boekenweek 113 Vlissingen en Van Oorschot woensdag 16 maart 2011 Klassefoto Grote Marktschool, ca. 1918. Achteraan, 2e van rechts: Geert van Oorschot foto uit Krullebol-Steilhaar door Rolf Bosboom Geert van Oorschot met actrice Linda van Dyck. Zij speelde Coleta in de film Twee vorstinnen en een vorst (1981 die is gebaseerd op de boeken van Van Oorschot. foto Wim Riemens lissingen is een stad om te verlaten, niet een om in te verblij ven. Het is de onmis kenbare ondertoon in de boeken van R.J. Peskens, pseudoniem van uitgever Geert van Oorschot (1909-1987). In Krullebol-Steil haar, dat als onderdeel van de Slibreeks zaterdag wordt gepre senteerd, laat Arjen Fortuin zien dat in werkelijkheid de relatie tus sen Van Oorschot en de stad min der eenduidig was. Fortuin werkt aan een biografie van de legendarische, in Vlissin gen geboren uitgever en schrij ver. „Thuis hadden we veel boe ken van de Russische Biblio theek, die Van Oorschot uitgaf Ik was dertien, veertien en vond die boeken het summum van chic. Toen ik later Brieven van een uitgever las, bleek dat Van Oor schot zelf juist helemaal niet zo chic was. Sindsdien ben ik door hem gefascineerd." Aangezien er nog geen biografie was, ging Fortuin enkele jaren ge leden zelf aan de slag. Een enor me klus, door de grote hoeveel heid materiaal. Zo zitten er in het archief van de uitgeverij vele duizenden brieven van en aan Van Oorschot. Recent heeft For tuin, werkzaam op de boekenre- dactie van NRC Handelsblad, veel werk kunnen verzetten door een jaar onbetaald verlof te ne men. Hij hoopt nu de biografie in 2012 te voltooien. Het Slibreeks-deel kan als een klein maar fraai voorschot daar op worden beschouwd. In janua ri verbleef Fortuin enkele dagen in Vlissingen, om na te gaan wel ke sporen er nog zijn te vinden van Van Oorschot. In het straat beeld is er in elk geval weinig meer over. Zowel het geboorte huis (Paardenstraat 19) als de wo ning waar hij opgroeide (Slijk straat 3) staat niet meer overeind, zoals heel veel in de stad verdwe nen is en aan het verdwijnen is. „Sloop en Vlissingen houden el kaar in een innige omhelzing", constateert Fortuin in Krulle bol-Steilhaar. Het latere huis van de Van Oorschots, Badhuisstraat 64, is er nog wel. Op zijn negentiende verliet Geert van Oorschot Vlissingen om, na een tussenfase in Rotter dam, uiteindelijk in Amsterdam neer te strijken. Nadien heeft hij op vele fronten zijn afkeer geuit van zijn geboorteplaats. Toch is dat deels pose. „De stad heeft hem nooit losgelaten: zijn be scheiden literaire oeuvre speelt zich er vrijwel geheel af', stelt Fortuin in het boekje. „Hoe luid keels hij zijn weerzin ook beleed, steeds weer dompelde hij zich er in onder." Het proza van R.J. Peskens berust- weliswaar op eigen ervaringen, maar zeker niet helemaal. „Er is veel dat in de Vlissingse verhalen verzwegen wordt - of wat net een andere draai krijgt", schrijft Fortuin. „Alles werd fictie." Van Oorschot had het bijvoorbeeld nauwelijks over zijn grote ambi tie om schrijver of dichter te wor den of over de zegeningen van zijn jeugdjaren, waarin zijn grote talent wel degelijk was opge merkt. Burgemeester Van Woel- deren steunde hem later bijvoor beeld ook bij de oprichting van diens uitgeverij. Krullebol-Steilhaar was het pseu doniem dat de jonge Van Oor schot gebruikte voor zijn bijdra gen in De longe Onthouder, het tijdschrift van de Jeugdbond voor Onthouding, die zich verzet te tegen alcoholgebruik. Hij was er de gangmaker en bleek een ui terst bekwaam colporteur van het tijdschrift. Het verkopen zat duidelijk in zijn bloed. Van Oor schot werd later dan ook de' schrik van boekhandelaren, die zijn vasthoudendheid vreesden en steevast meer van hem koch ten dan ze nodig hadden. 'Krullebol-Steilhaar. In het Vlissin gen van Geert van Oorschot' ver schijnt als deel 133 in de Slibreeks, 40 pag., €9,-. Het boekje wordt za terdag om 16.00 uur gepresenteerd in het pand Badhuisstraat 64.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13