Schilletjes glad als babybilletjes Woongoed zet plan voor huizen op Rabobankterrein Sint Jansteen door donderdag 17 maart 2011 DE CERESHOEVE Jaarlijks gaat wereldwijd 10.000 ton Zeeuws-Vlaamse pootaardappelen de grond in door Sheila van Doorsselaer Pootaardappelen, ze zijn te eten (krieltjes), maar het is teler Arno Vael uit Zaam- slag een raadsel waarom mensen ze zouden willen consu meren. De zeventien soorten poot aardappelen van zijn Cereshoeve horen in de grond, waar aan de wortels nieuwe aardappels groeien. En die zijn volgroeid het lekkerst. De pootaardappelen ko men uit de Zeeuws-Vlaamse jonge zeeklei en gaan wereldwijd de grond weer in om voor rijke oog sten te zorgen. De familie Vael, Zeeuws-Vlaamse akkerbouwers van oorsprong, toog ruim vier decennia geleden naar de Flevopolder om daar te gaan boeren. Beknot in haar uitbrei dingsmogelijkheden kwam de fa milie bijna vijfentwintig jaar gele den weer terug naar 'het ouwe land'. „Een ongebruikelijke stap, maar we hebben er absoluut geen spijt van", zegt Vael (44). De Ceres- hoeye, vernoemd naar de Griekse godin van de vruchten der aarde, is een van de grootste pootaardap- peltelers en -verwerkers van de streek. In de grote schuren aan de Groeneweg wordt jaarlijks tiendui zend ton pootaardappelen ver werkt, het plantgoed voor aardap peltelers. Vael biedt zeventien soor ten aan, van het alom bekende, maar in populariteit afnemende, Bintje, de reizende ster: de lady Amarilla („een fantastische friet- aardappel") gewilde tafelaardappe len als de Melody, de Challenger, vastkokers Lady Christl, de kruimi- ge Berber tot in het Midden-Oos ten veel gegeten aardappelen met een rood schilletje: de Desiree en de Red Scarlett. Rondom de Cereshoeve teelt Vael pootaardappelen en een deel graan, maar daarnaast huurt hij nog ongeveer 160 hectare bij colle ga-boeren in de streek waar ook pootaardappelen groeien. Vael: „Ik zeg weieens; ik heb pootgoed groeien van d'Ee tot Hontenisse. En dat klopt wel zo ongeveer. Om precies te zijn van Biervliet tot aan Hulst. Dat lijkt misschien logistiek niet handig, maar het gaat ook om risicospreiding, vooral klimatolo gisch gezien. Het regent overal im Poolse seizoensarbeiders verwijderen beschadigde Melody-pootaardappels aan de sorteerband. fotografie Mark Neelemans ze de weg op. Een akkerbouwer heeft zo'n 2500 kilo pootaardappe len nodig per hectare, afhankelijk van het ras. Vael neemt een Melody („de kleinste pootaardappel die we hebben") van de lopende band, wrijft het knolletje op met zijn duim en tevoorschijn komt een blank glimmend schilletje. „Kijk, zo hoort het, een schilletje zo glad als babybilletjes!" De Cereshoeve, telernummer 81107, wil zich onderscheiden door kwaliteit. „We werken hier heel hy giënisch, zo worden bijvoorbeeld onze aardappelkisten steeds ont smet. Op die manier kunnen we onze klanten gezonde producten, zonder ziektes leveren, zodat zij een zo groot mogelijke oogst heb ben. Daarnaast komt de NAK (Ne derlandse Algemene Keurings dienst) hier zeer regelmatig langs om monsters te nemen en die te controleren." Vael ziet de toekomst voor zijn be drijf positiefin. „Nederland staat bekend als de grootste pootaardap- pelenproducent ter wereld. De Hol landse rassen zijn wereldberoemd. Je ziet dat er wereldwijd, ook in landen waar traditioneel rijst op het menu staat, steeds meer aardap pelen worden gegeten. Dat vind ik uiteraard helemaal niet erg!" De Cereshoeve In Zaamslag opgericht in 1987. Drie vaste medewerkers, het perso