zeeland 125 kent de hele wereld Den Osse' Vlemmix wil van pand een spookhotel maken Recreatiedorp Laura Dekker Jan Hanse houdt niet van zand tussen zijn tenen dinsdag 15 maart 2011 S3$Ki55l858385SS288c08B Vanaf de Grevelingendijk bij Den Osse kijkt men niet meer zoals vroeger uit op een weids polderlandschap maar op Port Greve, een recreatiepark bestaande uit honderden vakantiewoningeneen supermarkt en di verse restaurants. Jan Hanse: „Toen Laura Dekker hier in Den Osse met haar boot in het haventje lag haalden we de meeste informatie daarover van televisie en uit de krant. We merkten alleen dat het op de weg voor ons huis veel drukker was dan anders." een jaar later reeds genoodzaakt om die 12,5 hectare grond te hel pen bewerken. Op zijn 68e doet hij dat nog steeds, maar nu samen met zoon Marco. „Ik koos er nooit bewust voor om boer te worden, maar ben er altijd tevreden mee geweest. Het is leuk werk en buiten ervaar je de seizoe nen. Ik voelde me hier altijd veilig en op mijn plek. Daarom heb ik nooit wat anders ondernomen." In 1970 trouwde Jan Hanse met Ria Hartog uit Oude-Tonge, die hij in een horecabedrijf in Bruinisse ontmoette. „Met vrienden uit Elle- meet reed ik op de brommer naar cafetaria's en andere plekken waar jongeren elkaar ontmoetten." Aan vankelijk moest Ria erg wennen aan de stilte van Den Osse. „Ik had niets anders te doen dan poet sen en spruiten sorteren." Dat veranderde toen drie kinderen werden geboren en Den Osse, waarvan de recreatieve ontwikke ling in de jaren zestig begon met een camping, uitgroeide tot vakan- tiëdorp. Ria: „Het werd hier steeds levendi ger en drukker. Vroeger lag onze boerderij aan een smalle weg, waar af en toe landbouwverkeer overheen reed. Die is nu breder en 's zomers vol auto's, bussen, fiet sers en wandelaars. Ie hoort hier al le talen spreken. Vroeger wisten de mensen uit de buurt wat Den Osse was, nu weet de hele wereld het." het speeltuintje bij hun minicamping Avanti. foto Dirk-Jan Gjeltema In verband met de ontwikkeling van Den Osse tot recreatiedorp moest een aantal landbouwers het veld ruimen. Daardoor wonen Ria en Jan Hanse momenteel het lang ste in de buurtschap. Behalve veel recreanten hebben ze ook enkele vaste bewoners als buren. „Buren kunnen hier altijd op el kaar rekenen. We zijn op elkaar aangewezen. Vroeger hielpen we elkaar wanneer er een kalf gebo ren moest worden, tegenwoordig roepen we de hulp van de buur man in als een schuurtje verzet moet worden. Door zijn grondver- zetbedrijf heeft hij een kraan." Jan Hanse heeft geen koeien meer. Het voormalige gemengd bedrijf is nu een vollegronds tuinbouwbe drijf waar Jan, samen met zoon Marco spruiten, courgettes, bloem kool, spinazie en aardappelen ver bouwt. Niet alleen op de oorspron kelijke 12,5 hectare grond die bij het bedrijf horen. „Ieder jaar hu ren we er grond bij." Wanneer hij op de tractor zit om het land te bewerken geniet hij van het Schouwse pol derlandschap en de wisseling van de seizoenen. Maar op of achter de Grevelingendijk, die zijn akkers begrenst, tref je Jan Hanse uit Den Osse niet aan. „Ik houd niet van het water en van zand tussen mijn tenen. Daar om loop ik zelden de dijk op om naar de Grevelingen te kijken en gaan we zelden of nooit naar het strand. Van de zomergasten, die op onze minicamping verblijven, hoor ik wat er achter de Grevelin gendijk gebeurt. „Toen Laura Dekker hier met haar boot in het haventje lag, haalden we de meeste informatie daarover van televisie en uit de krant. We merkten alleen dat het op de weg voor ons huis nog veel drukker was dan gebruikelijk." door Raymond de Frel GRASMAAIERS Melita Lanting schrijft over de inzet van 'biologische grasmaaiers' in na tuurgebieden op pzc.nl/buutekieke 40 JAAR GREVELINGEN Op www.pzc.nl/grevelingen staan alle artikelen die geschreven zijn naar aan leiding van 40 jaar Grevelingenmneer Bel de redactie op 0111-454650 Zeehondjes op het strand van Ren- esse, kijk op pzc.nl/video SAS VAN CENT - Over aandacht had Johan Vlemmix gisteren niet te kla gen. Hij hield zich uren op bij het spookhuis aan de Poeldijk in Sas van Gent. Met in zijn kielzog lief hebbers van spookverhalen. Eige naar Luc Christiaen wilde het ge bouw uiterlijk vandaag slopen. Vlemmix kwam gisteravond met hem overeen dat het pand nog niet plat gaat. Hij wil er een spook hotel van maken, eventueel met at tractiepark. Zoiets realiseert hij in een huis in Huissen, waar ook geesten zouden rondwaren. „De bank werkt niet mee, omdat ik za kelijk een heel slecht jaar had. Dus ben ik afhankelijk van mijn onroe rend goed. Er is een bod gedaan op mijn tv-studio in Eindhoven. Dat is nog te laag, maar als ik het tijdig verkoop investeer ik alles in het spookhuis. De vraagprijs (210.000 euro) is dan geen pro bleem", aldus Vlemmix. Hij be zocht de Terneuzense wethouder Frank van Hulle. Die gaf aan niet onwelwillend te zijn, ook al zitten er haken en ogen aan het plan. Het was gisteravond onbekend of Vlemmix zijn studio had verkocht. Voor een video zie www.pzc.nl/video Vlemmix wil van het 'spookhuis' een hotel maken. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 57