dan een handdoek zeeland Chip is wapen in strijd tegen hotelsouvenirs Vlissingen moet plan op eigen kracht vernieuwen Crisisdienst in beeld commentaar Kernramp Scholen sturen protestbrief naar minister woensdag 16 maart 2011 In Nederland blijft het op vallend stil over kernener gie. De burger laat nauwe lijks van zich horen. De po litiek is heel voorzichtig over de dramatische ontwikkelin gen in Japan: het moet vooral een 'zakelijke' discussie blijven. Ondertussen grijpt Duitsland in bij oudere centrales. De Vere nigde Staten twijfelen. Zelfs voor Rusland is kernenergie niet langer vanzelfsprekend. België voert een campagne om burgers te informeren over Doel en Tihange. Dit nieuwe licht op kernener gie is niet te ontkennen. Wie dat blijft doen, zal zichzelf onge loofwaardig maken. Toch kan het geen kwaad om even pas op plaats te maken. Ja pan herinnert ons weliswaar aan de levensgevaarlijke onbe heersbaarheid van kernsplij ting in extreme omstandighe den, maar verder zijn de lessen voor Nederland niet duidelijk. Of er echt nieuwe argumenten voor het kernenergiedebat zijn, moet nog blijken. MIDDELBURG - De besturen van alle Zeeuwse scholen stuurden giste ren een brief naar onderwijsminis ter Marja van Bijsterveldt, waarin ze hun zorgen uiten over het pas send onderwijs. De scholen protesteren tegen de veranderingen en de bijbehorende bezuinigingen van 300 miljoen eu ro. Ze vrezen dat leerlingen thuis komen te zitten, omdat voorzie ningen verdwijnen. De besturen pleiten voor een 'meer verant woorde en geleidelijke invoering'. Met de plannen gaan waarschijn lijk tientallen banen verloren in het Zeeuwse speciaal onderwijs. Van Bijsterveldt vindt dat er te veel zorgleerlingen zijn. Ze wil het systeem vanaf augustus 2012 veran deren. Kinderen moeten onder wijs krijgen dat beter bij hun mo gelijkheden past. De horecabranche loopt jaarlijks zo'n 20 miljoen euro schade op door dief stal van hotelsouvenirs, becijferde de online boekingsite Hotel.nl op basis van eigen onderzoek onder ruim honderd hotels. Officiële cijfers ontbreken; de meeste hotels doen geen aangifte. Marc Rynja, van Womitex (een Ne derlandse leverancier van hotellin nen), zegt dat bij hotels en restau rants voor zo'n 200 miljoen euro aan tafel-, bed- en badlinnen in omloop is. Jaarlijks verdwijnt 30 tot 40 procent van de handdoeken en 10 procent van het bedlinnen. „Vooral bij bungalowparken is het 'verbruik' hoog. Het hotellinnen ligt daar in keurige pakketjes te wachten. Als er dan méér pakket ten liggen dan er gasten zijn, gaan die pakketjes gewoon mee." Wat valt daartegen te doen? Elk na deel heeft z'n voordeel, bedacht een slimme marketeer: gebruik de handdoek als advertentiemedium. „Ga ik over nadenken", zegt Rynja enthousiast. Zijn eigen bedrijf komt met een anti-diefstalchip. Door deze RFID-chips in het 'plat- goed' te verwerken, kunnen hand doeken, badjassen en bedlakens overal getraceerd worden. Rynja: „We verwachten een lagere huurprijs te kunnen berekenen, omdat er minder verdwijnt. Het hotellinnen verdwijnt niet alleen in het hotel maar ook in de wasse rij en bij het vervoer. Dat is be kend, maar hoe het precies zit zul len we straks pas weten. Hoteldi recteuren praten er niet graag over, want het gaat over zijn gasten. Wij praten er wél over, en wij bereke nen het door in de kostefi voor ver huur. Straks hoeven we dus min- Alles wat los zit en mee kan in de tas, is in principe prooi voor souvenirja- der door te berekenen." gers. foto's Marcelle Davidse MIDDELBURG - De provincie is niet van plan Vlissingen financieel te hulp te komen bij de vernieuwing van het bestemmingsplan voor het zeehavengebied Vlissingen-Oost. Vlissingen heeft de provincie ge vraagd bij te dragen in de kosten voor een milieueffectrapport en een natuurtoets. Met als argumen ten het economisch belang van het zeehavengebied en de benarde financiële positie van de gemeen te. Het dagelijks provinciebestuur erkent die laatste, maar meent dat dit voor meer gemeenten geldt. Het actualiseren van bestemmings plannen is een taak voor gemeen ten. Het gaat niet aan dat de pro vincie er een bijdrage aan levert. Vlissingen kan alleen rekenen op hulp en bijstand van provincie ambtenaren. VIDEO Chip wordt als wapen ingezet tegen diefstal van handdoeken, zeepjes en andere gewilde hotelsouvenirs: zie de video op www.pzc.