In de stilte kun je echt zijn 121 boekenweek Teigetje, Woelrat en Reve in De Drukkerij GESCHREVEN PORTRETTEN woensdag 16 maart 2011 Olette Luitwieler foto Theo van der Genugten In De Drukkerij in Middel burg is vanaf vandaag de fo totentoonstelling Huize het Gras - Gerard Reve in Greonterp te zien. Gerard Reve woonde in de ja ren zestig met zijn parmers 'Teigetje' en 'Woelrat' in het Friese dorpje Greonterp. Hier schreef hij onder meer zijn meesterwerk Nader tot u (1966). Een selectie van veertig foto's uit die periode, tussen 1963 en 1975, is tot en met 24 april te be kijken in de Drukkerij. De foto's belichten het leven van de schrij ver op een bijzondere manier. Bij de tentoonstelling Huize her Gras hoort het gelijknamige boek, waarin behalve de foto's ook anekdotes en toelichtingen zijn verwerkt. Teigetje (Willem Bruno van Al- bada) en Woelrat (Hendrik Lam- bertus van Manen), tegenwoor dig mode-ontwerpers, bezoe ken vrijdag 25 maart tussen 16.00 en 17.30 uur De Drukkerij. Zij presenteren dan een speciaal voor de boekhandel ontwikkel de sjaal. Ook lezen ze twee brie ven voor die Reve aan hen schreef Het duo begon in 1983 met hun kledinglijn genaamd Teigetje 8c Woelrat. Levien van Oorschot en met zijn kinderen Cornelia, Mieke en Geert. foto uit Krullebol-Steilhaar Met het traditionele Boekenbal is gisteravond de 76e Boe kenweek ingeluid. Deze staat, onder de noemer Geschre ven portretten, in het teken van biografieën. Drie dagen achtereen belicht deze krant auteurs en boeken die een belangrijke rol spelen in de Boekenweek, zowel landelijk als in Zeeland. Vandaag de derde en laatste aflevering. CDBBXCÜUm VITAE £U>c&c£sï.w@61k 2CK&3L 16 26 maart Van Oorschot-biograaf Arjen Fortuin. foto Ruben Oreel Eind 2008 debuteerde Olet te Luitwieler uit Middel burg met een opmerkelijk boek: Zielewind. Het bleek voor een belangrijk deel gebaseerd op een vroegere periode in haar le ven, waarin ze werkzaam was in de betaalde liefde. Het was een verhaal dat ze móest vertellen, vooral ook om het definitief ach ter zich te laten. Nu is er een tweede roman: Go denkind. „Na het eerste boek is er heel wat over me heen gekomen. Het schrijven heeft daardoor even stilgelegen, al wist ik dat ik hoe dan ook ermee verder wilde. Maar dan wel met fictie in plaats van met mijn levensver haal. Ik wilde nu vrijer zijn, meer los van mezelf" Het maakte het pro ces ook voor haarzelf spannender, omdat ze - in tegenstelling tot bij Zielewind - niet wist waar het verhaal haar zou en. „Ik merkte dat het ver haal een eigen wil krijgt, dat je al schrijver eigen lijk niet zo veel te zeg gen hebt. Je moet dienstbaar zijn aan het verhaal." Godenkind gaat over een vijftien jarige jongen, Daan, die al jaren volhardt in stilzwijgen. Daarmee drijft hij zijn moeder tot wan hoop, omdat niet duidelijk is wat er met haar zoon precies aan de hand is. Inspanningen van art sen en andere hulpverleners heb ben geen resultaat, eerder een averechts effect. „Ik schrijf graag over mensen die afwijken, over buitenstaanders op een of andere manier", zegt Luitwieler. „Dit idee viel me ineens in: een jongen die niets zegt. Maar om erover te schrij ven moet je hem wél woorden ge ven. Als lezer zit je als het wa re in zijn hoofd. Ik wist meteen dat ik vanuit het per spectief van de jon gen wilde schrijven, dat ik vanuit de 'afwij king' naar de 'gewone' mensen wilde kijken, om te laten zien dat het verschil tussen 'gek' en 'normaal' vaak klein is en misschien wel niet eens be staat." Het zwijgen van Daan is een ma nier om zich te wapenen tegen de opdringerige buitenwereld. Uiteindelijk vindt hij een manier om zich staande te houden door te schrijven, door het zelf creë ren van een wereld in woorden. Luitwieler: „Ie wil als lezer we ten: wat is het voor jongen, wat is er aan de hand? Ik verzet me tegen het opplakken van etiket ten, maar tegelijkertijd heb ik eti ketten nodig om zijn situatie te benoemen. Als schrijver heb je een constante frustratie. Ie pro beert in woorden te vatten wat niet te verwoorden is. Daarom ga je maar door, blijf je zoeken naar de juiste woorden. Dat lukt je nooit." „Eigenlijk lukt het pas als je zwijgt. In de stilte kun je echt zijn. Daarom vind ik die meta foor ook zo mooi. We leven in een wereld met een overvloed aan communicatie, maar komen we daardoor ook echt dichter tot elkaar? Maakt dat de mensen minder eenzaam. Als we de stilte ingaan, is er misschien wel meer contact. In die zin is het boek een ode aan de stilte." 'Godenkind' van Olette Luitwieler verschijnt bij uitgeverij Ten Have. Het boek wordt vrijdag 25 maart (16.30-18.00 uur) in De Drukkerij in Middelburg gepre senteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12