Duurzame energie krijgt nu kansen TOÖS 4 Doek Bloemaert terug Pensioenwereld in morele crisis LR 'Met fossiele brandstoffen zitten we op het verkeerde spoor' 'Maak nu werk van duurzame energie' PAUL KUSTERS woensdag 16 maart 2011 De gevaren van kernenergie of de afhankelijkheid van ondemocratische olieprodu centen kunnen ons wakker schudden, zegt 'groene' on dernemer Ruud Koornstra. door Ans Bouwmans Een nucleaire crisis in Ja pan. Aanhoudende onrust in de Arabische wereld, een belangrijke leverancier van olie. Kunnen de voorstanders en producenten van duurzame energie in Nederland daarvan pro fiteren? Ruud Koornstra, een warm pleit bezorger van duurzame energie, tobt met het antwoord. Want ei genlijk moeten alternatieve ener giebronnen zichzelf verkopen, zegt hij. Duurzame energie is windenergie (met name op zee), biomassa, biogas, zonnestroom, warmtepompen en warmtekracht koppeling. „Ik wil het vanaf een andere kant benaderen. De revolutie van duur zaamheid is onomkeerbaar. Ook omdat hij financieel aantrekkelijk is. Wist je dat er in Nederland voor 7,5 miljard euro subsidie wordt gegeven aan fossiele brand stoffen? Ik pleit daarom voor af schaffing van alle subsidies voor energie." „Als je ook nog eens kijkt naar de milieuschade van fossiele brand stoffen, dan zijn die nu al duurder, Duurzaam is dus niet duur." Angst is een slechte-raadgever, zegt Koornstra, bestuurslid van De Groene Zaak, een ondernemers platform dat naar een duurzame samenleving streeft. „Je moet van uit verstand handelen. ]e kunt daarom beter de goede kanten van Over vijftig jaar zou Nederland helemaal overgeschakeld moeten zijn op hernieuwbare energie, zoals hier wordt opgewekt door windmolens in zee. foto Henk Wollerich/CPD duurzame energie demonstreren." De gebeurtenissen in de Arabische wereld en Japan zijn wel een alarmsignaal, meent hij. „We moe ten het lef hebben om nu te scha kelen." Dat lef treft hij nog niet echt aan in Den Haag. De energievoorzie ning in Nederland moet binnen vijftig jaar volledig duurzaam wor den. In 2020 is het doel om 14 pro cent van het energieverbruik uit duurzame bronnen te laten ko men. In 2009 lag dat percentage nog op 3,8 procent, in 2010 werd gemikt op 9 procent. Pas medio dit jaar wordt duidelijk of dat is ge haald. Nederland staat daarmee op ach terstand bij de omschakeling naar hernieuwbare energievormen, zo- als zonne- of windenergie. Het ka binet doet volgens de Duurzame Energie Koepel niet meer dan het minimale om te voldoen aan de Europese eis van 14 procent her nieuwbare energie in 2020. Voor producenten van alternatieve ener gie is er grote investeringsonzeker heid, omdat het kabinet via de nieuwe subsidiëring (SDE+) alleen de 'goedkoopste' technieken wil stimuleren. Niemand weet nog hoe dat gaat uitpakken. Koornstra heeft het ge voel dat politiek Den Haag mijlen ver achter de maatschappelijke ont wikkelingen aanhobbelt. Het kabi net zet voorlopig nog in op fossie le brandstoffen en kernenergie (extra kolencentrales en een twee de kerncentrale). „De politiek heeft geen idee. Ze la ten zich beïnvloeden door deskun digen van de oude economie. Het kabinet staat nog te zeer onder in vloed van de top tien van VNO- NCW." De benoeming van oud-Shelltop- man Jeroen van der Veer als inno vatie-boegbeeld van de energiesec tor is daarvan een voorbeeld, zegt hij. „Daarmee zitten we op het ver keerde spoor." Van der Veer is iemand uit de 'oude economie', die vooral de be langen veilig moet stellen van gro te bedrijven die belang hebben bij de status quo, meent hij. „Je laat zo de vos op de kippen passen." Met de 'oude' economie die zich laat leiden door de beschikbaar heid van fossiele brandstoffen is DEN HAAG - Het kabinet moet meer vaart zetten achter de ontwikke ling van hernieuwbare energie in Nederland. Dat stelt de Duurzame Energie Koepel, waarin brancheor ganisaties voor onder meer wind energie, zonnestroom en biomassa samenwerken. „Dat is de les die we moeten trekken uit de gebeurtenis sen in het Arabische wereld en Ja pan", stelt Monique van Eijkelen- burg, strategisch medewerker van De Koepel. De duurzame ambities van het hui dige kabinet zijn te mager, aldus de belangenorganisaties voor duurza me energie. De kaarten worden te veel gezet op kolencentrales en kernenergie. Fossiele en duurzame energiebronnen