81 buitenland 'Net zo kwetsbaar als Haïti' m m Vluchten FIETSVAKANTIES met vertrekgarantie! SALZBURGERLAND ÉÉ*,j 13 1 KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm donderdag 17 maart 2011 ggSSBMSBB&nHi Bij een ramp als in Japan denken overlevenden alleen nog aan het vinden van hun familie en aan basisbehoef ten. Andere zaken worden geheel en al vergeten. door Jan ter Harmsel en Annemieke Kooper De prachtige, witte berg toppen en geurende dennenbomen op de weg naar Otsuchi mas keren de gruwelijke omstandighe den in het havenstadje aan de noordoostkust. Toen Patrick Fuller van het Rode Kruis de bossen uit kwam, zag hij een compleet ver woest vissersdorp. „Dit is mis schien wel de zwaarst getroffen plaats aan de kust", laat Fuller we ten. Nog 9.500 van de 17.000 inwo ners zijn spoorloos. „En wie nog wel leeft is vaak in shocktoestand. Iedereen heeft een vriend of fami lielid verloren en dus hulp nodig om dat trauma te verwerken. Dat zal de komende tijd de belangrijk ste uitdaging zijn voor hulpverle ners." Het Japanse Rode Kruis heeft 2.500 medewerkers die psy chische ondersteuning bieden. Hulpverlening in het Aziatische land verloopt anders dan in de meeste getroffen gebieden, weet Arjan Blanken, noodhulpcoördina tor voor het Rode Kruis in Neder land. Dat komt doordat de lokale organisatie sterke banden heeft met de overheid en beschikt over meer dan honderd eigen zieken huizen. „Ze hebben daar alles goed onder controle en onze hulp dus niet nodig", zegt Blanken, die zelfhulp heeft verleend in Sri Lan ka na de grote tsunami van 2004. „Het belangrijkste wat ze nu moe ten doen, is zoeken naar mensen onder het puin en ontheemden opvangen. Het is belangrijk dat mensen onderdak hebben." Bij een ramp als deze, denken slachtoffers alleen nog aan hun ba sisbehoeften, vertelt Jos de Voogd van Cordaid. Met eigen ogen zag hij dat effect bij de Haïtianen die. werden getroffen door een zware aardbeving. „Hun eerste zorg was het vinden van familie. Dan komt de drang te overleven. Het zoeken dat om dertig procent van de men sen. Doordat een groot deel van Ja pan niet is getroffen, is daar vol doende onderdak. Tegelijkertijd worden scholen, sporthallen of speciale tentenkampen gebruikt voor opvang. Het is voor iedereen men te klonteren, ben je veiliger." Nadeel is dat ziekten zich snel ver spreiden. „Een overvolle camping wordt snel smerig. Is er één aan de diarree dan volgen er meer." Probleem is dat in het geval van Ja pan ook de apotheek is wegge- een woordvoerder. Doordat de toe voerwegen onbereikbaar of over vol zijn, is het moeilijk voldoende water en voedsel in de getroffen ge bieden te krijgen. Dat Japan een rijk land is, maakt het niet makke lijker om hulp te bieden, zegt De Een jong meisje rust uit in een grote gymzaal die onderdak biedt aan mensen uit Ofunato. naar eten en drinken", zegt De Voogd. „Pas daama kwam het be sef dat ze ergens moesten slapen. Dat ze hun thuis kwijt waren." Een deel van die mensen wordt opgevangen bij diegenen die nog wél een huis hebben. In Haïti ging improviseren, zegt De Voogd, maar er is water, stroom en sani tair. „In Haïti fungeerde zelfs de golfbaan als nederzetting." Mensen in nood zoeken elkaar op, zag De Voogd. „Zonder dak boven je hoofd ben je kwetsbaar. Door sa spoeld. Artsen Zonder Grenzen is daarom nu in Japan om medische noodhulp te geven. „Vooral kwets bare ouderen en chronisch zieken raken in problemen, omdat ze niet hun gebruikelijke behandeling of medicijnen kunnen krijgen", zegt LH IS 21/5 nu 20 in prijs verlaagd! Alle data met vertrekgarantie! Prijsverlaging vertrekgarantie 27/5! 7-daagse fietsreis Duitsland O.b.v. 6 x ontbijt en diner Vertrek: 21 mei, 25 juni, 16 juli, 3 sep. populaire combinatiereis, met gezellige wijnstadjes als Cochem en Koblenz en de groene heuvels van het Sauerland incl. busreis, verblijf in hotels, huurfiets, NL-sprekende reisleiding en fietsroutes Zie www.kras.nl/21746 7-daagse Innergy fietsreis O.b.v. 6 x ontbijt en diner Vertrek: 21 mei, 2-23 juli, 20 aug. gegarandeerd vertrek op 2 en 23 juli fiets mee door de bossen, langs ruige kusten en weidse graslandschappen •incl. busreis, verblijf in hotel, Innergy huurfiets, NL-spr. reisleiding en routes Zie www.kras.nl/21715 7-daagse fietsreis Duitsland O.b.v. 6 x ontbijt en diner Vertrek: 14 mei, 2-23 juli de Bodensee is een fietsparadijs, met een heerlijk klimaat en highlights als St. Gallen, Lindau en bloemeneiland Mainau incl. busreis, verblijf in hotel, huurfiets, NL- sprekende reisleiding en fietsroutes Zie www.kras.nl/21813 9-daagse fietsreis Oostenrijk O.b.v. 8 x ontbijt en diner Vertrek: 27 mei, 26 augustus met de bergwereld van de Alpen op de achtergrond volgt u vlakke routes-naar o.a. de waterval van Krimml Salzburg. incl. busreis, verblijf in hotel, huurfiets, NL- sprekende reisleiding en fietsroutes Zie www.kras.nl/21650 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. foto Matt Dunham/AP Voogd. „Rijk of arm, je bent alles kwijt. Misschien is de impact zelfs wel groter in een rijk land. In Haïti kon je mensen zelf hun huis laten opbouwen, in Japan wordt eerder verwacht dat nieuwe huizen kant-en-klaar worden opgeleverd." Vijftig medewerkers van de Japanse kerncentrale Fuku- shima 1 doen hun uiterste best. Maar bij extreem hoge radioactieve straling moeten ze evacueren. door Hans de Gram Heel hard weglopen en hopen dat de atoom wolk over zee weg drijft. Dat is volgens nu cleair deskundigen de enige optie als het in de Fukushima kerncen trale in Japan tot een meltdown komt. De kans daarop neemt toe nu de oververhitte reactoren nog steeds radioactieve straling uitsto ten. Gisteren nog moesten de vijf tig medewerkers die de reactoren koelen zich vanwege zeer hoge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8