261 zeeland 'Oosterschelde moet Padden zijn weer op pad Nationaal brieven UNIEK CETIJOENCEBIED Rijksbezuinigingen bedreigen het Nationaal Park Oosterschelde. Coördinator Wilco Jacobusse: „Dit zou een fors verlies zijn." dinsdag 15 maart 2011 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Thermphos In de krant lees ik: 'Sinds de nieu we milieuvergunning van kracht werd houdt de fabriek zich aan de regels'. Er wordt haast geen dioxi ne meer geloosd. Dit betekent dat de regels in de vorige vergunning niet deugden of dat het bedrijf zich tot nu toe niet aan de regels ge houden heeft. In het eerste geval heeft de eerst verantwoordelijke van de overheid de gezondheid van de omwonenden onderge schikt gemaakt aan een bedrijfsbe lang - goedkoop produceren. Dit moet gevolgen hebben voor deze persoon. In het tweede geval is het bedrijf in overtreding geweest en moet het een ferme boete opge legd worden. Een boete die min stens de, door de overheid, gemaak te onkosten dekt. Van sluiten is geen sprake meer nu het bedrijf, aan de strengere normen kan vol doen. Een mooie taak voor de nieu we Staten. Van lam tot leeuw? J.W. Minderhout Vredehoflaan 326, Vlissingen Kaddafi De internationale gemeenschap wil de Libische leider Kaddafi en zijn zonen voor het strafhof in Den Haag slepen. Waarom heeft de aanhouding van Kaddafi zo'n hoge prioriteit? Ik kan een aantal dictators noemen, die al jaren aan de macht zijn, hun volk uitbuiten en alle politieke tegenstanders in de gevangenis gooien. Een goede kanshebber voor de eerste plaats is Robert Mugabe, die kans heeft ge zien om Zimbabwe om te toveren van de graanschuur van Afrika in een armenhuis. De gemiddelde le vensverwachting is gedaald tot nog geen 40 jaar en de werkloosheid bedraagt 90 procent. Eenzelfde prestatie leverde Fidel Castro en de Iraanse president Ahmadinejad, een griezel die de Holocaust ont kent en niet rust voordat hij de Jo den de zee heeft ingedreven. De machthebbers in China, Birma en Noord-Korea doen er niet veel voor onder. Vergeleken bij hen is Kaddafi een verlicht despoot. Kees van Oosten Binnendijk 2, Wemeldinge Elektrische auto In 1994 begon stichting De Twaalf Ambachten (het Brabantse cen trum voor ecologische technieken waarvan ondergetekende bestuurs lid is) met proefombouw van elek trische auto's voor 'stad en omge ving!. Snelheid 60 km/u en actiera dius 110 km. Méér kon niet op ba sis van de (lood-) accu techniek van die jaren. Uitgebreide tests leerden ons dat zo'n ombouwauto vooral bruikbaar was voor doktoren en be steldiensten. Een goede auto kan na ombouw jaren mee. (mijn.in 1997 omgebouwde Peugeot 205 die 16.000 gulden kostte rijdt nog pri ma!). In de krant lees ik dat de om bouw 'knap gevaarlijk kan zijn' ('omgebouwde Volkswagen ging bij rotonde rechtuit'). Laat de Rijks dienst voor het Wegverkeer die ombouwauto's uitvoerig keurt de ze onzin niet horen! De Peugeotfa- briek zou ons nooit een 'asgaran- tie' hebben gegeven voor dit voer tuig dat zijn accu's voor- en achter in kreeg. In Boxtel heeft onze om bouw Fiat 'Ecobus' met eigen laad- punt bij het NS-station jaren veilig en succesvol gereden! Sietz Leeflang Dorpsstraat 99, Breskens Gijzeling Helaas is een drietal militairen de dupe geworden van een doldrieste reddingsactie in vijandelijk gebied. Het is te betreuren dat dit soort vakmensen ingezet werd voor een dubieuze zaak. Volgens eerdere be kendmaking heeft een Nederlands bedrijf een ondergronds onderko men ofwel commandopost voor Kaddafi gebouwd. Dat de te red den medewerker en zijn bedrijf daarmee te maken kunnen hebben laat zich raden. Waarom onze Mark Rutte deze actie pas na de verkiezingen in de openbaarheid bracht laat zich eveneens raden. Kees Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg Theater Laat ik toch voor één keer mijn stil zwijgen