PZCL Regelgeving nekt Graaf Jansfeesten Zoektocht leerlingen in Vlaanderen 22 en 23 24 en 25 STICHTING Bestuur festijn in Westdorpe legt na uitspraak over overtredingen zijn taken neer Onthulling kunstwerk is startsein voor bouw multifunctioneel centrum Sas van Cent Scholieren dammen om Zeeuwse titel Archeologen kunnen Slikpoort niet vinden Leger vrijwilligers op pad voor Vastenaktie Donderdag 17 maart 2011 Pootaardappelen met schilletjes als babybilletjes Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Raymond de Frel WESTDORPE - De Graaf Jansfeesten in Westdorpe zijn ter ziele. Het stichtingsbestuur ziet geen kans om .in juni een 27e editie te hou den, die voldoet aan de strenge ei sen van de Voedsel en Warenauto riteit (VWA). Het bestuur treedt in april af Als zich daarna binnen een maand niemand meldt die het stokje overneemt, wordt de stich ting opgeheven. Ambtenaren van de VWA consta teerden tijdens de laatste editie twee overtredingen. „In de feest tent zagen zij mensen roken, maar hun stelling dat het er blauw van de rook zag, is zwaar overdreven. Daarnaast constateerden ze dat er alcohol werd doorgegeven aan minderjarigen", vertelt secretaris Maurice de Vleeschouwer. „De in specteurs zagen dat een meerderja rige, te herkennen aan een pols bandje, verderop bier uitdeelde aan twee meisjes van veertien jaar. Wij zijn volgens de VWA verant woordelijk, ongeacht de afstand, van de tap tot aan de mond van de klant." De stichting ging tegen een boete van 1200 euro in beroep. „Begin deze maand zijn we in Den Haag bij een onafhankelijke hoorcom- missie geweest. Ook de voorzitter van die commissie vroeg zich af of VWA het met een groep vrijwilli gers zo hard moet spelen. In april is de uitspraak. Maar ondertussen moest die boete wél al worden be taald. Wij hebben geen geld, maar gelukkig was de gemeente bereid om een voorschot op de jaarlijkse subsidie (2500 euro) te geven." De kwestie kost zoveel energie, dat het bestuur geen heil meer ziet in een nieuwe editie. „De VWA kon digde al aan dat ze ons dit jaar weer zouden bezoeken. We zou den het hele terrein moeten afzet ten en aan de toegang moeten con troleren. Dat willen we niet. We zijn in 2002 dan wel een festi valachtige richting ingeslagen, maar we willen vooral een laag drempelig festijn blijven. Het is toch heel vreemd? De ene over heid (gemeente) stimuleert ons, terwijl de andere (VWA) ons blok keert. Al onze zestig vrijwilligers zijn ingelicht. Ik hoor geruchten over een soort protestactie, de zo genoemde 'niet-Graaf Jansfeesten'. Hoe dan ook, is er een maand na de uitspraak over ons bezwaar schrift geen nieuw bestuur gevon den, dan is het einde oefening. Het aan de feesten gelieerde Kreek- rock gaat nog wel door." SAS VAN GENT - Met de onthulling van een kunstwerk, gemaakt met door kinderen van de basisschool en kinderopvang beschilderde steentjes, is gisteren aan de Canadalaan in Sas van Gent de bouw van het nieuwe multifunc tionele centrum De Statie begonnen. In het gebouw worden een brede school, peuter speelzaal, kinderopvang, jeugdhonk, verschil lende sportverenigingen en de bibliotheek ge huisvest. Ook vinden de ouderenzorg, GGD Zeeland en het sociaal culturele werk er on derdak en komen er 23 seniorenappartemen ten. Woongoed Zeeuws-Vlaanderen wordt ei genaar en verhuurt de Statie aan de gemeen te. Volgend jaar na de zomervakantie is het centrum gereed. foto Mark Neelemans LEWEDORP Leerlingen uit de bovenbouw van basisscholen uit heel Zeeland gin gen gisteren de strijd met elkaar aan op het Zeeuws schooldamkam- pioenschap. Dat vond plaats in het dorpshuis van Lewedorp. Drie welpenteams en vijf pupillen- teams mogen naar de landelijke halve finales. Grote winnaars waren de Kohn- stammschool uit Goes (welpen) en de Theo Thijssenschool uit Vlïssin- gen (pupillen). RETRANCHEMENT Archeologen van ADC ArcheoPro- jecten hebben gisteren geen resul taat geboekt tijdens hun zoektocht naar sporen van de Slikpoort bij Re- tranchement. Het blijft daardoor bij een deel van een muurtje dat ze dinsdag aantroffen. Volgens archeo loog bieden de vondsten niet ge noeg aanknopingspunten om een reconstructie van de poort te ma ken. De provincie Zeeland had daar, in het kader van het project Staats-Spaanse Linies, op gehoopt. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse gemeenten laten vandaag een brief op de mat ploffen bij Bel gische scholen waarop mogelijk Zeeuws-Vlaamse kinderen zitten. Zij hopen zo op de hoogte te ko men van tussentijdse stappen van deze leerlingen. Sluis, Terneuzen en Hulst sturen de brief in het kader van de Dag van de Leerplicht (vandaag). Een aanzienlijk aantal Zeeuws-Vlaam se jongeren gaat echter in België naar school. Zij zijn vrijgesteld van de verplichtingen die de leerplicht wet met zich meebrengt. Tenmin ste, als de leerplichtambtenaren van de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten jaarlijks de schoolresultaten en een vrijstellingsformulier ontvan gen. Toch is er niet voldoende zicht op de Zeeuws-Vlaamse leer lingen in Vlaanderen. Als bijvoor beeld een leerling in het buiten land in de loop van het jaar van school wijzigt, worden de gemeen ten vaak niet op de hoogte ge bracht. „Deze jongeren zijn wij dan 'kwijt'. Het is maar de vraag of er snel actie wordt onderno men door de leerplichtige en de ouders voor een nieuwe school. Als een jongere niet meer op school zit, vervalt de vrijstelling en kunnen wij weer optreden vol gens de Nederlandse wetgeving", schrijven de leerplichtambtenaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51