Buddies blijven vriendinnen Te Veldhuis wijst naar rechts 26 Marine zet zoekactie vissers stop BEST BUDDIES Vrijwilligers in het zonnetje op jaarlijkse Nederland Doet Dag Nederland Doet Dag 'Waterdunen Nee heeft wél belang' ZOAfe donderdag 17 maart 2011 ARNEMUIDEN - Mijnenjager Hr Ms Middelburg heeft gisteren tegen zonsondergang de zoektocht ge staakt naar de drie vermiste Zeeuwse vissers van de 1 maart ge kapseisde Nieuwpoort 28. Van de vissers, twee uit' Arnemuiden en één uit Oost-Souburg, is geen spoor gevonden. De Middelburg heeft sinds zater dag op twintig kilometer uit de kust van het Franse Duinkerke de zeebodem in een gebied van zo'n twee vierkante kilometer met on- derwaterapparatuur afgespeurd. Zeeuwse vissers visten vorige week in dit gebied nog voorwer pen op uit de Nieuwpoort 28. „Een domper", reageerde Cas Cal- jouw van de Arnemuiden 25 gister avond. „De marine heeft haar ui terste best gedaan, helaas voor de familie zonder resultaat." De kans is het grootst dat de lichamen van de vermisten met de stroming naar het noordoosten zijn afgedre ven. Vissers willen de luchtmacht nog bewegen vanuit de lucht te zoeken. De actie voor de familie van de ver miste opvarenden van de Nieuw- poort-28 heeft sinds zondag al en kele duizenden euro's opgebracht, zei Caljouw. Sinds gisteren is het rekeningnummer (82.77. 07.592) van de Stichting tot Ondersteu ning van de Nabestaanden van de Nieuwpoort 28 opengesteld. Zon dag is in kerken in Arnemuiden en Middelburg gecollecteerd. De actie is bedoeld om te voorko men dat de getroffen families in fi nanciële problemen raken. door Karen Hagen TT a, we zijn er", zegt Hilde de I Ronde (20) uit Bruinisse te- I gen haar 'buddyvriendin' Jessi- I ca Bal (37). Handig zet Hilde s haar auto op een parkeer plaats in Zierikzee neer. Buiten grijpt Jessica meteen naar de hand van haar vriendin. „Het is een beetje koud." Hilde lacht: „We gaan lekker binnen zitten bij café Concordia, schat, mét een grote kop koffie." Jessica knikt tevreden. Hand in hand lopen ze door de smalle straatjes naar het café. Het is tijd voor een gezellig dagje uit. De twee hebben een bijzondere vriendschap. Jessica heeft namelijk het syndroom van Down en is ver standelijk beperkt. Ze woont bij haar ouders in Bruinisse en gaat vier dagen per week met een taxi naar het Spiegeltheater van Ar duin in Middelburg. Zij werkt daar aan een toneelvoorstelling. „Dat is heel spannend en heel erg leuk", vertelt Jessica. Hilde leert voor so ciaal pedagogisch medewerker en werkt bij Arduin in Zierikzee. Al 5 jaar zijn zij een buddykoppel, bij elkaar gebracht door de non-profitorganisatie Best Bud dies Nederland. Deze organisatie wil verstandelijk beperkten aan een maatje helpen, omdat vriend schappen voor hen niet vanzelf sprekend zijn. Hilde hoorde voor het eerst over Best Buddies tijdens een informa tiemiddag op haar middelbare school. „Het trok gelijk mijn inte resse. Ik ben toen op eigen houtje naar het huis van Jessica gegaan, omdat ik haar al uit het dorp ken de. Vanaf dag één waren wij toen vriendinnen." Jessica knikt instem mend. Hilde vervolgt: „Ik vind die mensen gewoon zo liefj ik heb er echt een zwak voor. Jessica is heel sociaal, eerlijk en recht voor zijn raap. Ik heb het getroffen met mijn buddy." Jessica zelf is ook blij met Hilde. „Ik vind 'alles leuk' aan haar. Ze is echt mijn hartsvrien din." Gezellig iets drinken in een café is één van de vele activiteiten die de dames al vijfjaar samen onderne- Het Oranje Fonds houdt samen met andere organisaties op 18 en 19 maart de NL Doet dag. Dit is een grote vrijwilligersactie waar vorig jaar 150.000 mensen en 800 bedrijven actief aan meede den. Het Oranje Fonds wil zorgen dat zoveel mogelijk mensen de handen uit de mouwen steken en verschil lende klussen aanpakken. Deze worden in het hele land aangebo den. De provinciale aftrap zal op 18 maart op Noord-Beveland zijn. Gedeputeerde George van Heukel- om (SGP) maakt dan samen met de burgemeester van Noord-Beve land Hennie van Kooten en wet houder Cees van der Weele bank jes schoon. René Verhulst, burgemeester van Goes zal als vrijwilliger helpen op de SVRZ-locatie Ter Valcke in Goes. Kijk voor meer informatie en klus sen in de buurt op: www.nl- doet.nl/nldoet/klus_zoeken/ men. „We doen echte meidendin- gen en houden allebei erg van tut ten. We steken eikaars haar op, gaan naar de bioscoop of McDo nald's in Goes, luisteren naar een cd of koken samen. Eigenlijk pre cies hetzelfde wat ik ook met ande re vriendinnen doe", vertelt Hilde terwijl ze van haar cappuccino nipt. Jessica is na al die jaren een huis vriendin geworden van Hildes fa milie. „Vooral met de vader van Hilde kan ik goed opschieten", zegt Jessica. De vriendinnen delen lief en leed. Vorige week nog, toen de lieve- lingskat