241 zeeland dood van een 'Litteken blijft altijd na de Gesprek met lotgenoten helpt Kosten huisvesting Calvijn College in Krabbendijke lopen ernstig op INLOOPMIDDAG De afdeling Zeeland van de Vereniging Ouders van een Overle den Kind (VOOK) houdt zaterdag een inloopmiddag in de 06 V00K is !n 1981 °P9ericht door een aanta'ouders met Ae 9«- RK-Willibrordusschool in ZicrikZCG middels afdelingen verspreid over heel Nederland. Werkgroepen donderdag 17 maart 2011 meenschappelijke ervaring van het verliezen van een kind. Er zijn in- door Piet Kleemans De foto van Jardo staat op een bijzettafeltje. Aan de wand hangt een getekend portret van hem. Op een richel boven de bank ligt een stuk bast van de boom waartegen de auto waarin hij zat botste. Een ongeluk waarbij de 17-jarige om het leven kwam. Ouders ]an (45) en Petra de Zeeuw (45) uit Scherpenisse - ac tief binnen de Vereniging Ouders van een Overleden Kind - voelen de pijn van het verlies nog dage lijks. „Je kind verliezen wordt nooit een afgesloten hoofdstuk. En je wilt het ook niet afsluiten. ]e kind blijft altijd je kind. Ook als je kind dood is", omschrijft )an de Zeeuw. Echt genote Petra vult aan: „Het blijft al tijd een litteken." De dag dat ze hun zoon verloren is een dag die ze ook vijfenhalf jaar na het fatale ongeluk nog van minuut tot minuut kunnen recon strueren. Het moment dat er 's nachts een politieauto voor de deur stopt. Het moment dat het besef komt dat jou het allerergste is overkomen wat je als ouders kunt overkomen; je kind verlie zen. Petra: „En dan staat ineens je leven stil. Terwijl de wereld om je heen doordraait staat jouw wereld stil." Jan schildert het contrast. „De dag na de begrafenis van Jar do trouwde ons buurmeisje." De eerste tijd na het ongeluk wordt de pijn nog enigszins gedempt door aanloop van familie, vrien den en buurtgenoten. ]an: „En dan komt het moment waarop mensen je gaan ontlopen. Het mo ment dat gesprekken verstommen als jij in de buurt bent. Dat doet pijn." Erover praten helpt. Des- Een van de VOOK-werkgroepen is de werkgroep Broers en Zussen, Die biedt hen een platform voor hun verdriet. Zes keer per jaar verschijnt De Rondzendbrief, het contactblad van de VOOK. Daarin staan verhalen, gedichten en praktische informatie over ac- tiviviteiten. De VOOK kent regionale contact middagen. Elke regio heeft con tactpersonen. De regio's organiseren gespreks groepen waarin lotgenoten verha len en ervaringen uitwisselen. noods honderd keer hetzelfde ver haal vertellen. Herinneringen op halen, verhalen over je kind horen van mensen die je kind hebben ge kend. Alles wat met je kind te ma ken heeft of heeft gehad zuig je op, zeggen Jan en Petra. Samen hebben elkaar er doorheen ge sleept. „Je hoort weieens dat rela ties niet tegen het verlies van een kind bestand zijn. Onze band is er juist sterker door geworden." De eerste keer dat Jan en Petra een bijeenkomst van de Vereniging Ouders van een Overleden kind (VOOK) bijwoonden staat hen nog helder voor de geest. Jan: „Het was een bevrijding. Praten met mensen die niet alleen echt naar je luisteren, maar die ook begrij pen wat je voelt. Dezelfde pijn voe len. Echt waanzinnig mooi." Jan en Petra zagen bij lotgenoten die ze via de VOOK ontmoetten diezelfde bevrijding. Soms na ja renlang zwijgen en gevoelens ver bergen voor de buitenwereld. Jan: „Ik herinner me een ontmoeting met een moeder die 12 jaar lang niet over het verlies van haar kind heeft kunnen praten en