Trimbos: Jeugd koopt ook in 3*K Coffeeshop negatief voor omzet Restaurant De 2 Heeren mag weer open, café nog een maand dicht 3*N 22 City Hostel Onderzoek van het Trimbos Instituut toont aan dat een coffeeshop niet bepalend is voor het koopgedrag van softdrugsgebruikers. Schroebrug dicht woensdag 16 maart 2011 boxers slips panty's MODE Langstraat 73 Amemuiden tel.0118-606200 www.3xn-mode.nl VLISSINGEN - Het luxe hostel op het hoekje van de Kerkstraat en Achter de Kerk in Vlissingen gaat op mei open. Het pand, dat jaren heeft staan ver krotten in de binnenstad, is van boven tot beneden gerenoveerd. Over een paar dagen gaat het doek er af Het wordt een 'hostel in de vorm van een hotel', laat Chris McEvoy van eigenaar ME Vastgoed weten. „Er zijn tien hotelkamers, waar van een paar met stapelbedden. Maar dan luxe." XPRESSO MODE COFFEESHOP door Emile Calon De Middelburgse po litiek en een coffee shop is tot nu toe een niet erg geluk kige combinatie. Een kleine meerderheid wil dat in de grootste stad van Zeeland gebruikers in een plaatselijke cof feeshop terecht kunnen om hun softdrugs te kopen, maar tot nu toe lukt het niet een plaats te vin den waar dat kan. Tijdens de vorige raadsperiode koos die groep, ondanks vele be zwaren, voor een stek langs de Kleverskerkseweg. Het nieuwe kabinet haalde echter een streep door dat plan: te dicht bij een school. Zo begon de zoektocht opnieuw. Sinds de sluiting van de coffee shops Roxy en Sixty 1\vo wordt in Middelburg nog steeds gehan deld in verdovende middelen. Wie wil roken, weet waar hij of zij terecht kan. Er zijn straat- en huisdealers en in sommige hore cazaken wordt ook gehandeld. Ook toen de beide coffeeshops nog gewoon zaken mochten doen, was er illegale handel. Zelfs in een stad als Amsterdam, met z'n honderden coffeeshops, bestaat straathandel. Volgens een onderzoek door het Trim bos Instituut koopt eenderde van de Amsterdamse gebruikers zijn waren op straat of bij een dealer thuis. Uit het onderzoek van het insti tuut blijkt dat eenderde van de volwassen Nederlandse softdrugs gebruikers zijn genotsmiddelen buiten de coffeeshop koopt. Van de jongeren tot achttien jaar, die officieel niet in coffeeshops mo gen komen, komt volgens het in stituut 69 procent aan zijn soft drugs via straathandel of vrien den. Opvallend genoeg blijkt uit dat onderzoek dat 56 procent van de 12- tot 17-jarigen wel eens via coffeeshops aan cannabis komt. Via oudere vriendjes, die de inko pen doen, maar ook door daad werkelijk zelf te kopen. Ook in Middelburg gebeurde dat. Sixty Two moest sluiten omdat deze shop verkocht aan minderjarigen. De straathandel in Middel burg zorgt niet of nauwe lijks voor overlast, zo blijkt uit rapportages van politie en gemeente. Burgemeester Koos Schouwenaar zei na sluiting van de shops dat de overlast drastisch was afgenomen en de straathan del een klein beetje toegenomen. Recente cijfers van de politie la ten zien dat dat beeld nog steeds klopt. 13e meerderheid van de Middel burgse politiek wil om twee rede nen een coffeeshop. Om overlast door straatdealen te voorkomen en omdat in een coffeeshop de kwaliteit kan worden gegaran deerd en klanten niet in aanra king komen met harddrugs. Gezien de gegevens van de politie en gemeente, en de ervaringen in het re cente verleden, zorgt straathandel niet of nauwelijks voor overlast, terwijl coffeeshops daar juist wel voor zorgen. Buren van Sixty Two en Roxy zijn maar wat blij dat die shops zijn gesloten. Het onderzoek 'Evaluatie van het Nederlandse drugsbeleid' uit 2009 door het Trimbos Instituut toont aan dat straatdealers vaak in alle soorten drugs handelen. De thuisdealers doen dat nauwe lijks. Het laat ook zien dat in of bij coffeeshops zo nu en dan ge handeld wordt in harddrugs. Het bewuste Trimbos-onderzoek zegt niets over het verschil in kwa liteit van de softdrugs die wordt aangeboden in de Nederlandse coffeeshops en door illegale han