wint aan populariteit Een familiefeestje, maar dan anders Er heeft wel iets gestaan, maar of het de poort is...? in de bibliotheek in Kloosterzande Paardenkeuring op jaarmarkt Sint Jansteen woensdag 16 maart 2011 is het volgens Moubis zaak dicht bij huis te starten. „Worstel jezelf maar eens door die oude schoe nendozen met familiedocumen ten en vooral, ga praten met de oudste familieleden die je kent. Die kunnen je namelijk de interes sante verhalen vertellen. 'Hoe zat dat ook weer met tante Marie, was die niet fout in de oorlog' en dat soort anekdotes. Namen, plaatsen en datums zijn namelijk slechts het geraamte van het onderzoek. De verhalen over al die mensen zijn het meest boeiend. De uitda ging van genealogie is dan ook je voorouders als het ware terug tot leven te brengen door die verha len." Voor de Eindhovenaar die sinds een jaar of vijftien in Hulst woont is het stamboomonderzoek ook om een andere reden van belang. Een familielid dat als missionaris 1st zo boeiend. foto Mark Neelemans boomonderzoek, ontkomt er ver volgens echter niet aan de gang te maken naar verschillende gemeen telijke - en kerkelijke archieven. „Er valt altijd wel wat te verbete ren en bij te werken aan een stam boom. Wie denkt dat hij er is als hij via internet vier generaties bij elkaar heeft, zit er vreselijk naast. Je bent er een ontzettende hoop tijd mee kwijt om alles te controle ren op juistheid en dat kan alleen aan de hand van originele docu menten. Een van de fameuze fa bels die je vaak hoort is dat een voorvader heeft gevochten in het leger van Napoleon. Nou, vergeet dat in de meeste gevallen maar. Of dat er een adellijke tak in de fami lie is, of een familiewapen. Afstam meling van Karei de Grote? Er zijn maar heel weinig mensen die dat op een wetenschappelijke manier aan kunnen tonen." De Zeeuwse afdeling van de Ge nealogische Vereniging Nederland telt zo'n vierhonderd leden, waar van er 250 in de provincie zelf wo nen. De rest woont elders in Ne derland of in het buitenland. De afdeling houdt niet alleen lezin gen, maar is begin dit jaar ook be gonnen met het opzetten van ge nealogische spreekuren op verschil lende plaatsen in de provincie. door Raymond de Frel Je zou het kunnen beschou wen als een familiefeestje. De broers Abel (23) en Jochem (21) Schelfhout staan zaterdag het podium van Porgy Bess in Terneuzen. En hun vader Coert draagt met zijn funky jazzband Boo's Jazzoo's ook een steentje bij aan een benefietconcert voor een welzijnsproject in Namibië. Onder het kopje Time to Play for Africa hebben Abel en Jochem naast de band van hun vader nog twee acts geprogrammeerd: Abels funky deejay project Disk-O-Mati- que en de band Golden Coffee, waarin Abel drumt en Jochem bas speelt. Toch is het concert allesbe halve een familiefeest. Abel en Jo chem zien het als een test. Organi seerden ze al vaak succesvolle feest jes voor vrienden en bekenden, nu willen ze zien of ze dat ook bij een breder publiek voor elkaar kunnen krijgen. De broers hebben het aangename met het nuttige gecombineerd. Jo chem verdient studiepunten voor zijn opleiding aan het CIOS. „Be gin dit jaar moesten we een mi ni-onderneming opzetten. Ieder een kwam met een idee, de leuk ste werden uitgevoerd", vertelt hij. „Zo was er een meisje dat zich met allerlei initiatieven wilde in zetten voor de Stichting Kind en Welzijn. Die stichting ondersteunt bijvoorbeeld een soepkeuken in een dorp in Namibië. Voor de kin deren in dat dorp hopen wij met ons benefietconcert nu zoveel mo gelijk geld te verzamelen. Daarmee kopen we voor hen