neelsbestand wordt van 1 oktober tot 1 april aangevuld met zo'n vijf seizoensarbeiders. Arno Vael teelt en verwerkt zeven tien soorten pootaardappelen, elk met hun eigen smaak en eigen schappen. Jaarlijks komt 10.000 ton (jawel, tien miljoen kilo) pootgoed van 250 hectare Zeeuws-Vlaamse ak kers. De oogst wordt geëxporteerd naar Pakistan,-Cuba, het Midden-Oos ten, Noord-Afrika, Zuid-Europa, de Oostbloklanden, inclusief Rusland. Arno Vael van De Cereshoeve in een van de enorme koelloodsen waar de kisten vol pootaardappelen metershoog staan opgestapeld. mers niet evenveel." Als de poot aardappelen zijn gerooid, worden ze opgeslagen in de gekoelde schu ren in Zaamslag en, ook op andere locaties in de streek, onder een constante temperatuur van drie graden Celcius bewaard. Niet in grote kelders („dat vinden de on derste aardappels niet zo leuk") maar in grote kisten, die elk 1300 kilo pootaardappelen bevatten. De Cereshoeve herbergt zevendui zend van dergelijke kisten, de lege staan metershoog opgestapeld op het erf Via een sorteermachine worden de grote en de kleine pootaardappel- tjes van elkaar gescheiden en aan het eind van de lopende band wor den de beschadigde of andere on volmaakte aardappeltjes er hand matig uitgehaald. Deze krieltjes die nen als veevoer. De klant kan niet alleen uit diverse soorten pootaard appelen kiezen, maar ook uit ver schillende kwaliteitsklassen. Nadat de klant (onder wie Meijer uit Kruiningen, Agrico en HZPC) een bestelling heeft geplaatst, worden de pootaardappels verpakt en gaan Deze rubriek belicht Zeeuws-Vlaam se bedrijven die een product maken of service leveren waarmee zij (in ternationale faam verworven heb ben, maar waarvan lang niet altijd bekend is dat ze in Zeeuws-Vlaande- ren gevestigd zijn. Vandaag: De Cereshoeve www.tmcbinnenhuisadviseurs.nl door Harold de Puysseleijr SINT JANSTEEN - Woongoed Zeeuws-Vlaanderen zet de plan nen voor woningbouw op het ter rein van de voormalige Rabobank aan de Geslechtendijk in Sint Jan steen ongewijzigd door. De corporatie wil een groepswo ning voor dementerende ouderen voor zorgstichting Curamus bou wen en twintig appartementen voor senioren. De geldautomaat, die nog op het terrein staat, blijft behouden als het aan Woongoed ligt, laat directeur Kees Reinhoudt weten. Juist door verzet van omwo nenden tegen die pinautomaat ligt de procedure al een tijdlang stil. De meeste dorpsbewoners willen dat de automaat behouden blijft, maar omwonenden willen dat de flappentap elders in het dorp komt. Ze zijn het extra verkeer door de straat zat. De geldauto maat wordt namelijk druk ge bruikt, niet alleen door dorpsbe woners, maar ook door Hulsten aren, die naar België rijden. De Rabobank heeft tien alternatie ve locaties voor de pinautomaat be keken, maar geen daarvan voldoet. Woongoed en Curamus willen echter zo zoetjesaan verder met de voorbereidingen voor de bouw. De corporatie heeft daarom beslo ten de proceduren voor het plan in gang te zetten, inclusief behoud van de pinautomaat op het huidi ge terrein. Raadslid Karei Martinet (CDA) uit te in de vergadering van de advies commissie Ruimte zijn zorgen over het ontstaan van verdere ver traging door bezwaarmakende om wonenden. Maar Woongoed kan volgens Reinhoudt niet anders dan dat risico voor lief nemen. „Het is ieders democratisch recht en dat moeten we respecteren." Al bij al blijft het dus ongewis, wan neer de eerste spade voor het pro ject de grond in kan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54