worden ongelijk behandeld en investeerders in zon ne- en windenergie zijn afge schrikt door ze jarenlang in onze kerheid te houden, stelt Van Eijke- lenburg. het straks gedaan, waarschuwt hij. De wereld verandert in hoog tem po. „Het is op, het is klaar. Neem een voorbeeld aan China. Daar zijn ze volledig gefocust op alterna tieve energie." Koornstra hoopt dat de voordelen van alternatieve energie beter voor het voetlicht komen de komende tijd. „Je moet in het echt laten zien dat het kan", zeg hij terwijl hij in zijn elektrische auto van Zut- phen naar Zaltbommel zoeft. „Straks zit ik twee uur te lunchen, laad ik de auto weer op." Nog.zo'n voorbeeld uit eigen le ven: „Ik heb nu voor 5 megawattt aan zonnepanelen bij mijn huis lig gen. Daarvan kan ik 1500 gezin nen stroom leveren, ónder de 'grij ze' prijs." UTRECHT - Het museum Catharijne- convent in Utrecht heeft het schil derij De vier kerkvaders (1632) van de Utrechtse meester Abraham Bloemaert (1566-1651) gekocht op een veiling in Londen. Het monu mentale altaarstuk, waarop de ver- heerlijking van de eucharistie door de vier kerkvaders Augustinus, Hiëronymus, Gregorius en Ambro- sius is afgebeeld, is in september te zien in het Utrechtse museum. De vier kerkvaders is een van de be langrijkste werken van Bloemaert. HAARLEM - De crisis in pensioen- land is niet alleen financieel, maar vooral moreel. Dat vindt Kees de Lange (67), oud-voorzitter van de Nederlandse Bond van Pensioen- belangen. Straks is hij wellicht tweede man in de senaatsfractie van 50PLUS: „Een wetsontwerp ge baseerd op de pensioendeal zoals we die nu kennen, is een democra tisch en bestuurlijk monstrum. Dat sturen we gewoon terug naar de Tweede Kamer." Het is geen grootspraak: 50PLUS kan straks in derdaad wel eens de doorslag ge ven. De Lange, al jarenlang criticus van de gevestigde machten in de Ne derlandse pensioenwereld, is ver nietigend over de pensioendeal die vakbeweging, werkgevers en overheid nu willen sluiten. „Er wordt wéér over de hoofden van de honderdduizenden gepensio neerden heen besloten. Men ge draagt zich nog altijd uitermate be voogdend tegenover de deelne mers die eigenaar zijn van het pen sioenkapitaal." In staccato gaat hij verder. De fondsen hebben nog steeds een middeleeuws georgani seerde medezeggenschap. „Wie ri sico loopt, moet inspraak hebben." De pensioenbazen blijven de ver antwoordelijkheid ontkennen voor de fouten die zijn gemaakt „In het tv-programma Zembla was directeur Joanne Kellerman van De Nederlandsche Bank nog nooit zo duidelijk: er zijn grote vraagte kens te stolen bij het beleggingsbe leid." De financiële wereld, en ze ker ook de pensioenwereld, blijft de schuldvraag wegwuiven voor de huidige crisis. „Als je Xander den Uyl, vice-voorzitter bij ABP, hoort dan is er niks aan de hand, is er niks verkeerd gedaan." U wordt het verwijt gemaakt nu tij dens een pensioencrisis via een oude renpartij het generatieconflict aan te moedigen. „Dat is hetzelfde als het slachtoffer de schuld geven van de ellende. Mensen willen hun'recht veilig stellen, dat kun je ze toch niet ver wijten?" Maar je kunt ook stellen dat het oude pensioensysteem gewoon niet meer houdbaar is en de fondsen de jongeren in de toekomst niet meer kunnen uitbetalen. „Ja, maar de situatie is nu al dat ge pensioneerden sterk beginnen ach ter te lopen bij de rest van de sa menleving. Het ABP stelt dat zijn deelnemers 7,97 procent indexa tie-achterstand hebben opgelopen sinds 2004. Maar feitelijk hebben de gepensioneerden over een reeks van jaren in totaal 24,31 pro cent misgelopen, als je uitrekent wat hen door geschrapte indexatie al die jaren niet is uitgekeerd. Op een gemiddeld ABP-pensioen van 9100 euro is dat 2300 euro." Bent u bereid te pleiten voor een snel lere verhoging van de AOW-leeftijd als dat nodig is? „Er wordt niet geïnvesteerd in oudere werknemers, ze zijn kans loos op de arbeidsmarkt. Ik ben er voor dat werkgevers desnoods ver plicht worden een bepaald percen tage ouderen in dienst te nemen, maar als de wil er niet is, helpt dat niet. Ik ben niet tegen het opschui ven van de pensioenleeftijd. Maar eerder de AOW-leeftijd verhogen is wat mij betreft pas aan de orde als 60 procent van de 60-plussers werkt. Dat zal niet snel het geval zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4