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto KLOETINGE - Hoe ziet een werkdag van de psychiater eruit, wat is de rol van de psychiatrisch verpleeg kundige? En hoe is het om zelf bij de Crisisdienst te belanden, als je het licht aan het eind van de tun nel niet meer ziet? Fotografe Mechteld lansen en ver slaggeefster Ondine van der Vleu ten volgden een dag lang het werk van de Crisisdienst van Emergis, het centrum voor geestelijke ge zondheidszorg in Kloetinge. Het werk van de Crisisdienst heeft raakvlakken met Bemoeizorg: die houdt zich bezig met mensen die dreigen af te glijden. De sociaal verpleegkundigen van Bemoeizorg vertellen hoe zij proberen erger te voorkomen. Ook hun verhaal maakt duidelijk dat het niet altijd mogelijk is direct in te grijpen, als iemand overlast veroorzaakt. In de bijlage Spectrum van zater dag een inkijkje in de bijzondere wereld, van de Crisisdienst: Als hulp het hardst nodig is. witte. Ik heb het idee dat die witte meer worden gestolen." Een paar keer per jaar verdwijnen ook voe tenspreien, kussens en dekbedden. Manager Bert Wauters van Fletcher Elotel De Dikke van Dale in Sluis is bekend met het feno meen 'hotelsouvenirs'. „Ik heb zelfs een keer meegemaakt dat de gordijnen waren gestolen." Bij Van der Valk worden nu al lam pen vastgezet aan tafels. „We let ten ook op de hoeveelheden sham poo en theezakjes die wij neerleg gen. Dat moeten er niet te veel zijn", zegt Akerboom. Van der Valk en Hotel Piccard heb ben geen handdoeken met logo's meer. „Dat zijn de handdoeken die mensen graag hebben als sou venir", vertelt Kokelaar. Bij Hotel De Dikke van Dale zijn de badjas sen verhuisd naar de receptie. Gas ten kunnen daar vragen om ze te lenen. Kokelaar en Akerboom zijn nog niet overtuigd van de anti-diefstal chip. Akerboonr: „Ik vraag mij af of de kosten opwegen tegen die van een nieuwe handdoek." Koke laar is het daarmee eens. „Bij ons 'Alles wat los kan, verdwijnt. Sierkussens, bestek, zoutvaatjes, batterijen, lampenkappen, een tv...' Maarten Akerboom, manager Van der Valk Middelburg Hótels.nl schat dat jaarlijks voor 20 miljoen euro verdwijnt aan hotelsouvenirs. Volgens Womitex, dat hotellinnen verhuurt, wordt alleen al aan hotellinnen zo veel gestolen. worden de handdoeken elk jaar vernieuwd. Als in al die handdoe ken een chip moet, denk ik dat het de prijs van linnen aanzienlijk om hoog drijft." Wauters noemt de chip van Wo mitex 'een geweldige uitvinding'. „Wij hebben bij onze 46 hotels binnen de Fletchergroep zoveel schade dat een chip relevant be gint te worden. Het is tijd voor een dergelijk systeem. Alles wordt controleerbaar. Met een chip is te zien hoe oud het linnen is, wan neer je het moet vervangen en waar de handdoek zich bevindt. Wij kunnen precies zien waar het fout gaat. Bij de gasten, de wasserij of heel ergens anders. Alles is tra ceerbaar, de handdoeken zijn snel terug te vinden, doordat er een soort GPS-systeem inzit." Het is maar de vraag of Van der Valk de chip gaat gebruiken. Aker boom: „Ik vind een chip niet gast vrij tegenover de gasten. Het is een blijk van wantrouwen. Bovendien zijn er vast mensen die denken: miin lichaam wordt gescand." j zie ook de video op aBsk www.pzc.nl Handdoeken. Nummer 1 in de top 10 van hotelsouvenirs. En washandjes heeft een mens ook nooit genoeg. Inzet: de chip waarmee Womitex hotellinnen wil beveiligen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3