'Er is zoveel dat nog steeds actueel is' cultuur 117 Matthaus-Passion door f.g.e.n?f. Oratoriumvereniging Sta bat Mater van Pergolesi in Goese kerk Alles over de Boekenweek 2011 www.pzc.nl/boekenweek woensdag 16 maart 2011 MUZIEK Marjolein Meijers kijkt terug op 25 jaar in de Nederlandse theaters door René de Dreu Marjolein Meijers (Rot terdam, 1958) kan te rugkijken op 25 jaar muziek in bijna alle Nederlandse theaters. Voor een groot deel ging dat als 'Annie' sa men met 'Harrie' (Hans Keme- ling) onder de naam De Berini's. Daarna onder haar eigen naam met als eerste het programma So lex. Samen met de muzikale broers Walter en Onno Kuipers treedt ze nu op met de jubileumshow Van Berini tot Solex, zaterdag te zien in Wissenkerke. Marjolein Meijers klopt voor haar repertoire met regelmaat aan bij de grote muziek van de vorige eeuw. Muziek van singer-songwri- ters, countrylegenden, maar net zo lief de traditionals uit de Bal kan of de Keltische muziek. „Als het maar dicht bij mij staat en ik er iets bij voel", redeneert ze. Als dat zo is behandelt ze die muziek als porselein, transformeert het naar haar eigen leven en tilt het daardoor vaak naar een nog hoger niveau. Het vertalen en hertalen van tek sten die sfeer en verhaal recht doen, zorgt voor een spanning en muzikale poëzie die dwingt tot luisteren. Samen met de eigen composities en teksten ontstaat er een kloppend geheel van uiteenlo pende emoties van humor tot me lancholie die ze haar publiek toe vertrouwt. „Uiteindelijk gaat het bij muziek toch daarom, het raken van mensen in hun hart. Als hét mij raakt, kan ik er ook iets mee, eigenlijk is het zo simpel", vertelt ze. Mooi van eenvoud dus. Die een voud hangt bij Meijers echter van subtiliteiten aan elkaar. „Het is moeilijker iets ogenschijnlijk sim pels te maken dan een stuk met hoorbaar ingewikkelde arrange menten en teksten. Met relative rende humor of juist ontroerende anekdotes probeer ik de essentie van de muziek en het verhaal nog dichterbij te brengen. Wat lucht en bezinning maken het minder zwaar." Het nieuwe programma heeft veel herkenbaars. De liedjes en verbin dende verhalen laten de Marjolein zien en horen die we kennen van de afgelopên 25 jaar. „Toch zit er in deze show nog meer van me zelf Niet alleen de nieuwe dingen, maar zelfs in de terugblikken is het iets van nu geworden. Een ba lans opmaken, maar dan wel ge richt Op de toekomst." „Invloeden van mensen die je ont moet, de muziek die ze meebren gen, maar ook de muziek die ik zelf nog steeds ontdek, sluipen bijna vanzelf een programma in. Walter en Onno leveren met hun muzikale bagage op die manier een bijdrage, maar ook de invloe den uit het verleden staan nu in een ander perspectief. Ie neemt veel mee naar de tijd waarin je leeft en ze krijgen de kleur van hoe en wie je nu bent. Loudon Wainwright, John Prine, Bonnie Raitt, Mary Chapin Carpenter er is zoveel dat nog steeds actueel is." Meijers verstaat de kunst om de muziek die haar beïnvloedde mee te nemen op een reis naar het he den en haar eigen composities daar naadloos op te laten aanslui ten. Zelfs de jaren vijftig brengt ze tot leven met muzikale verwijzin- gen naar The Fouryo's, Chico's, Appalachian folk, western swing en Oldtime. Terug naar de eenvoud..., 'want het gaat er maar om hoe je het speelt en brengt.' Met veel theater ervaring gaat dat laatste haar ge makkelijk af Muziek is één ding, theater reist altijd in de schaduw daarvan mee. Het maakt niet uit met wie ze dan op het podium staat, ze verschuilt zich nooit ach ter de contrabas of gitaar maar neemt de regie in handen. Dat was