binnenland 15 Patiëntendossier onder vuur Pedofiel uit Krommenie voor even kopstuk in wereldwijd netwerk EPD Minister zoekt oplossing omdat Eerste Kamer dwarsligt Tentoonstelling over zus Anne Frank OM eist geen straf voor belager koningin Bleker: geen nieuwe megastallen PW stemt blanco over Buruma Nieuwe verdachten grote zedenzaak Hennis krijgt haar hoofddoekjesdebat Salesianen stemmen in met bemiddeling Steeds meer sponsoring groen woensdag 16 maart 2011 den haag - De invoering van een landelijk elektronisch patiënten dossier (EPD) is hoogst onzeker. De Eerste Kamer zette WD-minis- ter Edith Schippers van Volksge zondheid gisteren de voet dwars. De bewindsvrouw gaat nu op zoek naar een 'oplossing'. Vooral Schippers' eigen VVD maakte gis teren in een debat in de Eerste Ka mer gehakt van het wetsvoorstel. In felle bewoordingen zette de libe rale senator Heieen Dupuis haar bezwaren uiteen: de landelijke uit wisseling van medische gegevens via het EPD is niet goed doordacht, het nut is onbewezen, het zet de poort open naar ver gaande uitbreiding en de privacy van patiënten lijkt onvoldoende ge waarborgd. „Mijn conclusie is hard. Dat spijt mij. Maar wij vinden de Neder landse overheid te weinig precies, te weinig respectvol en menen dat zij zich te gemakkelijk laat meene men in elektronische dossieravon- turen", aldus Dupuis. Toen het Schippers duidelijk werd dat geen enkele Senaatsfractie haar voorstel zonder meer zou steunen, vroeg ze bedenktijd. Ze moet ook over leggen met de TWeede Kamer. Die ging eerder al met een ruime meer derheid akkoord, alleen PW en SP stemden toen tegen. Volgens Schippers is het in de veertien jaar die nu al over de invoering van een landelijk EPD wordt gespro ken 'ingewikkeld gebleken om ie dereen op één lijn te krijgen'. „Ik blijf positief" Dupuis leek in het debat een uitweg te schetsen voor Schippers. Wat haar betreft komt er in eerste instantie geen lande lijk maar een regionaal of lokaal patiëntendossier, waarmee huisart sen, apothekers en (streekzieken huizen vooralsnog alleen de medi- catiegegevens van een patiënt kun nen uitwisselen. Een grote Senaats meerderheid ziet zo'n kleinschalig systeem zitten. De huidige wetge ving voorziet al in zo'n opzet, waardoor het voorliggende wets voorstel kan worden ingetrokken. AMSTERDAM - Twee vrouwen bekijken in het Am- pend. Het is voor het eerst dat er een tentoon- ven en objecten kunnen museumbezoekers de sterdamse Anne Frank Huis de tentoonstelling stelling aan Margot Frank is gewijd. zus van Anne beter leren kennen. Margot, zus van Anne. Gisteren werd die geo- Aan de hand van film, getuigenissen, foto's, brie- foto Evert Elzinga/ANP den haag - Het Openbaar Ministe rie (OM) heeft gisteren ontslag van rechtsvervolging gevraagd voor de man die op Prinsjesdag een glazen waxinelichthouder te gen de Gouden Koets gooide. Officier van Justitie Vogelenzang zei tijdens de behandeling van de zaak voor de rechtbank in Den Haag dat de man volledig ontoere keningsvatbaar moet worden ver klaard. Daarmee volgt ze het advies van de psychiater en de psycholoog. De psychiater vroeg de rechtbank de man een jaar te laten opnemen in een psychiatrisch ziekenhuis. De nu 3o-jarige man gooide op 21 september tijdens de rijtoer een waxinelichthouder naar de Gou den Koets. Een deskundige van het Neder lands Instituut voor Forensische Psychiatrie en Psychologie (NIFP) stelde dat de man lijdt aan een waanstoornis. Volgens de psychiater kan de ver dachte het verschil tussen waan en realiteit niet meer goed onderschei den. haarlem - Amir I. uit Krommenie is de spil geworden van een net werk waar pedofielen wereldwijd in contact met elkaar konden ko men en daardoor kinderporno konden uitwisselen. Maar dat was zeker niet zijn bedoeling, bena drukte hij gisteren voor de recht bank in Haarlem. Het Openbaar Ministerie eiste toch 3,5 jaar cel, waarvan 1,5 jaar voorwaardelijk tegen de 37-jarige man uit Krommenie voor het be zit van kinderporno en het mis bruiken van een 14-jarige straatjon gen in Brazilië. Ook moet hij een gedwongen psychiatrische behan deling ondergaan na het uitzitten van zijn straf Hij moet daarbij worden opgenomen, zei aanklaag ster M. Lengers. De man heeft be kend. Amir I. beheerde een server en de website Boylover. Daar stond geen kinderpornografie of andere strafbare zaken