buitenland 19 enige optie bij meltdown <33anB VEEL IAEA waarschuwde Japan in 2008 al voor risico's kerncentrales - 'NERGENS (GOEDKOPE^ Run op jodiumpil in Middelburg EXTRA VOORDEEL donderdag 17 maart 2011 TOKIO - Japan wist dat de veilig heidsregels voor kerncentrales ach terhaald waren en dat een zware aardbeving een serieus probleem zou kunnen vormen. Het Interna tionaal Atoomenergie Agentschap (IAEA), de atoomwaakhond van de VN, heeft daar in 2008 voor ge waarschuwd. Dat heeft de klokken- luiderssite WikiLeaks gisteren naar buiten gebracht. Een IAEA-functionaris stelde on der meer dat niet alle Japanse cen trales zijn ontworpen om zware aardbevingen te weerstaan. Hij om schreef dit als een ernstig pro bleem. Toen een rechtbank een on veilige kerncentrale liet sluiten, maakte de overheid dit ongedaan, blijkt uit een ander document op WikiLeaks. De onthullingen komen op het moment dat Japan met man en macht vecht om een nucleaire cata strofe te voorkomen. Na de aardbe ving en de tsunami van afgelopen vrijdag zijn er grote problemen bij de kerncentrale Fukushima I, ten noorden van Tokio. Het smelten van de reactorkernen, die bestaan uit brandstofstaven vervaardigd van uranium en pluto nium, is begonnen nu er weinig tot geen koelwater meer in de reac toren aanwezig is. Daardoor lopen de temperaturen binnen op tot bo ven de 1.000 graden Celsius. Als ge volg daarvan ontstaan ook barsten in de reactorvaten waardoor radio activiteit vrijkomt. Uiteindelijk kunnen de temperaturen'zo hoog oplopen dat de brandstofstaven sa mensmelten en als een soort lava op de bodem van het reactorvat zakken. Door de hitte, dan al bijna 2.000 graden Celsius, brandt de massa door de bodem van het reactorvat heen. Het komt dan binnenin het reactorgebouw terecht. Door de hitte zal de 'lava' binnen een dag ook door het beton heen in het mi lieu terechtkomen. Gedurende het hele proces leiden chemische reacties tot een soort hoge-snelheidsverroesting van het reactorvat waarbij waterstof vrij komt. Die explodeert af en toe. Daarnaast zorgt het aangevoerde zeewater door verdamping voor stoom. Daardoor stijgt in de reactor de druk. Zonder ventilatie kan die druk zo hoog worden dat het om hulsel van de reactorkern als het ware openbarst. De stoom komt dan met radioactiviteit in de atmo sfeer. Amerikaanse deskundigen hou den er rekening mee dat bij nieu we ontploffingen grote hoeveelhe den radioactieve straling vrij zul len komen. Een echte detonatie van een reac torkern zelf zoals in 1986 bij de kerncentrale Tsjernobyl, wordt niet verwacht. O zie onze website:buitenland Volg het nieuws uit Japan op deze cruciale dagen Tijdens de WK alpineskiën in Zwit serland, staken sporters gisteren de Japanners een hart onder de riem. Zoals Ted Ligety - Tk hoop dat jullie goed herstellen. Houd vol. Succes'. foto Shin Tanaka/AP Keizer 'diep bezorgd' De Japanse keizer Akihito (77) heeft gisteren gezegd dat hij diep bezorgd is over de nucleaire crisis en de gevolgen van de'aardbevin- gen en de tsunami in zijn land. Hij deed dat in een toespraak die rechtstreeks werd uitgezonden op de Japanse televisie. Het was de eerste keer dat hij zich publiekelijk uitliet over de rampspoed die Ja pan heeft getroffen sinds vrijdag. Japanse televisie-zenders onderbra ken gisteren hun programmering in verband met de toespraak van de keizer. Hij omschreef de aardbe ving als een ramp zonder prece dent. De Japanse keizer en zijn vrouw la ten dagelijks twee uur lang de stroom afsluiten in hun paleis. Zij doen dat uit solidariteit met hun volk, dat kampt met een tekort aan elektriciteit. De EU-landen moeten voedsel dat is geïmporteerd uit Japan controle ren op radioactiviteit. De Europe se Commissie heeft de lidstaten daartoe gisteren opgeroepen. Vier medewerkers en vier speur honden van de stichting Signi Speurhonden zijn vanaf Schiphol