stel pupillen PSV heeft genoeg aan doelpunt Jeremain Lens Twente moet zweten in de vrieskou sport25 vrijdag 18 maart 2011 'We werden voor rust op scherpte geklopt, het had in de rust ook 4-0 kunnen staan' Frank de Boer II (3-1-zege) moeten weten dat zijn jonge selectie zeer wisselvallig presteert. Soms is het niveau heel aardig, soms ondermaats en daar mee speelt Ajax eigenlijk een soort pupillenvoetbal. Verder heeft De Boer geen goed beeld gekregen van Spartak. In Amsterdam speel den de Russen onder hun kun nen. De uitschakeling is de eerste échte tegenslag voor De Boer. Onder zijn leiding hebben de Amsterdam mers de bekerfinale tegen FC Twente bereikt en ook in de eredi visie doet Ajax met zeven speelron den te gaan en drie punten achter stand op PSV nog mee voor de ti tel. Het Waterloo in Moskou is ech ter het einde van het Europese avontuur. Net als een van zijn voorgangers, Marco van Basten, strandt de Boer in de achtste fina les van de Europa League. Bij Ajax onttrok zich bijna geen en kele speler aan de malaise. De Boer verving bij het begin van de tweede helft Daley Blind (Eyong Enoh) en - Miralem Sulejmani (Aras Özbiliz), maar hij had net zo goed Demy de Zeeuw of Lorenzo Ebecilio kunnen wisselen. Bij af wezigheid van de geblesseerde Maarten Stekelenburg was Jan Ver- tonghen aanvoerder, maar de Belg die doorgaans overeind blijft als de rest door de hoeven zakt, kreeg geen grip op Welliton. Na een uur trok De Boer zijn con clusies en richtte hij het vizier vast op zondag. Dan spelen de Amster dammers de zware uitwedstrijd te gen ADO Den Haag en met het oog op dat duel haalde de trainer Christian Eriksen naar de kant voor Dario Cvitanich. De Deense bondscoach Morten Olsen zei in de Deense pers dat het ritme van drie duels per week een vorm is van roofbouw plegen op de 19-jari- ge Eriksen en De Boer deelde diens zorgen. Voordeel van de uit schakeling in het halfvolle Loezhi- ki Stadion is misschien dat Ajax de handen vrij heeft voor de nationa le competitie. Als de ploeg daarin net zo beroerd voetbalt als tegen Spartak zullen ook die duels ech ter een lijdensweg worden. EUROPA Achtste finales. Spartak Moskou*-Ajax 3-0 (2-0). 21. Komba- rov 1-0, 30. Welliton 2-0, 54. Meschini 3-0. Scheidsrechter: Atkinson (Eng). Toeschouwers: 14.000. Gele kaart: Rojo (Spartak Moskou), Enoh (Ajax). Zenit St. Petersburg-FC Twente* 2-0 (2-0). 16. Shirokov 1-0, 37. A. Kerzhakov 2-0. Scheidsrechter: Eriksson (Zwe). Toeschouwers: 16.000. Gele kaart: Danny, Bruno Alves, Anyuk- ov (Zenit St. Petersburg). Glasgow Rangers-PSV* 0-1 (0-1). 13. Lens 0-1. Scheidsrechter: Robert Schörgenhofer (Oos). Toeschouwers: 34.000. Gele kaart: Bougherra (Glasgow Rangers), Engelaar (PSV). Paris Saint-Germain-Benfica* 1-1 (1-1). 27. Gaitan 0-1, 35. Bodmer 1-1. Scheidsrechter: Collum (Sch). Toeschouwers: 16.000. Gele kaart: Chantöme, Armand (Paris Saint-Ger main), Aimar, Maxi (Benfica). Manchester City-Dinamo Kiev* 1-0 (1-0). 39. Kolarov 1-0. Scheidsrechter: Cakir (Tur). Toeschouwers: 33.000. Rode kaart: 36. Ba- lotelli (Manchester City). Gele kaart: Tévez, Kompany, Silva, De Jong, Y Touré (Manchester City), Yussuf, Ninkovic, Almeida (Dinamo Kiev). FC Porto*-CSKA Moskou 2-1 (2-1). 1. Hulk 1-0, 24. Guarin 2-0, 29. Tosic 2-1. Scheidsrech ter: Kevin Blom (Ned). Toeschouwers: 30.000. Gele kaart: Fucile (FC Porto), Ignasjevitsj, To sic, Aldonin, Love, Honda (CSKA Moskou). Liverpool-Sporting Braga 0-0*. Scheidsrech ter: Gianluca Rocchi (Ita). Toeschouwers: 37.000. Gele kaart: Carroll, Skrtel, Meireles (Li verpool), Paulao, Vandinho (Sporting Braga). Villarreal*-Bayer Leverkusen 2-1 (1-0). 33. Cazorla 1-0, 61. Rossi 2-0, 82. Sam 2-1. Scheidsrechter: Björn Kuipers (Ned). Toeschou wers: 14.000. Gele kaart: Rodriguez (Villar- real), Reinartz, Kadlec, Schwaab, Bender (Bayer Leverkussen). GLASGOW - PSV heeft zich giste ren bij de laatste acht ploegen in de Europa League geschaard. De ploeg van trainer Fred Rutten had op Ibrox in de tweede confrontatie met Glasgow Rangers in de acht ste finale genoeg aan een doelpunt van Jeremain Lens: o-i. Het eerste duel tussen beide ploegen vorige week was in o-o geëindigd. Het doelpunt waar PSV in Eindho ven negentig minuten lang tever geefs jacht op had gemaakt, viel in Glasgow al in de dertiende mi nuut. Erik Pieters stuurde met een splijtende dieptebal Balazs Dzsud- zsak weg en diens voorzet werd door Lens ingetikt: o-i. De treffer van de vleugelspits zorgde voor op luchting bij PSV, dat voor eigen pu bliek zonder veel succes op zoek was geweest naar een gaatje in de stugge defensie van