zo met Hans Kemeling in de Berini's, met Ian Rot in haar An 8c Jan shows en Bob Fosko in De Beri- ni's opgevoerd. Dat doet ze ook in haar nieuwe jubileumprogramma. En het credo uit de song Een mooie dag (Berini-show Onbekend Terrein uit 1998) straalt ze nog steeds volop uit: 'Adem diep in, vergeet je zorgen en pijn, het is een dag om gelukkig te zijn.' Marjolein Meijers met 'Van Berini tot Solex', zaterdag in Onder de Toren in Wissenkerke. Aanvang: 20.00 uur. Meijers treedt met de broers Walter en Onno Kuipers zaterdag 9 juli ook op tij dens het Muziekfestival Pastorale in Nis- Marjolein Meijers, met haar muzikale kompanen Onno (links) en Walter Kuipers. VLISSINGEN - Voor de negende keer in haar bestaan voert de inmiddels 65-jarige Vlissingse Oratorium Ver eniging in de Sint Jacobskerk de Matthaus-Passion uit. Dat gebeurt zaterdag 9 april, om 19.30 uur. Het meesterwerk van Johann Se bastian Bach, waarin het lijdens verhaal van Jezus naar het evange lie van Matthaus wordt verklankt, wordt uitgevoerd samen met een keur van solisten, onder wie Mar ten Smeding (evangelist) en Mare Pantus (Christuspartij) en de uit Nieuw-Zeeland afkomstige so praan Lauren Armishaw. De altpartij wordt vertolkt door de counter-tenor Rob Meijers. Voor de jongensstemmen in het ope nings- en slotkoor van het eerste gedeelte wordt een beroep gedaan op de knapen van het Antwerps Kathedraalkoor. De instrumentale begeleiding is in handen van het Brabantsch Mu- zyk Collegie. Dit barokorkest speelt op authentieke instrumen ten, waardoor de klank vergelijk baar is met die in de achttiende eeuw. De gesplitste koren worden ondersteund door de organisten Ruud Huijbregts en Jos Vogel. Is rael Castillo Hernandez bespeelt de viola da gamba. De algehele leiding is in handen van dirigent Pim Overduin. Meer agendanieuws en de complete bioscoopagenda zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Middelburg Signeersessie Jan Vantoortelboom. De auteur uit Ossenisse debuteerde onlangs met de roman De verzonken jongen. De Drukkerij, 16.00-17.00 uur. Tholen Literaire avond met schrijfster Nelleke Noordervliet. Sinds haar debuut in 1987 zijn haar romans vaak genomineerd voor en bekroond met literaire prijzen. Bibliotheek, 20.15 uur. Vlissingen Recreatieve wandeltocht van 5 of 10 km in en rond Vlissingen. Start bij Wel- zijnscentrum, A. Coortelaan 1, 9.00 uur. PODIUM Middelburg Poppentheater Parabel speelt de voor stelling De wolf en de kip. Het is een hand poppenspel geïnspireerd op de kinder boeken van Max Velthuijs. Reserveren kan op telefoonnummer 0118-552566. Huiskamertheater Herengracht 64,14.30 uur. Theaterconcert Label van Angela Groot huizen. Stadsschouwburg 20.00 uur. Oostburg Het Triller Theater met de voorstelling Paul Vlaanderen en het mysterie van de ver zonnen dood, een toneelode aan het radio spel. Ledeltheater, 20.15 uur. Zierikzee Opvoering Hotel Musica door de kinder concertserie Keet in de Kerk. Nieuwe Kerk, 9.00, 10.00, 11.00 en 19.00 uur. GOES - Ttijdens de vesper in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes wordt zondag 27 maart het Stabat Mater van Pergolesi uitge voerd. Het Stabat Mater vertelt over de droefheid van Maria onder het kruis van Jezus. Het stuk wordt uitgevoerd door Ar- leen van Weijland (sopraan), Mo nique van der Hoeven (alt/mezzo) en Willeke Smits (orgel). Tijdens de vesper zal de predikant van de Grote Kerk, Nelleke van der Lin den, voorgaan. De cantor-organist van de Grote Kerk, Arno van Wijk, bespeelt het orgel tijdens de samenzang. De vesper begint om 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17