20/1 Calamiteitenroute naar Dow moet nog 'Nieuwe' begraafplaats Breskens lijkt dit jaar in gebruik te komen 22 Door een grote onderhoudsstop werken er veel meer mensen bij Dow in Terneuzen. Om het extra verkeer te kunnen verwerken, is de westelijke calamiteitenroute in spitstijd open. Dichten en zang in Podium Zaamslag almanak Stoptrein dinsdag 15 maart 2011 ONDERHOUDSSTOP 'Van alle auto's slaan er 20 af naar Terneuzen en slechts 1 richting cala miteitenroute' beveiliger Dow door Harmen van'der Werf De voorjaarsvakantie is voorbij. Zeeland is weer volop aan het werk. Bij Dow in Ter neuzen is een megaklus aan de gang, een onderhoudsstop tot 25 april aan vijf fabrieken. Twee buta- dieen- en twee aromatenfabrieken zijn sinds anderhalve week buiten bedrijf De vijfde fabriek, één van de drie naftakrakers op het chemie- complex, is nog maar enkele da gen geleden stilgelegd. Het fakke len is maandagochtend nog volop aan de gang om alle stoffen uit de leidingen te verwijderen en veilig te kunnen werken. Bij Dow, waar gewoonlijk al ruim tweeduizend mensen werken, zullen op het hoogtepunt van de onder houdswerkzaamheden nog eens 1700 contractmedewerkers aan de slag zijn. Om al het extra verkeer naar het bedrijfsterrein in goede banen te leiden, is tot het einde van de on derhoudsstop de calamiteitenrou te, richting Biervliet en het westen van Zeeuws-Vlaanderen, openge steld. 's Ochtends van zes uur tot half negen naar Dow toe en 's mid dags van half vier tot half zes van Dow af. De maatregel moet met name de druk van de ketel halen op de wegen naar Dow aan de oostkant, aan de Terneuzense kant van het bedrijf Gewoonlijk stroopt het verkeer daar al behoor lijk op, en met zoveel extra men sen die bij Dow werken, zou het fileleed niet te overzien zijn. Op en rond de sluizen van Terneu zen is het maandagochtend tussen zeven uur en half acht vertrouwd druk. Van grotere opstoppingen is eigenlijk geen sprake. Zou de (beperkte) openstelling van de calamiteitenroute het ei van Columbus zijn? We rijden door naar Biervliet en komen di rect na de Braakman de sinds april 2010 afgesloten Braakmanweg voorbij. Vóór de afsluiting van de ze weg sloeg hier veel verkeer uit het westen van Zeeuws-Vlaande ren af richting Dow. Auto's reden er op spitstijden af en aan. Zal het venstraat. Dit is vanuit het westen op de wegen naar de calamiteiten- via de kern Biervliet de kortste route nu ook weer zo zijn? We weg naar de calamiteitenroute. De pakken de Oostzeedijk en komen klok in de auto wijst 7.38 uur aan. via de Korte Betteweg op de Ha- 1\vee auto's rijden achter ons en Oe calamiteitenroute is open, maar niet druk. foto's Mark Neelemans voor ons niet één. Er zijn zelfs meer fietsers dan automobilisten. De fietsers móeten wel bij Dow werken. Anders rij je hier niet op dit tijdstip. En ze zijn herkenbaar aan de gele of rode reflecterende hesjes. Het veiligheidsdenken is er bij hen ingestampt. We ontmoeten later één van de fietsers bij de eerste toe gangspoort van Dow, bezien vanaf de calamiteitenroute. „Het is nog niet zo bekend bij de mensen dat ze zo kunnen rijden", vermoedt Stephan Kieboom. Hij komt op de fiets uit Biervliet. Een medewerker met een snorretje - 'naam hoeft niet'- vertelt dat hij al met zijn au to sinds de openstelling van de route, begin vorige week, via Bier vliet rijdt. „Ik woon in Aarden- burg. Het scheelt mij vijf, zes kilo meter, maar druk is het inderdaad nog niet op die weg." Nog een Aardenburger meldt zich, Paul Vroegop. Hij heeft ook de ca lamiteitenroute genomen. „Ik ben nu tien, vijftien minuten minder reistijd kwijt." Vroegop reed hij al tijd over de Braakmanweg, totdat die na tien jaar dichtging op basis van een oude afspraak over natuur ontwikkeling