Nucleaire crisis naar climax f s PZC Vandaag als bijlage bij uw krant REACTOR JAPAN Exploitant probeert stroomvoorziening te herstellen Honderden straat op tegen kernenergie ontdekjeplekj' 11**** Nu tellen alleen familie en de basisbehoeften nog in Japan 8 Kustmarathon blijft financiële ramp bespaard 29 1 yk j "Wilfried.de Jong - S' fietst op muziek DONDERDAG 17 maart 2011 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 253e jaargang nr. 64 - los nummer €1,55, zaterdag 2,30 - "S WALCHEREN TOKIO - De pogingen om de ge plaagde kerncentrale Fukushima I te stabiliseren, concentreren zich op het herstellen van de energie voorziening. Dat moet de koelings- systemen van de centrale weer op gang brengen, meldde exploitant Tepco gisteravond. Medewerkers zijn inmiddels druk bezig een nieuwe elektriciteitslei ding aan te leggen en beschadigde onderdelen van de elektrische sys temen te repareren. De aardbeving en tsunami legden de stroomvoorziening van de kern centrale vrijdag lam. Ook de nood- systemen bleven niet gespaard. Daardoor viel de koeling uit en raakten de reactors van de centrale oververhit. Dat leidde tot explosies en uitstoot van radioactiviteit. De toestand bij de Japanse kerncentra le loopt intussen uit de hand. Bij drie reactoren zijn de brandstofsta ven aan het smelten. Bij minstens twee reactoren is het omhulsel van de hoogradioactieve kern be schadigd. Bij een vierde reactor ontstaat pe riodiek brand door oververhitting van een bad waar oude brandstof staven in liggen. In de kern van twee iets verder afgelegen reacto ren lopen de temperaturen ook op. Vanwege de radioactieve stra ling die vrijkomt moet het koelen van de reactoren met zeewater pe riodiek worden stopgezet. Een plan om met helikopters van bovenaf zeewater en boorzuur (een mengsel van borium, zuur stof en waterstof) op de reactoren te gooien, is wegens de straling in getrokken. Boorzuur bindt neutro nen waardoor de kettingreactie in de reactoren gestopt zou moeten worden. De autoriteiten willen hu gaan pro beren met bluswagens - zoals die bij de bestrijding van rellen wor den gebruikt - de reactoren van enige afstand te gaan koelen. Er is daarbij ook hulp van de VS inge roepen. Daarnaast wordt nu ook de laatste hand gelegd aan een elek triciteitskabel die de energietoe voer naar de kerncentrale moet herstellen. Met de nieuwe kabel kunnen de elektrische koelpompen van de centrale weer worden gebruikt om de oververhitte kernreactoren af te koelen. Volgens experts zijn de ko mende twee dagen allesbeslissend. De Amerikaanse ambassade in To kio liet gisteren weten dat Ameri kaanse burgers die binnen tachtig kilometer van de kerncentrale wo nen, het gebied moeten verlaten of een schuilplaats zoeken. Britten moeten overwegen Tokio en het noordoosten van Japan te verlaten, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen. pagina 8: net zo kwetsbaar als Haïti pagina 8 en 9: vluchten enige optie bij meltdown 6.H Kijk snel in de UIT-katern waar je met heel veel korting lekker uit eten kunt! MIDDELBURG - Ongeveer 300 men sen hebben gistermiddag meegelo pen in een stille tocht in Middel burg uit protest tegen kernenergie. Op de demonstratie kwamen veel meer mensen af dan verwacht, meldt een woordvoerder van een van de organisatoren van de tocht, comité Borssele II, Nee. foto Lex de Meester pagina 2 en 3: jongeren laten zich amper zien ontwaken uit een droom nil Jodiumpillen moeten in de hele provincie worden uitgedeeld reageer op www.pzc.nl reacties: 519 Een zeepje meenemen uit een hotel is diefstal I 43% 57% Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088 - 013 99 10 711688"555530"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 1