op. Omdat de verdachte de site had opgericht, beheerde en eigenaar was, bood hij wel een ontmoetingsplek voor pedofielen en de mogelijkheid voor ze om wereldwijd kinderpor no uit te wisselen. Uit politieon derzoek blijkt dat de site 70.000 contacten herbergde uit 109 lan den. De politie ziet hem dan ook als een spil in de zaak rond een internationaal pedofielennetwerk. Inmiddels zijn wereldwijd aanhou dingen verricht, op basis van on derzoek naar de site Boylover. Eu ropol werkte behalve met de poli tie in de Zaanstreek samen met het Britse Child Exploitation and Online Protection (CEOP) en met de politie in Spanje en Australië om het wereldwijde netwerk op te rollen. Het onderzoek heeft drie jaar geduurd. In die periode zijn verdachten opgespoord, aangehou den en berecht. Europol coördi neerde de acties van politie en jus titie' en houdt vandaag een pers conferentie over de totale omvang van de zaak. Volgens advocaat Van den Pol had I. de beste bedoelin gen met de site, maar hebben kwaadwilligen de site langzaam maar zeker van hem overgeno men. „Hij was psychisch niet in staat om de stekker eruit te trek ken." De raadsman zei ook dat I. 'dwangmatig' plaatjes met kinder porno heeft gedownload. Op verzoek van een bezoeker van de site ging 1. in 2009 naar Brazilië om daar seks te hebben met jon gens. Straatjongens vanaf 10 jaar mochten in een zwembad zwem men en op de computer spelletjes doen in ruil voor seks. I. heeft toe gegeven dat hij op die manier ze ven jongens heeft misbruikt, maar volgens de officier van justitie is er slechts bewijs voor misbruik van één jongen. Een psycholoog con cludeert dat de verdachte vermin derd toerekeningvatbaar is vanwe ge een gestoorde persoonlijkheid. I. voelt zich dik en lelijk en kan daardoor geen contact leggen met volwassenen. Daarom valt I. op jonge jongens en is hij vaak depressief aldus de psycholoog. Advocaat Van den Pol vindt dat de door de deskundige bepleite be handeling snel moet beginnen, omdat iedereen daarbij gebaat zou zijn. De raadsman wees op de hou ding van I., die steeds heeft meege werkt aan het politieonderzoek. Uitspraak 29 maart. DEN HAAG Staatssecretaris Henk Bleker (Land bouw) zal gemeenten en provin cies vragen voorlopig niet mee te werken aan nieuwe aanvragen voor grotere stallen met meer dan een bouwlaag. Bleker wil zo tege moetkomen aan de wens van een meerderheid van de Tweede Ka mer die geen nieuwe megastallen wil zolang daar nog onderzoek naar wordt gedaan. DEN HAAG De PW heeft gisteren blanco ge stemd bij de voordracht van straf- rechtgeleerde Ybo Buruma als raadsheer in de Hoge Raad. Met de blanco stem protesteerde de PW tegen de benoeming van Buruma. Hij zou 'te politiek' zijn. Door de protestactie van de PW kwam Buruma's aanstaande benoeming overigens niet in gevaar. AMSTERDAM Aan de grote Amsterdamse zeden zaak zijn nieuwe verdachten toege voegd. Gisteren maakte het OM be kend dat twee mannen van 36 en 32 jaar uit Amstelveen vastzitten. De jongste was oproepkracht bij KinderRijk in Amstelveen, ver meldt de site van deze kinderop vangorganisatie. De politie denkt dat de 36-jarige contact heeft gehad met hoofdverdachte Robert M. DEN HAAG WD-Kamerlid Hennis stelde giste ren dat ze een 'meer beschouwend debat over scheiding van kerk en staat' wil voeren, onder meer over het dragen van hoofddoekjes door ambtenaren. Ze krijgt haar zin. Na haar uitlatingen deed GroenLinks gisteren een verzoek om een debat dat door voldoende andere par tijen in de Kamer werd gesteund. SOEST Een aantal (ex-)salesianen die als dader van seksueel misbruik wor den genoemd in de meldingen aan de compiissie-Deetman, heeft inge stemd met een professionele be middelingsronde ten bate van de slachtoffers. Ook zullen ze moge lijk gesprekken aangaan met slacht offers. Mediationdeskundigen zul len bemiddelen voor slachtoffers, ook op financieel gebied. DEN HAAG Gemeenten besteden het onder houd van plantsoenen steeds vaker uit aan bedrijven. In ruil voor het bijhouden van het rotondegroen en de groenstroken mogen bedrij ven er reclameborden plaatsen. Dat blijkt uit een rondgang langs ge meenten. Sponsors zijn vaak hove niersbedrijven, maar ook bedrijven zonder 'groene vingers'. Steeds meer gemeenten gebruiken sponso ring als bezuinigingsmiddel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5