zijn weer boven Jan Herinnering aan Lancaster blijft zeeland 123 Toerclub royeert koffieleut alsnog LANCASTERSTRAAT reis naar Jordanië www.autoteam.nl Tot wel 2500,- inruilbonus bij aankoop van een nieuwe Opel Corsa! donderdag 17 maart 2011 Rinus Polderdijk zag op 7-jarige leeftijd met eigen ogen hoe de Britse Lan caster bommenwerper crashte bij Nieuwdorp. foto Ronald den Dekker door Frank van Cooten NIEUWDORP - Rinus Polderdijk was 7 jaar oud toen hij op 20 maart 1945 de Britse Lancaster bommen werper zag neerstorten bij Nieuw dorp. „Kijk, uit die richting kwam het toestel aangevlogen." De kist met de zeven-koppige be manning keerde terug van een mis sie boven het Duitse Recklinghau sen, maar werd boven het het nog niet bevrijde Schouwen-Duive- land geraakt. In een uiterste poging het dorp te ontwijken brak de vleugel af Dit had fatale gevolgen. Het toestel crashte net buiten het dorp en alle bemanningsleden verloren daarbij het leven. De herinnering aan deze moedige bemanning onder leiding van de net 21-jarige Australische piloot Lindsay Bacon blijft. Het door Hans van Dam (vrijwilli ger van het bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp) uitgevoerde onder zoek naar de Lancastercrash na dert zijn voltooiing. Hij presenteer de gisteren zijn voorlopige bevin dingen in het museum. „Ik wilde onder meer weten wat voor soort Lancaster het was en of het toestel nog bommen aan boord had. Dat is belangrijke infor matie voor de gemeente, die de grond overhoop haalt voor de bouw van het woonzorgcentrum." Van Dam deed ook uitvoerig on derzoek naar de achtergronden van de bemanningsleden. Hij schreef bijvoorbeeld brieven naar mensen met de achternaam Bacon om te vragen of zij iets wis ten van de piloot. Van Dam kwam zodoende in con tact met Ross en Allan, respectieve lijk broer en neef van de piloot. Hij blijft nog steeds zoeken naar fa milieleden van bemanningsleden, omdat hij nog niet alle informatie boven water heeft gekregen. Op de plaats van de crash bouwt R&.B Wonen een woonzorgcom plex. De twee nieuwe straten bij dit complex gaan Lancasterstraat en Baconstraat heten als blijvende herinnering aan de bommenwer per en de crew. Wethouder Marga Vermue onthulde gisteren beide straatnamen. Tevens werkt de woningcorporatie mee aan een monument voor de bemanning die een gemiddelde leeftijd van 23 jaar had. Een propel ler wordt in dit gedenkteken ver werkt. Vodago gingen-en particulieren heeft de Goese volksdansvereniging de za ken inmiddels weer aardig op de rails. „Onder meer Ons Boeregoed en Mooi Zeeland boden spontaan hun hulp aan", zegt voorzitter Al- bert Hendrikse. „Als je iets nodig hebt, kom je maar, zeiden ze. Dat hebben wij zeer gewaardeerd. Zelfs vanuit Walcheren werd aan ons gedacht, maar aangezien wij in Bevelandse dracht dansen, heb ben we daar geen gebruik van ge maakt. Maar het is fijn dat mensen zo meeleven." Vodago heeft inmiddels ook weer een nieuwe repetitieruimte gevon den. De vier paren dansen voorlo pig elke dinsdagavond in de huiska mer van zorgcentrum Sint Maar ten in de Groe in Goes-Zuid. „Dat geeft ons de tijd om rustig op zoek te gaan naar een permanente oe fenruimte", stelt Hendrikse. Of Vo dago op termijn weer terecht kan in een nieuw Betho-gebouw is vol gens hem nog niet duidelijk. Kort na de brand bij de Betho brak de onrust in de Arabische wereld uit. Daar door zagen de dansparen een reis je naar het Ar Ramtha Internatio nal Folk Festival in Jordanië aan hun neus voorbij gaan. Omdat het in dat land ook korte tijd onrustig was, werd het evenement afgelast. „Het was de tweede teleurstelling in korte tijd", stelt