22 zeeland Honderden vrijwilligers CZAV vertrekt uit silo aan Breskense Kaai Gerrit Impens zet de Dalit op de kaart HT OP GOEDE KEUKENS Pisii1- Bakkenbaard keuken Mattheus Passie in Willibrordusbasiliek almanak VASTENACTIE De Elisabeth-parochie verwacht in deze vastentijd met een reeks aan activiteiten 35.000 euro op te halen voor ontwikkelingsproject Thiru Valagum Farm in India. Lezing Jan Storms over spiritualiteit Jaarlijkse vastenaktie ypi r,"vT donderdag 17 maart 2011 sa%ssfs&ei"ï& v sassasM&ÉERnsi s®? BsssKssgssss# ^smsi^s«xësis^mmms!t3& Peter van de Velde neemt met pijn in het hart afscheid van de graansilo en de loodsen er omheen. CZAV gaat elders verder. foto Mark Neelemans door Wilma Valk breskens - Peter van de Velde nam deze week afscheid van zijn oude vertrouwde werkplek, de si- lo's van CZAV in Breskens. Twee weken eerder vertrokken de laatste, geladen vrachtwagens met graan uit Breskens. De ruimte voor achtduizend ton goederen is leeg en, door Peter, aangeveegd. „We hebben hier de grote silo, die iedereen kent. En dan nog de laag bouw achter de voorste loodsen met tientallen silo's die allemaal met een ingenieus systeem verbon den zijn met de grote silo. Alle op geslagen goederen werden via transportbanden in vrachtwagens of schepen geladen." De grote silo - sinds 1998 een ba ken in Breskens vanwege Johnny Beerens' broden en vissen - had een capaciteit van 2800 ton, de rest was opgeslagen in de voor pu bliek minder zichtbare laagbouw. Peter had 35 jaar een leuke, afwis selende baan in Breskens. „De boe ren die met hun wagens eerst over de weegbrug, ook al weer jaren weg, moesten. Gerst, tarwe, kapu cijners, erwten, er kwam hier heel wat langs en er was met vrachtwa gens en schepen altijd iets te doen. HULST De Willibrordusbasiliek in Hulst vormt ook dit jaar weer het decor voor een uitvoering van de Mat theus Passion. Op zondag 10 april wordt hier om 14 uur het grote pas- siewerk van Johann Sebastian Bach integraal uitgevoerd. Stoelen in het middenvak kosten 35 euro en in één van de zijvakken 25 euro. Voor verkoop bij het WV-kantoor in de Steenstraat. 'Bakkebaard' is fout gespeld, bepaal de een middelbare juf in het Goese. Het kostte die Goese student een 0,3 lagere waardering van het dictee. Maar hij had zijn twijfels en op haar beurt ook zijn moeder. Die klopte voor de zekerheid aan bij een buur man die ook wel eens in een woor denboek keek. En inderdaad 'Bakke baard' is gewoon juist. Een mailtje van die strekking richting juf, lever de als antwoord op dat het woord zo wel met als zonder 'n' gespeld kan worden. Niet dat ze haar fout erken de. Na de voorjaarsvakantie kwam de jongen op school. Daar wachtte die juf, die zei dat ze van haar colle ga's had gehoord dat 'bakkebaard' ook goed was. Niet dat zij fout was. Om een 'sik' van te krijgen. Af en toe was er gemopper over stofoverlast, maar er was bedrijvig heid in Breskens en dat leven rond de silo missen we straks." De graansilo aan de Middenhaven- dam was in februari 1953 tijdens de ramp in aanbouw. De funde ring stortte in en het werk moest grotendeels opnieuw worden ge daan. Het werk werd toen in op dracht gegeven door een voorlo per van CZAV, de Coöperatieve Aankoop Vereniging West Zeeuws-Vlaanderen. Een echte re den voor het beëindigen van het huurcontract geeft CZAV niet. Peter Cappon, bedrijfsleider Zeeuws-Vlaanderen: „We gaan naar een andere locatie. Waar naar toe is nog geheim. We informeren eerst onze telers en klanten." De silo's leeg en zo goed als stof vrij rest nu voorlopig eind van de maand slechts een controle door vertegenwoordigers van huurder CZAV en eigenaar van de gebou wen, rederij Vroon. Vroon koestert al jaren plannen om met een pro jectontwikkelaar een aantal woon torens bij de haven te bouwen. Peter van de Velde zal daar niet bij zijn; hij neemt even vakantie. Straks mag hij dan in de vestiging in Waterlandkerkje werken. „Jam mer, ik zal de kaoje missen." TERNEUZEN Jan Storms geeft dinsdag 22 maart een lezing over 'Wat is sprituali- teit... en wat niet?' in Porgy Bess. Storms is leraar in de vedische ken nistraditie, de wetenschappelijke en spirituele traditie uit het oude India. Hij richt zich vooral op een positieve ontwikkeling van het be wustzijn en maakt gebruik van de moderne en vedische psychologie. Aanvang 19.30 uur, inkom 10 euro. door Sheila van Doorsselaer Vasten in de veertig da gen tussen carnaval en Pasen is méér dan het tijdelijk laten va ren van overdaad, voornamelijk wat de dis betreft. Het is ook