'Hier blijven is spelen met je leven' and|9 meer en ook de elektriciteit valt soms weg. „Maar het kan nog veel slechter." Hij heeft genoeg eten en nog zeker vijf liter aan cola en si naasappelsap. Bovendien zit zijn bad vol met wa ter, waarvan hij kan drinken en waarmee hij kan doorspoelen. „De winkels zijn best leeg, maar wor den regelmatig bijgevuld. Voorals nog zit ik hier dus wel goed." Boon en Cosijn hoopten gister avond (Japanse tijd) aan te komen in Niigata aan de westkust van Ja pan. Vanwege beperkt telefoon- en internetverkeer hebben ze nog niet kunnen laten weten of ze ook daadwerkelijk gearriveerd zijn. Boon en Cosijn zijn eerder die dag vertrokken vanuit het zwaarst ge troffen gebied nabij Sendai. Het stel hoopt in Niigata een trein te kunnen pakken naar het vliegveld van Tokio. Suzanne Boon was voor een mas- terstage in het Aziatische land en zou volgens plan pas over 129 da gen thuiskomen. Ze werd afgelo pen vrijdag opgeschrikt door de aardbeving toen ze op weg was naar de pinautomaat. „Ik heb me vastgehouden aan een hekje en zag hoe de universiteitsgebouwen heen en weer bewogen." Haar vriend was in de werkkamer op de campus. Het huis waar ze ver bleven werd niet beschadigd door de tsunami, hun wijk ligt zo'n twintig kilometer uit de kust. Zon dagochtend had ze weer elektrici teit en water, en kon ze terug naar huis. Dat was de eerste nacht na de natuurramp wel anders. „Toen hebben we doorgebracht in het buurtcentrum, met zo'n dertig an deren. Daar kregen we dekens, wa ter en eten." door Jan ter Harmsel De Nederlandse am bassade heeft Ne derlanders geadvi seerd om op ei gen kracht Japan te verlaten als ze daar niets meer te zoeken hebben. Suzanne Boon en haar vriend Jar- no Cosijn, studenten Ecologie aan de Vrije Universiteit Amsterdam, zijn gistermiddag (Japanse tijd) uit Sendai vertrokken. „We hebben niets gemerkt van de explosie in Fukushima, maar die situatie is eng genoeg om het niet te gaan af wachten, dat is spelen met je le ven." Het ministerie van Buitenlandse Zaken merkt dat veel Nederlan ders ook graag naar huis willen. Ze moeten dit wel vrijwillig doen en zelf een ticket naar Schiphol re gelen. „Het gaat niet om een eva cuatie, dus toeristen zullen terug moeten komen met een van de re guliere vluchten." Een Nederlander die niet terug gaat is Mark Herink, student me- chatronica aan de Universiteit Twente. Hij doet onderzoek in een laboratorium in Tsukuba, ten noorden van Tokio. „Ik wil hier ge woon mijn tijd 'uitzitten' om het interieur van het lab weer op te bouwen, mensen te helpen en om mijzelf als mens een belangrijke er varing rijker te laten worden", ver telt de 24-jarige Enschedeër. „Ik zal door deze gebeurtenis het le ven in Nederland beter kunnen waarderen, dat is me ook wat waard." Zorgen maakt Herink zich niet, ook al is de situatie niet perfect. Stromend water heeft hij niet dinsdag 15 maart 2011 zichzelf al snel heel zielig en wil len dat iedereen laten weten. Dat doen Japanners niet." Als Van Wolferen landen en volke ren vergelijkt, heeft hij het vooral over het 'algemeen aanvaardbaar maatschappelijk gedrag', dat los staat van individuele emoties. „Je gedrag wordt bepaald door hoe je bent opgevoed en door de omge ving waar je in leeft. Je emoties niet." Maar je kunt volgens Van Wol feren wel een optelsom maken van de Japanse karaktereigenschap pen. „Die leiden tot een grotere hulpvaardigheid. Een Japanner is meer maatschappijgericht dan op het individu. Dat komt hen nu goed van pas." Zelfs de dreigende nucleaire ramp bij de door de aardbeving bescha digde kerncentrales lijkt niet tot pa niek te leiden. „Je ziet inderdaad geen massale vlucht op gang ko men. Maar waar moeten de Japan ners naartoe? Ze kunnen weinig kanten op natuurlijk. Ik sprak met vrienden die me.vertelden dat ze de grote snelwegen niet mogen ge bruiken omdat die eerst onder zocht moeten worden op veilig heid, er zouden weieens gevaarlij ke scheuren in kunnen zijn ont staan. Ze moeten zich verplaatsen over kleine landweggetjes en dat schiet ook niet op. Maar los daar van: Japanners vluchten niet gauw om hun eigen hachje te redden. Ze werken daarentegen wel gedisci plineerd mee aan de evacuatie rond de kerncentrales." Japanse discipline in de praktijk. Inwoners van de door, de aardbeving getrof fen stad Sendai staan keu rig bij een uitdeelpunt voor drinkwater in de rij langs op een schoolplein gekalkte lijnen. foto AP I zie onze website:binnenland Japanners in Nederland zitten aan de buis gekluisterd CHINA N-KOREA Z-KOREA Grote Oceaan I üiUu g vV>ttw, - mWoMiï t,!' T Si Ev-sai; w a In het opvangcentrum in Hachinohe wachten vrijwilligers bij stapels lakens. Mensen wier huis onveilig is geworden Mensen proberen elkaar op te spo of die bang zijn voor de naschokken, kiezen er voor in het centrum te overnachten. foto How Hwee Young/EPA ren met briefjes. foto EPA Opvang in een school in Rikuzen- takada. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9