Protest tegen kernenergie Wi 21 zeeland Thermphos overtreedt nog steeds de milieu- en veiligheidsregels' Beurzen open PZC donderdag De krant 8 weken voor 24 euro! DEMONSTRATIE Het protest tegen kernenergie en de bouw van een nieuwe kerncentrale in Borssele trok onverwacht veel mensen, maar vooral veel ouderen. donderdag 17 maart 2011 door Willem van Dam Nederland moet voor Ja pan de portemonnee trekken', luidde de stel ling die de PZC het af gelopen weekeinde op haar websi te de lezers voorlegde. De uit komst was ontluisterend. Een (krappe) meerderheid was het niet met de stelling eens. Eenen vijftig procent van de bijna vier honderd lezers die reageerden, huldigt de opvatting dat het door onheil getroffen Japan NIET gehol pen hoeft te worden. Sja - eventjes de watersnoodramp van '53 vergeten zeker. 'Beurzen open, dijken dicht', heet te het radioprogramma dat de ge zamenlijke omroepen kort na de rampnacht enkele weken achter een op zaterdagavond uitzonden. Het leeft in alle oorden, van Dokkum tot Maastricht, van hier tot Hinde- loopen, beurzen open, dijken dicht. Ongeveer veertien miljoen gul den leverden de diverse geldinza melingsacties op, voor die tijd een onvoorstelbaar hoog bedrag. Jaren nadien sprak ik NCRV-quiz- master Johan Bodegraven, des tijds een van de presentatoren van 'Beurzen open, dijken dicht'. „Het was", zei hij, „geven - en dat niet alleen, het was heel feestelijk geven. Je had het gevoel dat ie dereen met Zeeland meeleefde." Ook buiten de landsgrenzen toon de men zich gul. Duitsland stuur de draglines en scheepsladingen stortsteen naar het ondergelopen land, Zweden schonk landbouw machines, noodwoningen en een ziekenhuis. Meer dan zestig landen verleen den daadwerkelijke steun; vlieg tuigen en schepen brachten lieslaarzen, medicamenten, zand zakken, kleding, dekens, levens middelen. Sja - eventjes vergeten zeker. Grote delen van Japan zijn veran derd in een Hel van Dante. Dor pen zijn weggevaagd, het aantal doden zal de tienduizend waar schijnlijk overschrijden, 500.000 mensen zijn dakloos, er is gebrek aan eten en drinken, een nucleai re catastrofe dreigt. 'Nederland moet voor Japan de portemonnee trekken'. In Zeeland blijven de beurzen vooralsnog gesloten. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal <na28) D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (p8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres door Nadia Berkelder en Marcel Modde Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00- 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl W zegt een jongetje dat langs op de Gee- rebrug naar de langstrekkende optocht staat te kijken. „Dat zijn wel veel mensen." Ongeveer drie honderd demonstranten lopen woensdag mee in de optocht te gen kernenergie in Middelburg. En dat zijn er veel meer dan van te vo ren was verwacht. De, over het algemeen wat oudere, demonstranten verzamelen zich net na de middag bij het station achter een meterslang gifgroen spandoek. Het is niet de ramp in Japan die ervoor gezorgd heeft dat Loes van Dam uit Ovezande hier staat. „Ik was sowieso gaan demon streren omdat ik me zorgen maak over het besluit over de tweede kerncentrale", zegt ze, maar toch: „Dit is een demonstratie, maar ook een blijk van medeleven aan de slachtoffers." Ze heeft er de leef tijd voor, maar in de jaren tachtig heeft ze nooit gedemonstreerd, zegt ze. „Dertig jaar geleden zat mijn dochter vastgeketend aan het hek van de kerncentrale." Peer de Rijk, directeur van anti- kernenergieactiegroep Wise is dik tevreden over de opkomst, die aan vankelijk nog wat mager lijkt. „Het valt me heel erg mee; het is toch 25 jaar geleden dat er gedemon streerd is tegen kernenergie. Ik had van tevoren gedacht dat er vijf tig mensen zouden komen. Protest uit zich in 2011 anders dan toen; er gebeurt ontzettend veel op inter net. De keuze