een tijd van bezinning, stilstaan bij het lot van diegenen die die het minder goed getroffen hebben in de wereld en waar mo gelijk ook handelen om hun situa tie te verbeteren. De Vastenaktie-werkgroep van de Elisabeth-parochie uit Midden Zeeuws-Vlaanderen pakt de zaken elke vastentijd weer grondig aan. In elk van de negen geloofsge meenschappen waaruit de paro chie bestaat, worden activiteiten op touw gezet die geld moeten op brengen voor het Thiru Valagum Farm Project in India, opgezet door Gerrit Impens uit Sas van Gent. „De activiteiten worden gedragen door honderden vrijwilligers", zegt pastor Niek van Waterschoot van de Elisabeth-parochie. In Sluis kil bijvoorbeeld, gaan vrijwilligers op zaterdag 9 april langs de deuren om bloemen te verkopen. In Sas van Gent is nog tot 13 april een tweedehands winkeltje geopend aan de Westkade. Op dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag kan voor een prikje 'vintage' kle ding worden gekocht. Het winkel tje wordt gerund door vrijwilligers die aan het uitzoeken en op maat hangen van de kleding een hele kluif hebben. Katholieken en protestanten vin den elkaar in het kader van de Vastenaktie in Philippine waar oe cumenische diensten worden ge houden. De vespers worden gehou den vanaf 19 uur op de woensdaga vonden van 23 en 30 maart en 6 en 13 april. In Terneuzen worden De Vastenaktie loopt dit jaar van 9 maart tot 24 april. De zes weken tussen carnaval en Pasen zijn voor gelovigen hét mo ment iets extra's te doen voor een ander. Drie basiswaarden zijn daarbij be langrijk: soberheid, solidariteit en spiritualiteit. De Vastenaktie geeft ideeën en actiemogelijkheden om tot bezinning en concreet hande len te komen. Traditioneel wordt geld ingeza meld voor kleinschalige en duurza me ontwikkelings-initiatieven. diverse boekenmarkten gehouden. Ook de jeugd wordt nadrukkelijk betrokken bij de Vastenaktie. Op 16 april doen basisschoolleerlingen uit Sluiskil, Sas van Gent, Zand straat en Philippine mee aan een fiets-inn, waarbij ze zich laten sponsoren op hun tocht door de dorpen. In Zuiddorpe en Axel hou den de kleinsten een wandel-inn en de oudere leerlingen gaan fiet sen. Bijzonder dit jaar zijn de vasten- maaltijden, oftewel de hongermaal- tijden in Terneuzen, Westdorpe (30 maart) en Philippine (13 april). Wie samen met gelijkgestemden de vastentijd wil ervaren en erover wil praten, kan, tegen een vrijwilli ge bijdrage, aanschuiven. De set ting in de Terneuzense Emmaus- kerk was gisteravond in ieder geval erg sfeervol. De Antilliaanse Didi Offerman en de Hollandse Simo- ne Rovers hadden een heerlijk tra ditioneel Antilliaans feestgerecht met kip gekookt. Offerman: „Ei genlijk horen we eenvoudig vis te eten tijdens een hongermaaltijd. Maar dat lust niet iedereen. Daar bij, zoveel mensen bij elkaar, eens gezind, dat vraagt om een feest maal." Alle info over de activiteiten is te vinden via: www.eparochie.nl v J Gerrit Impens. foto privécollectie sas van gent - Voor de vijfde keer steunt de Elisabeth-parochie met de opbrengst van de Vastenaktie de Thiru Valagum ('gewijde grond') Farm in Veeraperumanal- lur in India. De projectleider daar is de uit Sas van Gent afkomstige Gerrit Impens (51). Samen met zijn vrouw Dhanalakshmi begon hij zo'n acht jaar geleden de biolo gische voorbeeldboerderij (pin da's, rijst, sesam, gierst) een parti culier landbouwontwikkelingspro ject in de deelstaat Tamil Nadu in het zuiden van India. Het echtpaar Impens geeft er on derwijs aan kansarmen, de Dalit, de kasteloze boerengemeenschap; avondonderwijs voor dertig Dalit kinderen, training in ecologische landbouw en huishoudmanage- ment aan een Dalit vrouwen groep. Er is een boerderijwinkel, tijdens feesten worden maaltijden verzorgd voor de armsten en ook is er een begin gemaakt met het verschaffen van microkredieten. De bouw van Thiru Valagum Hou se op de boerderij vordert gestaag en voor de tuinbouw en boom kwekerij is een schaduwkas ge bouwd. De veeteelt is weer wat uit gebreid met de aankoop van een derde koe. Tip? redactie@pzc.nl MEEST GELEZEN 1. Vlemmix krijgt tot donderdag. 2. Restaurant 2 Heeren mag open. 3. Sloop spookhuis Sas blijft nog uit. STELLING Reageer op de stelling: 'Liever goede voorzieningen dan lagere belastin gen.' www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto 0SÉ& OOK VOOR VERVANGINGSAPPARATUUR MR. F.J. HAARMANWEG 26 TERNEUZEN TEL.: 01 15-620851 terneuzen b.v. Wij zijn,fxu t&vrüLeiv ais ie hei beat! -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52