vertrokken naar Japan om daar mee te werken aan het zoeken naar slachtoffers. MIDDELBURG - Bij de gemeente Mid delburg zijn sinds vorige week don derdag zo'n 200 jodiumpillen afge haald door inwoners. „Normaal ge ven wij er 10 per week weg", ver telt Hans Hubregtse van de ge meente. Hij denkt dat de stijging te maken heeft met het nieuws over de kerncentrales in Japan. De gemeente krijgt sindsdien meer te lefoontjes en mails met vragen van verontruste burgers over de pillen. Andere gemeenten die binnen een straal van 10 kilometer rond de kerncentrale vallen, hebben geen grote, extra vraag naar de pillen ge constateerd. Daar gaat het om en kele mensen die nu nog de pillen ophalen stralingsniveaus terugtrekken in een schuilkelder. Het koelproces lag daardoor een uur stil. De medewerkers van Fukushima mogen aan veel hogere stralingsni veaus worden blootgesteld dan normaal is toegestaan. Internatio nale afspraken bepalen dat als er le vens op het spel staan, een mede werker per calamiteit mag worden blootgesteld aan een dosis van 750 microsievert. Normaal is maar een dosis van twintig microsievert per jaar toegestaan. De Japanse radiologisch medewer kers kunnen het koelproces nog wel even volhouden, denkt Fol- kert Draaisma, stralingsdeskundi ge van de NRG, de exploitant van de onderzoeksreactor in Petten. „Maar als de straling hun werk te gevaarlijk maakt, zullen zij zich toch moeten terugtrekken. Ze mo gen namelijk niet worden opgeof ferd. Dat verbiedt het atoomagent schap IAEA." Moeten de medewer kers vanwege hoge straling de koe ling staken dan is de kerncentrale aan zijn lot overgelaten. „De ker nen zullen smelten en de splijtstof bassins komen bloot te liggen en er komt een meltdown", voorspelt Wim Turkenburg, kernenergiedes- kundige van de Universiteit Utrecht. „Dan komt er radioactie ve straling in de lucht en kun je niet veel meer doen dan hard weg rennen." Het is volgens hem nog wel mogelijk om de schade te be perken. „Net als in Tsjernobyl is ge beurd zou er borium en beton op de centrale kunnen worden ge stort." Borium beperkt de kans op het ontstaan van een nucleaire ket tingreactie en beton dempt de uit stoot van de straling. De permanente aanvoer van radio actieve straling is vooral gevaarlijk als die over land waait. Volgens Turkenburg is het dan noodzake lijk dat in een gebied van 50 tot 80 kilometer iedereen wordt geëvacu- Galaxy Tab •7"touchscreen Flash ondersteuning I Snel internet (€2.50 p/mnd)j m zmm Icm 2-jarig Tele2 Voordeelbundel 500 (inclusief 500 belminuten per maand) WStBÊKKSSfflSIg eerd. De getroffen gebieden zou den onbewoonbaar worden. Het verbaast hem dat de Japanse over heid dit niet al uit voorzorg doet. „Het is een omvangrijke operatie en als je daar te laat mee bent heeft het geen zin meer." Tot nu toe worden bewoners in een straal van twintig kilometer geëvacu eerd. Tussen de twintig en dertig kilometer moeten bewoners ra men en deuren gesloten houden. Volgens Draaisma is het maar de vraag of Japan een plan heeft klaar liggen voor het zwartste scenario. „Dit is een vrijwel unieke situatie." Hij verwacht dat een eventuele meltdown in Japan in ieder geval veel minder schadelijk zal zijn dan die in Tsjernobyl in 1986. „De Ja panse kerncentrale is bij de eerste aardbevingen al afgeschakeld. Daar door zijn de reactoren veel minder verhit dan destijds in Tsjernobyl en zal die minder radioactieve stra ling uitstoten." Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Hulst Gentsestraat 31 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Oud Beijerland Oost-Voorstraat 48 Roosendaal Roselaar 49 Spijkenisse Nieuwstraat 138 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 115 Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a MMfflniHl (H) kpn TELE2 Alle netwerken NIEUW 8 VERLENGING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9