Hendrikse. „Toen hadden we het best even moeilijk. Juist met die trip naar Jor danië hadden we onze gedachten even kunnen verzetten." Nu de rust in Jordanië is weerge keerd, gaat het festival alsnog door. De leden van Vodago stappen van daag op het vliegtuig naar het Mid den-Oosten. Daar zullen ze een programma van Nederlandse dan sen verzorgen in Zeeuwse kleder dracht. „Dit is toch wel een bijzon dere reis, hoor", zegt voorzitter Hendrikse. „In het verleden zijn we al vaak op folklorefestivals in Oost-Europa geweest. Dat was mooi. Maar we zijn ook drie we ken in Japan geweest. Dat was echt uniek. De reis naar Jordanië is een nieuw hoogtepunt." Het is de bedoeling dat de volks dansers volgende week vrijdag te rugkeren in Nederland. Hoewel het nu dus rustig is in Jordanië, staat de volksdansvereniging uit voorzorg in contact met de Neder landse ambassade in het land. foto Johan van der Heijden De Goese volksdansvereniging Vo dago werd opgericht op 19 sep tember 1969. Op dit moment heeft de vereni ging slechts één groep: de volwas senen. De jeugdgroep is opgehe ven vanwege de geringe belangstel ling onder jongeren. Zodra er zes jongeren zijn, kan de jeugdgroep weer beginnen. De leden bekwamen zich in inter nationale dansen uit onder meer Is raël en Oost-Europa. door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - Adri de Schipper uit Rilland is geroyeerd als lid van toerclub De Trappers uit Krabben- dijke. De reden: hij stopte tijdens de ritten voor een bakje koffie. Binnen de club zijn diverse fiets groepen actief De Schipper zegt te begrijpen dat de echte hardrijders onderweg niet stoppen. „Maar ik zit in een recreatieve groep. Dan is het toch belachelijk dat je onder weg geen koffie mag drinken?" De regels zeggen echter dat bij veel ritten onderweg niet wordt ge stopt. Alleen als de meerderheid van een groep dat wil, kan een uit zondering worden gemaakt. In de groep van De Schipper wilden de meeste leden echter doorrijden. Dat weerhield de Rillandet en niet van om toch vaak te stoppen. Voorzitter Koos Oggel zegt dat dit ergernis wekte bij mensen binnen de club. Die heeft het principe 'sa men uit, samen thuis' hoog in het vaandel staan. „Daarom hebben wij een half jaar geleden een drin gend beroep op Adri gedaan om zich te schikken naar de regels van de club." De Rillander peinsde et niet over en zocht de pers op. „Daarmee heeft hij de club schade berokkend", vindt Oggel. „Leden worden er tot op de dag van van daag op aangesproken." Het bestuur wilde de kwestie be spreken tijdens de ledenvergade ring van afgelopen vrijdag. Ook De Schipper had daar volgens Og gel nog eens voor zijn standpunt kunnen pleiten. Het liep echter an ders. De Schipper was er niet om zijn kant van het verhaal te vertel len. In plaats daarvan diende één van de leden een motie in om hem te royeren als lid. Die werd door 22 van de 36 aanwezig leden ondersteund. „Als bestuur zijn wij na beraad tot de conclusie geko men dat we de wens van de leden moeten uitvoeren", zegt Oggel. De Schipper zegt dat hij perplex stond toen hij een dag later hoor de over zijn royement. „Ik dacht dat de kou uit de lucht was." De Rillander laat het er niet bij zitten. „Ik wil bij de bond navragen of dit allemaal zomaar kan." Twee ande re leden die vaak met De Schipper koffie dronken, hebben inmiddels beloofd de regels te respecteren. m:r. g. t Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot: liter/100 km: 11,0 - 3,5; kms/liter: 9,1 -28,6; C02 gr/km: 259-94. De actie loopt zolang de voorraad strekt. Kijk voor de voorwaarden op: www.autoteam.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 43