81 buitenland Japanners zijn 'anders' dan westerlingen. Hun discipline en zelfs hun emotionele geremdheid komen in deze rampzalige tijden goed van pas, legt Japan- deskundige Karei van Wolferen uit. dinsdag 15 maart 2011 door Joep Trommelen k heb grote bewonde- b I ring voor hoe de Japan- I ners de zaken na de I aardbeving aanpakken. I Ze werken uitstekend samen, het gaat er heel georganiseerd aan toe", zegt profes sor Karei van Wolferen (69). Hij is [apandeskundige en emeri tus hoogleraar Vergelijking van po litieke en economische instituties aan de Universiteit van Amster dam. In t989 schreef hij het boek lapan, de onzichtbare drijfveren van een we reldmacht. Dat werd uiteindelijk een in twaalf talen vertaalde inter nationale bestseller waarvan al leen al in Nederland 100.000 stuks over de toonbank gingen. Hij was behalve politicoloog in de jaren ze ventig en tachtig van.de vorige eeuw ook jarenlang correspondent voor NRC Handelsblad, onder meer in Japan. Het woord 'volksaard' neemt Van Wolferen liever niet in de mond omdat een volk nooit één aard heeft en dat begrip 'tot veel misver standen leidt', legt hij uit. Maar Ja panners hebben volgens hem een aantal eigenschappen die hen bij het verwerken van en het reageren op de ongekende ramp die hun land nu beleeft, goed van pas ko men. „Japanners staan bekend als ietwat gereserveerd, ze lopen niet snel met hun emoties te koop. Dat is al lemaal waar. Het is ook een heel komt óns dit? Dat merk je bij Ja panners helemaal niet." Van Wolferen wijst er op 'dat deze crisis weliswaar erg plotseling be gon, maar ongetwijfeld nog heel lang blijft doorsudderen'. „Hun dis cipline voorkomt dat er paniek ontstaat. Het is opvallend met hoe veel zelfbeheersing en samenwer- kingsvermogen Japanners deze cri sis te lijf gaan." Hij was ook benieuwd hoe de over heid deze keer zou reageren. „Bij de grote beving in Kobe van 1995 zijn er door de autoriteiten heel veel fouten gemaakt en is er onvol doende zorg geboden. Dat gaat nu wél goed. Premier Naoto Kan ver schijnt in een soort ingenieurs plunje op tv. Zoiets komt goed over, je geeft dan zelf het goede voorbeeld, ze doen het dit keer heel goed." Japanners mogen hun emoties dan minder snel tonen, ze hébben ze uiteraard wel, betoogt Van Wolferen. Ook een Japanner kan op een gegeven moment 'breken', maar doet dat wellicht minder snel voor het oog van de camera's. „Het zijn mensen als u en ik. Italia nen zwaaien heftig met hun ar men en tonen zo zowel vreugde als verdriet. Nederlanders vinden 'Medewerkers gingen niet schuilen voor naschokken. Ze gingen opruimen.' Geen paniek gedisciplineerd volk, dat zie je nu meteen in de praktijk. Ik zag op tv dat medewerkers van een super markt meteen na de aardbeving niet gingen schuilen voor de vol gende, nee, ze gingen meteen aan het opruimen om nog meer onge lukken te voorkomen. Ze kennen een groot plichtsbesef" Van Wolferen heeft de laatste da gen veel contact met Japanners ge had. „Voor zover dat mogelijk was, want veel communicatielijnen wer ken niet meer. Maar bij de Japan ners die ik spreek, merk ik niets van paniek. Er is duidelijk veel dis cipline. Ik merk wel een soort alge mene gelatenheid, maar die is niet passief In Europa of de VS zou je een soort opstandigheid bespeu- na zo'n ramp. Waarom over Een inwoonster van het aan de kust gelegen Toyoma rust uit tijdens het Een Japanse familie aan de avondmaaltijd in een opvangcentrum in Hachinohe. Na de beving werden daar meer opruimen van puin rond haar huis. foto Mark Baker/AP dan duizend mensen ondergebracht. De meesten zijn inmiddels weer naar huis. foto How Hwee Young/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8