io I buitenland Straling: van misselijkheid tot kanker F 1 1 1 FT Wat is radioactiviteit? Kernenergie: kettingreactie Kernbom: kritische massa woensdag 16 maart 2011 TIHANGE BELGIE Alles bestaat uit atomen. Atomen bestaan weer uit een kern van protonen en neutronen en daaromheen zweven de elektronen. Bij de meeste stoffen zijn die onderdelen in evenwicht, maar soms niet. Als er te veel protonen of neutronen zijn, wordt het atoom instabiel ofwel radioac tief. Hij moet het teveel aan deeltjes afstoten om weer sta biel te worden. Die afgestoten deeltjes vormen de stra ling. Radioactieve straling is niet te voelen, ruiken of proeven. Er zijn drie soorten, de een is krachtiger dan de andere. Al fastraling bijvoorbeeld is tegen te houden door een velle tje papier, maar om gammastraling tegen te houden heb je een blok lood nodig. Radioactiviteit komt voor in twee vormen: in de natuur en kunstmatig geproduceerd in een kernreactor of deel tjesversneller. In de natuur zijn veel radioactieve stoffen. Die zenden een beetje straling uit, zo weinig dat het niet schadelijk is. Dat wordt achtergrondstraling genoemd. Het is niet te voorspellen wanneer een instabiel atoom deeltjes gaat afstoten. Maar het is wel bekend wanneer ra dioactieve stoffen de helft van hun straling kwijt zijn. Dat heet halveringstijd. Bij bepaalde verschijningsvormen van plutonium kan het wel 8o miljoen jaar duren. Bij het opwekken van kunstmatige radioactiviteit wordt de atoomkern uit zijn evenwicht gehaald. Dat gebeurt door het gecontroleerd 'bombarderen' van de atoomkern met neutronen. De atoomkern valt daardoor uit elkaar. Dat heet kernsplijting. De neutronen worden weggeslin gerd en raken weer andere atoomkernen, die ook splijten. In een kerncentrale wordt die kettingreactie gebruikt om elektriciteit op te wekken. Bij de splijting komt warmte vrij, die wordt gebruikt om water aan de kook te brengen tot stoom, waarmee een turbine in beweging wordt ge bracht. Die brengt vervolgens een generator in beweging, waardoor elektriciteit wordt opgewekt. Kernwapens werken volgens het principe van kernsplij ting, zoals ook in kernreactors gebeurt In een kernbom zit radioactief materiaal, zoals uranium of plutonium. De hoeveelheid materiaal die nodig is om een kettingreactie van kernsplijting te veroorzaken, heet de 'kritische mas sa'. In een kernbom is deze massa verdeeld in twee com partimenten. Een gewoon explosief zorgt ervoor dat de scheiding wegvalt en dat de kettingreactie in werking treedt. Een andere manier is om een net-niet kritische massa plutonium of uranium in de bom te stoppen. Door explosieven om het materiaal heen te plaatsen, wordt het samengeperst, waarmee het alsnog een kritische massa bereikt. Bij de explosie van een kernbom komt een druk golf vrij en enorm veel hitte (50 miljoen graden Celsius). Ook komen radioactieve deeltjes vrij. Gezondheidsrisico's van radioactieve straling Blootstelling aan straling heeft twee soorten gezondheidsrisico's: het gevolg van een laag niveau en langdurige blootstelling, zoals kankeren DNA-mutatie. het gevolg van korte termijn en een hoog niveau (acute blootstelling) waaronder brandwonden en stralingsziekte. Symptomen en blootstelling Maximum gemeten -Jg dosis in Fukushima (13 maart) is 1,5 Sievert (de een heid voor radio actieve straling). Sievert (per periode) Schildklier Neemt radioactieve Jodium-131 op. Verhoogd risico op kanker, vooral bij kinderen. Jodiumtabletten kun nen de schildklier beschermen. Longen Ontsteking (pneumonitis) en littekenvorming (fibrose) Rode bloedcellen Laag aantal bloedplaatjes, spontane bloeding 0,05 Verandering bloedcel 0,5 Misselijkheid (uren) 0,7 Overgeven (uren) 0,75 Haaruitval (2 weken) 0,9 Diarree (uren) 1,0 Bloedingen (weken) 4,0 Mogelijke dood (2 maanden) 10,0 Aantasting van darmwand, inwendige bloedingen, dood (1-2 weken) 20,0 Geheugenverlies, stuiptrekkingen, dood (uren) 50,0 (bijna) onmiddellijke dood infographic GN bron EPA, centra voor ziekteprei Beenmerg Afbraak witte bloedcellen (tot 50% binnen 48 uur) leidt tot verhoogd risico op infectie 'Radioactieve' straling werd aan het eind van de 19de eeuw ontdekt. Wat precies de gevaren zijn, werd pas later duide lijk. De wetenschapper Nikola Tesla liep brandwonden op van röntgenstraling. Natuurkundige Marie Curie overleed aan leukemie, vrijwel zeker veroorzaakt door de straling waaraan zij blootstond. Bij een hele hoge stralingsdosis kun je misselijk worden, we spreken dan van een stralingskater. De radioactiviteit heeft effect op de werking van het maag- darmkanaal. Dat merk je al binnen enkele uren na de bloot stelling aan radioactief materiaal. Op de langere termijn verhoogt het risico op kanker. Hoe meer blootstalling, hoe groter het risico. Net als bij de zon. Hoe vaker en hoe langer je onbeschermd zont, hoe meer ri- sico je loopt op huidkanker. Als je aan een erg hoge stralings dosis bent blootgesteld (ca. 10 sievert), kan je hieraan op kor te termijn overlijden. Omwonenden van de kerncentrale in Japan moeten ramen en deuren dichthouden totdat de wolk met radioactief mate riaal is overgewaaid. Daarna is het grootste gevaar geweken. Radioactieve deeltjes zijn als stofdeeltjes. Die worden mee- gedreven met de wind en dalen neer op de bodem als het re gent. Mensen die buiten zijn geweest tijdens het overdrijven van de radioactieve wolk, moeten zichzelf en hun kleren wassen om het radioactieve materiaal 'weg te spoelen'. Jodiumtabletten verhinderen dat de schildklier radioactief jodium op- Een hulpverlener in beschermende kleding wijst mensen de weg naar een inderhaast ingericht centrum voor het neemt. foto Hannibal Hanschke/EPA meten van radioactieve straling in Koriyama, op zestig km van de kerncentrales van Fukushima. foto Mark Baker/AP BORSSELE NEDERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10