buitenland n De helden van Fukushima Déja vu van Tsjernobyl woensdag 16 maart 2011 CHINA N-KOREA Z-KOREA JAPAN Grote Oceaan ASv/h Inwoners van Fukushima worden gecontroleerd op blootstelling aan radioactiviteit. Het stralingsniveau bij de kern centrales kwam gisteren boven de toegestane limiet. foto Asahi Shimbun/EPA Een stralingsdetector slaat uit tot 0,6 microsievert. Dat is meer dan de toegestane hoeveelheid. foto AP Bij de kerncentrale Fukushi ma proberen nog vijftig me dewerkers met gevaar voor eigen leven de oververhitte reactors te koelen. „Ze doen onvoorstelbaar werk." door Marjolijn de Cocq den haag - De helden van Fukus hima, worden ze al genoemd, de vijftig medewerkers die gisteren achterbleven om de kernreactoren te koelen. De analogie met de hel den van Tsjernobyl, bijna 25 jaar geleden, is snel gemaakt. Achthonderd man personeel werd gisteren geëvacueerd toen, na de explosies in reactor 1 en 3 ook de situatie bij reactor 2 escaleerde. Bij reactor 4 vloog een brandstofop slag in brand, waardoor de straling op het complex opnieuw hoog op liep. De achterblijvers, vindt Groen- Links Tweede Kamerlid Liesbeth van Tongeren, zijn 'ongelooflijk dappere mensen'. „Dit zijn men sen die in het volle besef zijn van wat er gebeurt, die weten wat de ri sico's zijn en wat de stralingseffec- ten. En die standhouden om de centrales veilig te stellen." Over de samenstelling van de ach tergebleven teams, is volgens reac torfysicus Jan Leen Kloosterman geen betrouwbare informatie be schikbaar. „Natuurlijk zitten er nu cleaire deskundigen bij, onder meer om de stralingsniveaus vast te stellen, maar er zijn ook werk- bouwkundigen nodig die verstand hebben van pompen." Kemenergiespecialist Ike Teuling van Greenpeace wijst erop dat vijf tig man op drie rampreactoren een serieus bezettingsprobleem kan opleveren. „Hoe kunnen ze zo een roulatiesysteem in stand hou den, om niet te lang aan die stra ling te worden blootgesteld?" Maar op kerncentrales werkt veel Japanse soldaten zetten hun gasmaskers op voordat ze beginnen aan de schoonmaak van radioactief verontreinigd gebied bij Nihonmatsu, op zestig km van de reactoren in Fukushima. foto ap ondersteunend personeel om de technici heen, schetst Monique Linger van de kerncentrale in het Zeeuwse Borsele. „Bij ongelukken blijven mensen met een bijzonde re functie, zoals brandweerlieden, zo lang mogelijk. Maar daarna kan iedereen die niet direct nodig is bij het bedwingen van de storing wor den geëvacueerd." Volgens de draaiboeken van Bors- sele blijft er dan in de kerncentrale een 'alarmorganisatie' achter, een breed samengesteld team van ope rators, werktuigkundigen en tech nici die de installatie door en door kennen. Die mensen weten bij voorbaat dat ze bij calamiteiten niet weg kunnen. „Daar worden ze ook op'getraind. Twee keer per jaar trainen ze in een simulator waar allerlei situaties worden nage bootst. Ik verwacht dat dat in Ja pan niet anders is." I I Maar hoe meer de straling op loopt, des te heikeler de situatie op het complex. „Deze mensen lo pen het meeste risico, ik denk dat dat niet te ontkennen valt", aldus Linger. „Wat zij doen is onvoorstel baar werk, daar hebben wij hier veel respect en bewondering voor." Vijftig helden, na de honderddui zenden van Tsjernobyl. De weten schappers, brandweermannen, sol daten, politiemensen en artsen die daar na de kernexplosie werden in gezet in een hoog radioactief ge bied, terwijl de Sovjetautoriteiten de omvang van de ramp onder de pet hielden. Veel helden van 1986 wachtte een gruwelijke dood. De beelden van de mensen die daar met een emmertje en schepje puin liepen te ruimen, staan Ike Teuling in het geheugen gegrift. Maar de stralingsniveaus bij Tsjer nobyl waren veel hoger, omdat de reactorkern bloot was komen te lig gen en de centrale dagen had ge brand. „In Fukushima liggen de kernen nog niet bloot, en bij de straling lijkt het te gaan om tijdelij ke pieken." Volgens stralingsdeskundige Hiel- ke Boersma van de Rijksuniversi teit Groningen kun je moeilijk zeg gen dat het doodvonnis van de hel den in Japan al is getekend. Stra lingslimieten, legt hij uit, zijn in noodsituaties een rekbaar begrip, dan gelden ruimere richtlijnen. In Fukushima dragen de medewer kers beschermende kleding. „Dat ze opgegeven zijn, lijkt me voorba rig-" Volgens Duitse technici die dit weekeinde werden geëvacueerd, was de reactie van het Japanse per soneel gedisciplineerd en 'zeer, zeer gelaten'. amsterdam - Velen zal de situatie rond de Japanse kerncentrale doen terugdenken aan eind april 1986, toen de grootste kernramp ooit plaatsvond in Tsjernobyl. Het on geluk in de Fukushima I valt nu in de op een na hoogste categorie op de internationale schaal voor nu cleaire incidenten (INES). De INES-schaal kent zeven catego rieën. Het enige ongeval dat tot dusver in de hoogste categorie viel en daarmee officieel als 'grote ramp' te boek staat, is dat in Tsjer nobyl in 1986. Als geen ander weet die regio wat er in de loop der tijd gebeurt met eën gebied dat zwaar radioactief besmet is geraakt. Ike Teuling, kernenergiedeskundi- ge bij Greenpeace, deed toevallig vorige week nog onderzoek bij de ontplofte Oekraïense kernreactor. „Het stralingsniveau is nog steeds schadelijk, mensen worden er nog altijd ziek van en voedsel moet worden gecontroleerd." Schattin gen van het aantal doden dat 'Tsjernobyl' in totaal zal bedragen, lopen uiteen van 10.000 tot 200.000. De dertig kilometerzone rond de centrale is nog steeds van kracht. Daarbinnen mag niemand wonen. „Inmiddels laten ze wel mondjes maat toeristen binnen. Maar zij lo pen meer straling op dan nor maal", zegt Teuling. Het gebied zou volgens haar nog zo'n driehonderd jaar besmet kun nen blijven. „Veel radioactief afval is na de explosie in tijdelijke afval- opslag gestopt. Gewoon in de grond. Daarom zou het goed zijn ook buiten de zone geen mensen meer te laten wonen." Hoewel er zich in het gebied vreemde verschijnselen voordoen na 1986 (bomen zijn roodgekleurd en afgestorven), noemt Teuling verhalen over 'konijnen met drie koppen' een fabeltje. „Maar er ko men vervormingen voor. Sommi ge diersoorten leven korter in en rond Tsjernobyl dan hun soortge noten elders." I I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11