de Rangers. De 53-voudig kampioen van Schot land speelde ook op het eigen Ibr ox met vijf verdedigers en slechts een aanvaller. Het elftal van mana ger Walter Smith mist ook simpel weg de kwaliteit om zelf het spel te maken. Gesteund door de voor sprong had PSV de wedstrijd voor rust stevig in handen. Dzsudzsak kreeg na een half uur op aangeven van Ola Toivonen een uitgelezen mogelijkheid de score te verdubbe len, maar hij schoot de bal hoog over. In de spits kreeg Marcus Berg weer de voorkeur boven Género Zeefuik. De Zweed was net als in de thuiswedstrijd echter ongeluk kig in de afwerking en ging halver- PSV'er Jeremain Lens (links), de maker van de 0-1, duelleert met Sasa Pa- pac van Glasgow Rangers. foto Graham Stuart wege de tweede helft naar de kant. Met aanvaller Steven Naismith voor de veertigjarige verdediger David Weir verliet Glasgow Ran gers na rust dan toch de verdedi gende stellingen. De opportunisti sche speelwijze van de Schotten bezorgde PSV een hoop proble men. Doelman Andreas Isaksson moest ingrijpen om Maurice Edu van scoren af te houden en een kopbal van Naismith belandde op de lat. De Eindhovenaren hadden boven dien het geluk dat de scheidsrech ter niet zag dat Atiba Hutchinson op zijn eigen doellijn hands maak te. ie bal. foto Anatoly Maltsev door Leon ten Voorde SINT PETERSBURG - Het is nog geen vijf jaar geleden dat FC Twente iets verderop in Tallinn hardhan dig op de deur van 'Europa' bons de. Het waren de tijden dat de club smachtte naar een rondje Eu ropa Cup. En kijk eens waar datzelfde Twen te nu staat. Mooi en stoer bij de laatste acht van Europa. Waar toen het nietige Levadia de weg naar succes blokkeerde, werd gistera vond de kampioen van Rusland met al die miljoenen op zak opzij gezet. „We hebben nu een unieke kans, want ik denk niet dat we nog een ploeg tegenkomen die sterker is dan Zenit", blikte Peter Wisgerhof alvast vooruit op de lo ting van vanmiddag. Wisgerhof had gelijk. Dit Zenit is ook beter dan Twente. Daar kan geen misverstand over bestaan. Maar juist dat gegeven maakt de prestatie van de Tukkers ook zo verbazingwekkend. Was het eerste deel tussen de twee ploegen al bi zar, de tweede ontmoeting op Rus sische grond ontaardde helemaal in een adembenemend gevecht on der loodzware omstandigheden. Zenit-Twente was zweten in de vrieskou, het was zo'n heroïsche wedstrijd die je meenam naar vroeger. Naar die goede oude tijd in zo'n ouderwets vijandig stadion in het Oostblok waar op een dra matische ondergrond alleen het overleven telt. De marge die Twente naar Rus land had meegenomen (3-0) zag er op papier imponerend uit. Maar wat is papier tegen een ploeg als Zenit met al die internationals. Die score van de eerste wedstrijd bleek inderdaad geen overbodige luxe te zijn. Al na 45 minuten was Twente alles kwijt wat het een week daarvoor nog zo zorgvuldig had opgebouwd. Dat gebeurde alle maal in een van Twentse zijde de sastreuze eerste helft, waarin de ploeg in verdedigend opzicht fout op fout stapelde en aan de bal nooit de rust vond die nodig was om in de hectiek een uitweg te vinden. Dat nerveuze gedoe was niet nodig geweest als Nacer Chad- li al in de zesde minuut de angel uit de wedstrijd had weten te ha len. Na zestien minuten had Zenit de brug naar de overkant al gesla gen toen Roman Shirokov profi teerde van de verdedigend zwakke Bart Buysse: 1-0. Opgezweept door de bloedfanatie- ke aanhang denderde Zenit door en het onvermijdelijke gebeurde in de 36ste minuut. Twente kreeg de bal niet weg, waarna Aleksan- der Kerzhakov wat meer daad kracht etaleerde: 2-0. Piepend en krakend haalde Twen te het rustsignaal, maar na een moeizame start in de tweede helft wist de ploeg zich opvallend goed te herpakken. Twente kreeg steeds meer ruimte en wat niemand na 45 minuten had durven bevroed de, gebeurde: de gasten kregen de wedstrijd onder controle en had den via Luuk de Jong en Uguchi Onyewu ook twee opgelegde kan sen om het Russische vuur defini tief te doven. Maar omdat zij van dichtbij misten, werd het alsnog een avondje balanceren op een dun koord. Zenit drukte Twente in de zenuwslopende slotfase nog een keer terug, maar met De Jong als extra-verdediger knokte Twen te zich na 95 minuten naar het be vrijdende eindsignaal. Het was vervolgens opvallend om te zien hoe ingetogen de spelers van daarna de eerste plek van Twente sinds 33 jaar in de kwartfi nales van een Europees bekertoer nooi vierden. Die houding zei alles over de ontwikkeling die club heeft doorgemaakt in amper vijf jaar tijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25