van Jessica overleed. „Als ik dat hoor, dan ga ik meteen even langs", vertelt Hilde. Wanneer Hil de aan het vertellen is aait Jessica haar hand en geeft spontaan een knuffel. „Daar doe je het nou alle maal voor", zegt Hilde lachend, ter wijl ze terugknuffelt. „We hebben een gelijkwaardige vriendschap, we zijn vriendinnen voor het le ven." Dan wil Jessica haar moeder bel len. „Dat doet ze altijd als wij sa menzijn", zegt Hilde. „Even haar moeder op de hoogte stellen wat ze van ons uitje vindt en hoe het met haar gaat." De middag eindigt met een half uurtje winkelen. Hilde heeft name lijk nog iets nodig voor haar nieu we huis. Tijdens het winkelen heeft Jessica al een idee voor een nieuwe afspraak met haar buddy. „Dan wil ik gaan zwemmen." In Zeeland zoeken nog 20 verstan delijk beperkten een buddy. Ga voor meer informatie naar: www.bestbuddies.nl/aanmelden De vriendinnen Hilde de Ronde en BRUSSEL - Europarlementariër Lu cas Hartong (PW) snapt niet dat actiegroep Vrienden van Waterdu- nen Nee! door de Europese Com missie als 'niet-belanghebbende' wordt gezien waar het gaat om Waterdunen, De groep had de Eu ropese Commissie gevraagd te on- derzoeken of de aanleg van Water dunen geen verkapte staatssteun is aan recreatiebedrijf Molecaten. Hartong vraagt de Commissie nu hoe het kan dat zo'n 'betrokken' club als niet-belanghebbende wordt gezien en wil dat het onder zoek alsnog wordt uitgevoerd. Informateur Jan te Veldhuis wijst deze week de richting voor een nieuw dagelijks provinciebestuur. Misschien kiest hij voor een college over rechts; met de PW. Op de uitslagenavond na de verkiezingen voor Provinciale Sta ten zoemde het al rond. WD, PvdA, CDA en SGP gaan natuurlijk de nieuwe coalitie in de Middelburgse Abdij vormen. Deze samenstelling had het dage lijks provinciebestuur in de perio de 2003-2007 ook en dat beviel ei genlijk best. De vier partijen zijn samen goed voor 24 van de 39 Sta- tenzetels en dat is een comfortabe le meerderheid. Inkoppertje dus voor informateur Te Veldhuis. Maar of hij dat doet? Een belangrij ke vraag in een informatietraject is: hoe kan het best recht worden gedaan aan de mening van de kie zers? Iets meer dan 20.000 Zeeuw en (11,8 procent van de kiezers) hebben op de PW gestemd en de ze partij daarmee in één klap aan vijf zetels geholpen. In het provin ciehuis klinkt ook dat dit deel van het electoraat niet zonder meer kan worden genegeerd door te zeg gen dat de voor-vorige coalitie de door Ben Jansen voorkeur heeft. De PW is welis waar niet de grootste partij in de Staten van Zeeland geworden, maar wel de grootste winnaar. En dat moet worden gerespecteerd. Als Te Veldhuis dat ook vindt, zal hij adviseren dat de WD, die twee weken geleden de meeste stemmen verwierf) de onderhan delingen over een coalitieakkoord en een nieuw dagelijks provincie bestuur begint met het CDA, de. PW en de SGP. De PvdA en de PW kunnen niet samen aan tafel, omdat de eerste heeft uitgesloten met de laatste in Gedeputeerde Staten te gaan zitten. Over rechts dus, in plaats van de aanvankelijk gedroomde combina tie met een linksere inbreng. De variant met de PW steunt op 22 zetels in de Staten; minder riant dan die met de PvdA, maar nog al tijd een meerderheid. Het spel gaat pas echt op de wa gen wanneer het op het samenstel len van een college-akkoord aan komt. Gelet op de inhoud van hun verkiezingsprogramma's moeten de WD en de PW het goed met elkaar kunnen vinden. De grootste overeenkomst is dat beide partijen willen dat de provincie zich be perkt tot de kerntaken, bezuinigt en geen geld besteedt aan organisa ties die in hun ogen overbodig zijn, zoals sociaal-cultureel insti tuut Scoop en milieuorganisatie ZMf Mislukken de onderhandelin gen voor een coalitie over rechts, dan komt de PvdA pas in beeld. Met die partij heeft de WD inhou delijk veel meer te verhapstukken, zodat precies zal moeten worden omschreven wat de verschilpun ten zijn, waarvan vrije kwesties moeten worden gemaakt. De PW kan wel zichzelf buiten spel zetten. Bijvoorbeeld door vast te houden aan een hoofddoekjes verbod in het provinciehuis of een ban op halalvoedsel in het provin ciale bedrijfsrestaurant. Symbool politiek. Met veel andere uitgangs punten van de PW valt in de Zeeuwse situatie nauwelijks eer te behalen. De PW-fractie wordt in de bespre kingen bijgestaan door Lucas Har tong, Europarlementariër van de partij. Die is slim genoeg om te voorkomen dat de PW zich uit de onderhandelingen laat manoeuvre ren. Het beste resultaat dat de PW immers kan bereiken is vanuit het niets een plaats in het dagelijks provinciebestuur te bemachtigen. Geef voor vluchtelingen en ontheemden in Afrika en Azië. Uw bijdrage maakt het verschil! WWW.ZOA.NL GIRO 550 APELDOORN X)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56