én uitbreiding van bedrijvigheid. In de ogen van ve len was het beter geweest die weg pas af te sluiten, als de N61 (Schoondijke-Hoek) zou zijn ver nieuwd. Het heeft niet zo mogen zijn. „En dat gaat ook nog een tijd je duren", stelt Paul Vroegop tot zijn leedwezen vast. In de loop van 2014 moet de nieuwe N61 klaar zijn. Een beveiliger roept ons. Hij wil weten wat wij aan het doen zijn en verbiedt ons verder met passe rende automobilisten te spreken. Hij is zelf ook uit het westen af komstig, vertelt hij, en hij weet waarom de calamiteitenroute (nog) zo weinig wordt gebruikt. „De Braakmanweg was hele dagen in beide richtingen open, de cala miteitenroute nu niet." „Maar"', heeft Paul Vroegop gemerkt, „het wordt er langzaamaan wel steeds drukker." Ochtenddrukte bij poort 3 van Dow, sa m sss - BM ZAAMSLAC - De dichters Thomas Rubico ('kind van het Kanaal Gent-Terneuzen') en Jorien Brug- mans uit Terneuzen treden zater dag 19 maart op in Het Podium in Zaamslag. Anja Kopmels zingt in Noord-Bevelands dialect. Het pro gramma, getiteld Over Vloed, be gint om 20.00 uur. De entreeprijs is 10 euro. Tip? redactie@pzc.nl door René Hoonhorst Het was echt geweldig geweest voor die Goese middelbare scholieren. Een heel weekend naar Den Haag om er met leeftijdgenoten uit binnen- en buitenland Verenigde Naties-je te spelen. Na drie dagen debatteren stapten de diplomaten-in-de-dop op de trein, terug naar Zeeland. Een van hen moest in Kruiningen-Yerse- ke uitstappen, want haar oma vierde haar verjaardag met een etentje in Yerseke. Vader verliet de dis om zijn dochter op te pikken. De trein arri veerde, maar dochter was in geen vel den of wegen te bekennen. Naar haar mobiel gebeld. „Waar ben je?" „Nou, gewoon, voor het station." „Welk station" „Nou, gewoon, Krui... Ehhh, 0 nee, Krabbendijke...", zei zijn wereldwijze dochter. BRESKENS - De nieuwe begraaf plaats aan de Oude Rijksweg in Breskens wordt waarschijnlijk dit jaar in gebruik genomen. De be graafplaats is begin deze eeuw aan gelegd en ligt al negen jaar klaar. De capaciteit van de oude doden akker aan de Ringlaan is bijna op gebruikt. Het katholieke deel is zo goed als vol, meldde wethouder Jan Schaalje vorige week tijdens de vergadering van de commissie Sa menleving. Woordvoerster Marjo lein Reinhoudt van de gemeente Sluis durfde gisteren echter nog niet te voorspellen wanneer de be graafplaats bij de entree van het dorp de functie_ krijgt die bij de aanleg was voorzien. „Het klopt dat het katholieke deel van de oude begraafplaats bijna vol is. Maar er zijn bijvoorbeeld ook gra ven die al zijn gereserveerd, vooral familiegraven. Gelukkig weten we van tevoren niet wanneer mensen overlijden, dus is niet te voorzien wanneer de begraafplaats aan de Oude Rijksweg in gebruik komt. Het ligt echter voor de hand dat dat in de loop van dit jaar zal zijn." De nieuwe begraafjalaats is beschik baar voor alle overleden Bressiaan- ders. Er zijn geen gedeeltes aange wezen voor verschillende gezind ten. Als het katholieke deel aan de Ringlaan vol is, kunnen nabestaan den van katholieken een poosje kiezen voor een graf op de nieuwe dan wel de oude begraafplaats. Tijdens hevige regenval blijft de oude begraafplaats kampen met wateroverlast, omdat de drainage] niet werkt als de grondwaterstand te hoog wordt, legde Schaalje eer der dit jaar al uit na enkele hoos buien. De gemeente doet er alles aan om de oude begraafplaats goed en netjes toegankelijk te hou den. Verzakte paden worden bin nenkort voorzien van een nieuwe grindlaag, beloofde de wethouder. BRAAKMANWEG AFGESLOTEN Het bord 'Braakmanweg afgesloten' hangt er nog altijd, sinds april 2010. Vertrouwd beeld maandagochtend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46