in Namibië sportmaterialen." Ook Abel doet er voor zijn oplei ding aan de popacademie in Rot terdam zijn voordeel mee. Hij ver vult er een opdracht om een eve nement te organiseren mee in. De broers mogen in elk geval al op voorhand 650 euro aan sponsor geld op het lijstje zetten. Abel ver trekt vlak na het optreden in Por gy Bess met Disk-O-Matique naar Engeland voor een aantal op tredens. Abel: „We hebben kans om met dit concept (een mix van funk en elektro) door te breken. Op 7 april staan in we bijvoor beeld in The Mezz in Breda in het voorprogramma van rapper Diggy Dex." Time to Play for Africa, zaterdag 19 maart, 20.00 uur, Porgy Bess, Ter- neuzen. Entree: vier euro. eind negentiende eeuw naar Cana da vertrok, keerde tien jaar later be middeld terug en vormde een stichting die al sinds het begin van de vorige eeuw studiebeurzen ver strekt aan nazaten van stamvader Mathias Moubis. „Een van de voor waarden voor de beurs was, dat je moest bidden voor het zieleheil van de stichter, waardoor die na zijn overlijden hoger in de hemel terecht zou komen. De bedoelin gen van deze Jos Moubis waren dus niet louter filantropisch van aard", lacht de stamboomonder zoeker. De drempel om op zoek te gaan naar voorouders is dankzij inter net enorm verlaagd. Dat heeft de belangstelling voor stamboomon derzoek volgens hem wel aange wakkerd. Je hoeft jezelf niet meer persé net als vroeger door stapels papieren archieven heen te worste len, maar kunt de zoektocht naar je familie in ieder geval al in gang zetten vanuit je luie stoel thuis. Wie dan eenmaal gegrepen is door de microbe van het stam- De broers Jochem en Abel Schelfhout (rechts) willen zaterdag zoveel moge lijk geld inzamelen voor Namibië. foto Mark Neelemans SINT JANSTEEN - Ruim honderd paarden en pony's maken komen de zaterdag hun opwachting tij dens de jaarmarkt in het verkeers vrije centrum van Sint Jansteen. Na een keuring krijgen de mooiste een prijs. Er zijn ook kraampjes met onder meer oude ambachtslieden en (lo kale) middenstanders. Kinderen kunnen allerlei spelletjes doen, zich laten schminken en een echte koe melken. Ook kan iedereen zijn of haar huisdier laten keuren, 's Middags is er een loterij, 's avonds volgt feest in de horecagelegenhe den. De jaarmarkt begint om 10.30 uur. door Martijn de Koning RETRANCHEMENT - Of het resten van de Slikpoort zijn, weet archeo loog Axel Müller nog niet. Maar het feit dat om het opgegraven stukje fundering scherven werden gevonden die naar zijn inschatting uit de zeventiende eeuw stam men, biedt wel goede hoop. Müller en een aantal collega's van ADC ArcheoProjecten begonnen gisteren, in opdracht van de pro vincie, een zoektocht naar resten van de Slikpoort in de bodem bij Retranchement. Het vestingdorp, waar delen van de omwalling en het fort Nassau nog compleet zijn, werd in de zeventiende eeuw aan gelegd door troepen van Prins Maurits, om het naastgelegen Zwin te beschermen tegen Spaan se troepen. Volgens bronnen zou vlakbij fort Nassau de Slikpoort hebben gestaan. Metingen gaven eerder aan dat er ter plaatse wel 'iets' in de grond zit. Dat bleek gis teren ook. Naast het stukje funde ring, stemde een duidelijke ver kleuring in de bodem de archeolo gen hoopvol. „Dat is duidelijk mensenwerk", geeft Müller aan. „Er is hier dus iets gebeurd. We kunnen nu alleen nog niet zien wat precies." ADC gaat vandaag verder met het onderzoek. Drie medewerkers van ADC ArcheoProjecten onderzoeken de plek waar ze resten van de Slikpoort hopen te vinden. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51