakt ook nieuwe telefoonapplicaties met aanbevelin gen en aanbiedingen mogelijk. Daarom lijkt Google zo fors in te zetten op mobiel beta foto Visa len: het bedrijf kan verdienen door aan win keliers aan te tonen dat een aanbieding of advertenties via de mobiele versie van Goog le daadwerkelijk heeft geleid tot een aan koop. Makkelijk zal de overgang naar mobiel beta len niet gaan. Nu al ontstaan verschillende NFC-systemen. In de VS heeft Google straks zijn eigen model, maar grote telecom bedrijven werken ook al aan een eigen op lossing. In Nederland is straks een landelijke NFC-methode van telecomaanbieders en banken. Het is onduidelijk of al die syste men tegelijk op de kassa-apparatuur zouden kunnen werken. Het kan daardoor voor de consument lastig zijn te weten in welke win kels of horecazaken per mobieltje is te beta len. Pinnen met pasjes zal niet snel verdwij nen. Maar NFC heeft wel een paar voorde len voor de consument: automatische regis tratie voor spaarpunten of kortingen en ge bruik van de telefoon als toegangsticket. Dat scheelt al pasjes in de portemonnee. reageren? consument@wegener.nl Beheer al je sociale media, zowel privé als zakelijk Met slechts een account zowel je persoonlijke als je zakelijke socia le media beheren. Dat is het idee achter Whoopaa. Voorlopig kun je er alleen nog maar je accounts van Twitter, Linkedln en Face- book aan koppelen. Met één druk op de knop wissel je tussen je za kelijke en je privé-accounts. Dit gratis platform is gloednieuw en verkeert nog in ontwikkeling. www.whoopaa.com Verrassende weetjes over elastiekjes en punaises Enig idee wie de uitvinder was van de pleister, het rubberen elas tiekje of de punaise? Het verbor gen verhaal achter alledaagse voor werpen vind je op de site van het Vitra Design Museum. Deze mooi vormgegeven site staat vol met in teressante weetjes. Op de beginpa gina kies je zelf welke objecten je wilt bekijken. Zo stel je je eigen virtuele tentoonstelling samen. www.hidden-heroes.net Winkelen in meer dan dertig webshops tegelijkertijd De echte fashionista's kennen de ze site natuurlijk al. Laten de web winkelaars die minder goed opge let hebben, er dan hun voordeel mee doen. Op de site 2fashi0n.nl kun je namelijk in meer dan der tig webshops tegelijkertijd rond neuzen. Dat kan heel veel tijd schelen. Geef bijvoorbeeld aan wat je zoekt en hoeveel je wilt be steden. 2fashion zoekt voor je. www.2fashion.nl Alle Franse campings overzichtelijk op een rijtje Zit je ook al met je gedachten bij de zomervakantie? Kampeerders met een sterke voorkeur voor Frankrijk kunnen hun lol al op met de site KampeerkaarLnl. Op deze site klik je op het gebied in Frankrijk waar je heen wilt en prompt zie je alle campings in de omgeving. Daarna kun je selecte ren op aantal sterren en je kunt op een kaart de ligging bekijken. www.kampeerkaart.nl filmtitels raden Quizgek? Deze is te leuk om te missen. In deze variatie op galgje moet je na het zien van een plaat je van een object letters intikken en zo de titel van een bekende film raden. Zo verwijst de sexy laars naar 'Pretty Woman' en de bowlingbal naar 'The big Lebows- ki'. Je krijgt drie levens en mag drie letters fout hebben. www.famousobjectsfromclassicmo- vies.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31