doorbreken. Omdat nu naar mijn gevoel hét moment aan gebroken is om dit theaterpro bleem tot een theatersucces te ma ken en dus het idee van E. Janzen (brief 9 maart) te omarmen. Bouw het theater bij de nieuwe entree van Middelburg: Ramsburg. Geen nieuw plan, maar wél een plan dat steeds méér voordelen blijkt te bie den: a) het theater is gemakkelijk bereikbaar zonder dat de binnen stad wordt belast, b) het eigentijd se theatergebouw siert de entree van Middelburg, c) volop ruimte voor parkeergelegenheid, ook voor winkelpubliek en toeristen, d) vol op ruimte voor economische en. culturele spin-off, aanhakend bij het theater (extra mogelijkheden door de ligging aan het water) en e) er kan een uniek park gecreëerd worden op het Molenwater in com binatie met het Bolwerk, iets wat de aantrekkingskracht van het his torische centrum, dat wat groen be treft uitermate karig bedeeld is, sterk zal vergroten. Iedereen blij. L. van Liere Dam 63a, Middelburg Carnaval En ze waren op de dinsdagmorgen van carnaval nog wel zo lekker be zig op het Keizer Karelplein in Sas van Gent. Bezig om goedwillende burgers, - die er na een avondje ge zellig carnaval vieren achter kwa men dat het toch verstandiger zou zijn om hun auto toch maar niet te gebruiken - te trakteren op een be hoorlijk gepeperde bekeuring van 70 euro. Enkelen kregen zelfs een voorkeursbehandeling en moesten hun auto's niet meer zelf wegha len, want zij werden weggesleept. Het prijskaartje van 450 euro mocht men op de koop toenemen. En niet te vergeten de bonus ad 6 euro per gebeurtenis. Maar er gloort hoop voor de Politie Zee land. Ik ben geen waarzegger, maar ik denk te weten wat de be trokkenen volgend jaar op de maandagavond van carnaval gaan doen. Dan haalt niet alleen de Poli tie Zeeland zijn doel, maar kunnen ook de Brandweer, de Ambulance dienst en de Traumaheli een graan tje meepikken. Alaaaaaaaaaf Carlo Frusch Amaliastraat, Sas van Gent door Edith Ramakers Hij kijkt uit over de Oosterschelde en zegt: dit is toch het ultieme visitekaartje van Zeeland. Wilco Jacobusse, coördinator van het Na tionaal Park Oosterschelde, wil de Oosterschelde aan inwoners, toeris ten en gebruikers van zijn mooiste kant laten zien. „Als wij worden wegbezuinigd, wie neemt dan on ze rol over? Niemand, en dan gaat het bergafwaarts met de kans om te genieten en om te wijzer te wor den van de Oosterschelde." Nationaal Park Oosterschelde is een van de natuurorganisaties die moeten vrezen voor een zware be zuinigingsronde. Daar valt spoedig de beslissing over. Jacobusse ontving onlangs het be richt van de provincie dat een be langrijke nationale subsidierege ling voortijdig beëindigd zou wor den. Dat houdt voor het Nationaal Park Oosterschelde in dat er vanaf 2012 een bezuiniging van circa 2 ton ingaat. „Als de operatie door gaat, kunnen we geen enkele acti viteit meer doen en raakt Zeeland zijn topattractie kwijt." Wilco Jacobusse zou het verwijt kunnen krijgen voor eigen paro chie te preken. Natuurlijk vindt de coördinator zijn Nationaal Park Oosterschelde oogverblindend mooi en wil hij dat de Oosterschel de een publiekstrekker van for maat blijft. Maar Jacobusse is ge loofwaardig. De wervende tekst die door onder meer de toeris tische branche wordt gebruikt, 'Ontdek de Oosterschelde', is hem op het lijf geschreven. En om een groot gebied als de Oos terschelde aan een groot publiek goed te kunnen aanbieden en te onderhouden, moet je samenwer ken met alle sectoren die met het water te maken hebben. Een voor beeld van grensoverschrijdende sa menwerking is het Gastheerschap, dat uit de koker van de Nationale Parken komt. Ruim twintig recrea tie- en horecaondernemers aan de Oosterschelde hebben meegedaan aan de cursus Gastheerschap. In één klap was Zeeland een handvol ambassadeurs van het landschap rijker. Ze