delaren. Wel wordt gemeld dat de kwaliteit van softdrugs wisselend is. De cannabis kan vervuild zijn met bestrijdingsmiddelen of met andere materialen om het ge wicht te vermeerderen. Coffèe- shophouders laten tegenover de ze krant geregeld weten dat ze bij hun inkopen erg moeten lerten op de kwaliteit van het aanbod. -Ét Langstraat 73 Amemuiden tel.0118-606200 www.3xn-mode.nl middelburg - De Schroebrug in Middelburg is vanaf vanavond 23.00 -uur tot morgenochtend 6.00 uur afgesloten voor al het wegver keer wegens onderhoudswerk zaamheden. De werkzaamheden bestaan uit het uitvoeren van onderhoud aan het landhoofd (de ondersteuning) van de brug. De veertig jaar oude brug moet dan enkele meters om hoog staan. Het autoverkeer zal gedurende de werkzaamheden worden omgeleid via de Stationsbrug. T-en coffeeshop lijkt een negatieve invloed te |-t hebben op de omzet van bedrijven in de ii buurt. Dat staat in het onderzoek 'Evaluatie van het Nederlands drugsbeleid' van het Trimbos In stituut. De Middelburgse politiek moet nog bepalen waar de nieuwe coffeeshop komt. Langs de Kanaalweg, tus sen het station en de Schroebrug is een mogelijk heid, maar er zijn ook nog andere opties. In het bewuste rapport valt te lezen dat middenstan ders in Bergen op Zoom en Roosendaal aangaven dat hun omzet daalde als ër in hun directe omge ving een coffeeshop was. „Overigens zijn onderne mers buiten een dergelijke hotspot even negatief over de aantrekkelijkheid van htm buurt waar ze zijn gevestigd als de ondernemers die op die hot spots zijn gevestigd", vermeldden de onderzoekers van het instituut. In Venlo meldden ondernemers ook een daling van de omzet. Daar gaat het echter om een buurt waar veel coffeeshops zijn gevestigd. Als de drugsoverlast daar:afneemt dan lijken, aldus de onderzoekers, de economischegevolgen pok 'minder groot te wor den'. door Raymond de Frel MODE Langstraat 73 Amemuiden tel.0118-606200 www.3xn-mode.nl MEEST GELEZEN 1Geen keuze coffeeshop Middelburg 2. Gratis parkeren Veere en Dishoek VIDEO'S De laatste PZC-video's uit heel de provincie zijn te zien op www.pzc.nl/video. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto terneuzen - Het restaurant van De 2 Heeren in Terneuzen mag weer open. Het cafégedeelte moet zijn deuren twee in plaats van drie maanden dichthouden. Dat heeft de voorzieningenrechter in Middelburg bepaald. Exploitant Peter Rijke - wiens dochter be drijfsleidster is - vocht het besluit van burgemeester Jan Lonink aan om De 2 Heeren voor drie maan den te sluiten. Lonink deed dit, omdat voor het café-restaurant op 13 februari een schietpartij plaats vond. De aanleiding voor dat inci dent zou in het café zijn ontstaan. De rechter stelt dat Lonink correct handelde, maar de sluitingsduur niet voldoende motiveerde. De sluiting is volgens Lonink vooral bedoeld om naar een oplossing voor problematiek te zoeken. Die zou ook eerder dan na drie maan den kunnen worden gevonden. De exploitant ondervindt van die termijn onevenredig veel nadeel, bijvoorbeeld omdat het loon voor het personeel moet worden door betaald. Een sluiting van het café van twee maanden (vanaf 18 fe bruari) is daarom volgens de rech ter voldoende. Het restaurantge deelte staat helemaal los van het café, omdat het een aparte ingang heeft en een ander publiek trekt. Volgens het politierapport fun geert het café als ontmoetings plaats voor groepen Antillianen, die onderling problemen hebben. De rechter achtte een verband tus sen de schietpartij en een vechtpar tij op 18 december 2010 bij het ca fé niet bewezen, maar nam wel in zijn besluit mee dat de recherche eerder al eens een vuurwapen in de woning van de bedrijfsleidster vond. Dat was eigendom van haar vriend. Rijke wil niet reageren op de uitspraak. Hij weet nog niet wanneer het restaurant weer open gaat. „De mensen merken het wel als de deuren weer open zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22