dankzij de VOOK uiteindelijk toch haar ver haal vertelde. Als je je kind ver liest, raak je een stukje van je hart kwijt, maar je kind blijft altijd deel uitmaken van je leven." www.tmcbinnenhuisadviseurs.nl Met lotgenoten praten, leren hoe je met het ver lies van een kind kunt omgaan en tomeloos verdriet draaglijk kunt maken. Dat is de gedachte ach ter de inloopmiddag zaterdag van de Vereniging Ouders van een Overleden Kind in de RK-Willibror- dusschool aan de Hoge Molenstraat in Zierikzee. De inloopmiddag staat open voor ouders, grootouders, broers en zussen van en overleden kind. De ervaring heeft geleerd dat een gesprek allerlei ver halen los kan maken. „En dan maakt het niet uit of het kind dat je hebt verloren 17 was of 48. Je blijft ouder, ook als je kind 48 is blijf het je kind", zegt con- tactouder Jan de Zeeuw. Samen met echtgenote Petra is hij zaterdag aanwezig in de Willibrordusschool om bezoekers te woord te staan en uitleg te geven. „Het samen delen van verdriet kan je weer kracht geven om door te gaan. Ook wij als contactouders, die ook een kind hebben verloren weten wat het is om een kind te verliezen." Bezoekers kunnen tijdens de inloopmiddag kennis maken met de vereniging door middel van gesprek ken met in het schoolgebouw aanwezige contact ouders. Er is een tafel met brochures en rondzend brieven van de vereniging en het is ook mogelijk om aan workshops mee te doen. Er is een workshop 'her- inneringskralen door weer en wind'. Bezoekers kun nen ook leren een herinneringskaars te maken. De in loopmiddag begint om 13.00 uur en duurt tot 16.30 uur. Wie meer wil weten: 06-51506154 of Q www.vook.nl Jan en Petra de Zeeuw verloren hun zoon Jardo door een verkeersongeluk, nen de VOOK. door Lilian Dominicus KRABBENDIJKE - Het Calvijn Colle ge in Krabbendijke kan de komen de vijf jaar in financiële proble men komen als de gemeente Rei- merswaal de middelbare school niet tegemoet komt in de huisves tingskosten. „Het tekort kan dan oplopen tot 650.000 euro", zegt voorzitter Bert Vogel van het colle ge van bestuur van het Calvijn Col lege. Voor beide gebouwen van het Cal vijn College in Krabbendijke sluist de gemeente nu elk jaar circa 300.000 euro door van het ministe rie, aldus Vogel. „Het gaat dus om een fors bedrag", zegt hij. Het col lege van bestuur van het Calvijn College heeft een gesprek aange vraagd bij de gemeente, omdat het vijfjarig contract over het doorslui zen van geld door de gemeente dit jaar afloopt. Het Reimerswaalse college van burgemeester en wethouders heeft deze week besloten om geen ge hoor te geven aan het verzoek voor een extra bijdrage en het Cal vijn College dat in een brief te la ten weten. Zo gaan we niet met elkaar om, reageert Vogel. Zelf heeft hij de brief nog niet ontvangen. „Na vijf jaar kun je niet volstaan met een automatische verlenging van het contract. Wij willen hierover pra ten en zijn er verbaasd over dat het nu zo loopt." Volgens onderwijswethouder Hans de Kunder (CDA) is de ge meente echter niet de aangewezen instantie om het probleem op te lossen. „Dat is geen taak voor ons. De huisvestingskosten zijn doorge- centraliseerd. Dat wil zeggen dat wij geld krijgen van het ministerie van Onderwijs en dat direct door sluizen. Daar horen de lusten en de lasten bij." Volgens Vogel krijgt de gemeente veel meer van het Rijk dan het be drag dat wordt doorgesluisd. Bergen op Zoom Goes Koudekerke Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44