hebben over de ont staansgeschiedenis geleerd, de cul tuurhistorie en de recreatieve mo gelijkheden gedeeld. Maar ook wer den ze wegwijs gemaakt in de flo ra en fauna. „Zij kunnen nu hun gasten beter informeren over wat er allemaal te zien en te doen is op en rond de Oosterschelde." De ondernemers geven elkaar de mooiste plekken van de Ooster schelde door, waar iedereen van moet mogen genieten. „Vaak we ten we niet wat er dicht bij huis al lemaal mogelijk is. De vertegen woordigers uit alle sectoren heb ben elkaar keihard nodig om de Oosterschelde het kloppende hart van Zeeland te laten blijven." Het gastheerschap is een van de initiatieven die ontwikkeld zijn om de Oosterschelde beter te leren kennen. Maar er moet ook wat te leren zijn van de Oosterschelde. Op informatiezuilen en panelen langs de Oosterschelde staan we tenswaardigheden vermeld. Een groot aantal scholen maakt ge bruik van de lespakketten van de Oosterschelde, waaraan Jacobusse als IVN-consulent en de Zeeuwse milieu- en educatiecentra een bij drage hebben geleverd. „Jaarlijks doen ongeveer 2500 leerlingen iets met de Oosterschelde. Dat kunnen vaartochten zijn, maar ook brakwa- teronderzoeken, vogels kijken in de inlagen, plantjes en diertjes langs de dijken zoeken en krukels rapen en proeven. Van leraren hoor ik vaak terug dat kinderen een dagje Oosterschelde als de mooiste dag van het schooljaar hebben beleefd." Elk jaar organiseert het Nationaal Park een Oosterscheldeweek voor inwoners van een van de zeven Oosterscheldegemeenten. Afgelo pen jaar was het de beurt aan Noord-Beveland. Een bruinvissafa ri stond op de agenda. „Ik kreeg een mailtje van een bewoner die al veertig jaar aan het water woon de. Hij had nog nooit bruinvissen gezien, maar vanaf het moment dat wij hem erop gewezen had den, zag hij ze bijna dagelijks." De Oosterschelde biedt veel. Voor Wilco Jacobusse zelf staat de Rog- genplaat op het water met stip op één en is de Rattenkaai bij Rilland op het .land het mooiste. „Maar de Oosterschelde heeft zoveel prachti ge plekken. We moeten er onze schouders onder zetten om het park voor iedereen beleefbaar te houden. Op het budget mag niet beknibbeld worden." Nederland is twintig Nationale Parken rijk. Het Nationaal Park Oosterschelde is het grootste park. Het bekendste is Park de Ho ge Veluwe, dat met de Veluwe- zoom al in de jaren dertig het oor merk Nationaal Park keeg. De overige parken zijn in de jaren tachtig officieel benoemd door de minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV). Het mi nisterie van LNV is dan ook ver- MIDDELBURG - Vrijwilligers zijn sinds het afgelopen weekeinde op verschillende plekken in Zeeland in de weer met het overzetten van padden. De nachttemperaturen zijn zoda nig dat padden vanuit hun ver trouwde omgeving vertrekken naar gebieden waar ze kunnen pa ren. Omdat ze daarbij drukke we gen kunnen oversteken, met fatale gevolgen van dien, worden ze door vrijwilligers overgezet. Die graven emmers in langs de wegen, waar de padden in terechtkomen. Op gezette tijden worden die em mers aan de overkant van de weg Henk Remijn uit Oostkapelle zet al 16 jaar padden over. De laatste ja ren zijn het er aanzienlijk minder. In de eerste jaren waren het er wel 800 of 900, maar de laatste jaren een honderdtal, vertelt Remijn. In Zeeland zijn vier groepen actief die zich met het lot van de paren de padden bezighouden. Het zijn j vaak mensen, vertelt Remijn, die al die platgereden padden niet aan I kunnen zien. De periode waarin de paddden overgezet moeten worden duur? meestal een paar weken. Remijn houdt altijd rekening met zes we ken. Dat is echter sterk afhankelijk van de nachttemperaturen. Die moet toch wel boven de vijf gra den Celsius zijn. Als het kouder wordt daalt het aanbod.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50