om de straat op te gaan, maken mensen niet zo snel." De tocht gaat over de Stations- brug, richting de Kaai; mensen lo pen rustig, slalommend langs het verkeer dat tot stilstand is ge bracht. Jan Rinkema en Anke de Gaaij lopen onderling discussië rend mee. „Nee, vroeger hebben we eigenlijk nooit gedemon streerd", zegt Rinkema. „Toen wa ren we geen actievoerders." „De laatste keer dat ik demonstreerde was in de jaren tachtig", zegt ook de Middelburgse Conny de Lange. „Tegen de kruisraketten. Ik vond dat ik nu echt moest gaan." De stoet is inmiddels aangegroeid tot ongeveer 300 mensen. Die slin geren als een lang lint door het voetgangerstunneltje bij de Poelen- daelesingei. Bij het hoofdkantoor van energiebedrijf Delta dromt de pers rond het bordes. „Wij willen u deelgenoot maken van onze ern stige zorgen", zegt Petrousjka Sterk van de actiegroep Borssele 2: Nee! tegen Ad Louter, directeur bij Delta. Die geeft een korte verkla ring. „De huidige en de nieuw te bouwen kerncentrale hebben vol doende veiligheidssystemen", zegt hij, door het boegeroep van de de monstranten heen. „Een tamp zo als die in Japan zal zich hier niet voordoen. We zien de aangekon digde veiligheidscheck met ver trouwen tegemoet." Via de Markt -en een fotomoment voor het stadhuis- eindigt de de monstratie met een minuut stilte op het Abdijplein. Daar houden de elljarige Paulus en Steyn uit Middelburg het spandoek met het lachende rode zonnetje ferm om hoog. Over de reden waarom ze meelopen met de protestmanifes tatie, hebben ze nagedacht. „Kern- emergie is slecht voor de mensen. Dus is dit belangrijk." Natuurlijk willen ze dat er elektriciteit uit het stopcontact blijft komen om te kunnen computeren en televisie te kijken. „Maar dat kan ook met een kolencentrale, dat is blijkbaar scho ner. Of uit het water." Verderop staat Steyns moeder met een kin derwagen, deels omwikkeld met de lachende zon op laken. Layla, zijn zes maanden oude zusje, slaapt onverstoord verder. Voor het hoofdkantoor van Delta Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. NIEUWDORP - Fosforfabriek Therm phos in Vlissingen Oost overtreedt nog steeds veiligheids- en milieure gels. Het bedrijf stoot te veel am moniak uit en loost te veel fosfor en zware metalen op het water. Bo vendien houdt Thermphos zich nog niet aan de veiligheidsregels. Dat zei commissaris van de konin gin Karla Peijs woensdagavond op een informatieavond voor omwo nenden in Nieuwdorp. De ammo- niakmetingen aan de schoorsteen laten waarden zien die tot drie keer hoger zijn dan de waarden die in de vergunning zijn opgeno men. De provincie gaat handha vend optreden, zei Peijs. Thermphos voegt de stof ureum aan het productieproces toe om de hoge uitstoot van dioxine tegen te gaan. Dat is - blijkens de metingen - succesvol, maar leidt wel tot een te hoge uitstoot van ammoniak. Bovendien worden de normen voor fosfaat en zware metalen in het afvalwater overschreden. Het bedrijf voldoet ook nog niet aan al le eisen op het gebied van veilig heid. Volgens Peijs gaat het vooral om administratieve zaken. „Maar regel is regel. En er wordt streng ge controleerd." Thermphos moet op korte termijn een reeks technische maatregelen nemen om de stankoverlast in de omgeving tegen te gaan, vooral om verbetering van de reiniging van de rookgassen Dit jaar zijn al 63 klachten ingediend bij de pro vincie. „Het geurprobleem is nog lang niet opgelost", zei Ineke lan sen, hoofd van de afdeling milieu hygiëne van de provincie. De schoorsteen verhogen kan de overlast in de omgeving met 65 procent verminderen, zei Jansen. „Maar dat eisen we niet in de ver gunning, omdat zo'n hoge schoor steen de emissie niet vermindert, de uitstoot wordt alleen meer ver spreidt. Bovendien weten we niet zeker of de pluim niet alsnog zal neerslaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2