41 binnenland Plan DNA-opslag gekraakt Melchers moest worden vermoord Onderwijs in Engels verliest nuances Nederlander koopt vaker huis in Zweden Geuzenpenning voor leger en mensenrechtenactiviste PAUL KUSTERS dinsdag 15 maart 2011 VOORSTEL Niemand ziet heil in database met gegevens van iedere burger zutphen - De ontvoerder van Clau dia Melchers, Izaan Moeniralam, zou vorig jaar tegen een medege vangene hebben gezegd dat hij Claudia en haar kinderen wilde la ten doden. De medegevangene lichtte de familie in. Dat vertelde advocaat Paardekoo- per gisteren aan de rechter in het kort geding dat de familie Mel chers heeft aangespannen. De familie eist een verbod op de publicatie van het boek Cocacaba- na en 10.000 euro voorschot op een schadevergoeding van 'min stens enkele tonnen.' Het boek is geschreven door Moeniralam tij dens zijn detentie en gaat voor een deel over de ontvoering van Claudia. Tijdens een uitzending van Pauw Witteman op 23 fe bruari, kort na zijn vrijlating, ver telde hij over het boek. „Inmiddels is de vogel gevlogen", vertelde de raadsman aan de rechter. „De scha de voor de familie loopt in de ton nen." Onbekend is waar Moenira lam nu is. Hij was niet bij de zit ting. Ook Claudia Melchers was er niet. Advocaat Jeroen Soeteman, die Moeniralam in zijn strafzaak bij stond, heeft naar aanleiding van de uitspraken van Melchers' advo caat Paardekooper gemeld dat Moe niralam aangifte doet tegen de me degevangene wegens smaad en las ter. Uitspraak over twee weken. Stockholm - Nederlanders zijn de snelstgroeiende groep vakantie huiseigenaren in Zweden. In verge lijking met vorig jaar verdubbelde het Nederlands bezit van vakantie huizen in het land tot 2.600 recrea tiewoningen. Dat zegt de Zweedse kadasterbeheerder Lantmateriet. In totaal zijn 79.000 Zweedse va kantiewoningen, circa 14 tot 15 pro cent van het totaal, in buitenland se handen. Twee jaar geleden wa ren dat er nog geen 34.000. Kabinet en Kamer zien voor stel van Rotterdamse korps chef Paauw niet zitten. Massale opslag is 'in strijd met internationale mensenrechten verdragen'. Paauw zegt slechts discussie te willen opstarten. den haag - Minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) is tegen het opslaan van DNA van iedereen. Ook in de Tweede Kamer en door de Raad van Korpschefs werd meteen afstand genomen van het voorstel van de Rotterdamse poli tiekorpschef Frank Paauw, giste ren, om het DNA van iedere Ne derlander op te slaan in een data bank. Nu zijn mensen die zijn ver oordeeld voor een misdrijf waarop een gevangenisstraf staat van maxi maal vier jaar of meer, verplicht DNA af te staan. Minister Opstel ten noemde het voorstel van de Rotterdamse korpschef'dispropor tioneel'. Hij vindt dat er in een rechtsstelsel een balans moet zijn tussen maatregelen en privacy. „Het is niet nodig en niet wense lijk. Ik denk dat dit idee erg snel weg is. Er is ook qua techniek met DNA al veel mogelijk in de opspo ring van boeven", aldus Opstelten. „Onderzoeksbevoegdheden zoals de DNA-afdracht moeten alleen toegepast kunnen worden op mo gelijke daders, niet op argeloze bur gers", zei GroenLinks-Kamerlid To- fik Dibi. Jeanine Hennis van de WD zei op Twitter geïrriteerd te zijn door de uitspraken van de korpschef Ze verwijt hem een tun nelvisie. Het College Bescherming Per soonsgegevens (CBP) ging gisteren nog een stapje verder door te zeg gen dat het opslaan van DNA van iedereen in strijd is met de interna tionale mensenrechtenverdragen. Nadat de kritiek gisteren loskwam, voelde korpschef Paauw zich ge noodzaakt een verklaring uit te ge ven over zijn voorstel. Paauw zei daarin 'de discussie op gang te willen brengen over de grenzen van het toelaatbare als het gaat om DNA-afgifte in het kader van de pakkans van criminelen'. In die discussie moet wel ruimte zijn 'voor de privacy', zo staat in de verklaring. Het resultaat van de discussie die Paauw wil opstarten, moet een doelmatiger en effectie ver werkende politie en justitie zijn, zo zegt hij. O zie onze website:binnenland Uitlatingen van Paauw in inter view met Leefbaar Rotterdam VLAAROINGEN - De Afghaanse mensenrechtenac- Geuzenpenning in ontvangst te nemen. De Stich- 1987 krijgen personen en/of instellingen die zich tiviste Sima Samar en generaal Peter van Uhm lo- ting Geuzenverzet 1940-1945 reikte dit jaar de op bijzondere wijze hebben ingezet voor de de- pen in gezelschap van kroonprins Willem-Alexan- penning uit aan de Nederlandse krijgsmacht en mocratie of tegen dictatuur, discriminatie en ra der naar de Grote Kerk in Vlaardingen om de de Afghaanse mensenrechtenactiviste. Sinds cisme de penning. foto Marco de Swart/ANP den haag - Een studie Nederlands afronden met een scriptie in het Engels. Dat vinden docenten lo gisch, want daardoor kan het on derzoek ook internationaal een rol spelen. Maar vreemd klinkt het wel. In het hoger onderwijs wint het Engels nog steeds terrein. In 2002 werd het Nederlandse doctoraal- stelsel ingeruild voor een interna tionaal bachelor-master systeem. Vooral bij masteropleidingen zijn soms meer dan de helft van de les sen nu Engelstalig. Sinds een aan tal jaren hebben de universiteiten ook hun Nederlandse naam veran derd. Zo heet bijvoorbeeld de Maastricht Universiteit sinds 2008 officieel Maastricht University. De aandacht voor het Engels past volledig bij de traditionele interna tionale oriëntatie van het hoger onderwijs in Nederland, vindt Dirk Haaksman van Nuffic, de or ganisatie voor internationale sa menwerking van hbo's en universi teiten. „Vroeger werd in het Latijn les gegeven, vooral om te laten zien dat we als land openstonden voor het buitenland", vertelt hij. „Sinds de jaren negentig wordt het belangrijk gevonden dat Neder landse studenten naar het buiten land gaan en dat buitenlandse stu denten hier komen. Wil je voor hen aantrekkelijk zijn, dan moet je veel Engels gebruiken." Maar er schuilt een gevaar in het gebruik van het Engels, waarschuwen des kundigen. Het Nederlands als we tenschappelijke taal wordt minder waard, voorspelde hoogleraar Dou- we Draaisma van de Rijksuniversi teit Groningen in 2005 bij zijn ora tie. Een universitair student moet goed Engels kunnen, vindt Michiel de Vries, hoogleraar Be stuurskunde aan de Radboud Uni versiteit Nijmegen of Radboud University Nijmegen. „Maar bij zo'n les gaat wel de nuance verlo ren. De docent is immers geen na tive speaker." 'I hate you welco me', grapt De Vries daarom wel eens tegen zijn studenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4