2 zeeland 'Ook na vrijspraak blijft er imagoschade' Werkloosheid stijgt licht PZC Spraakmakende milieuzaken git €1*371.366 .Mnsfés €11.600 €5000 €25.000 dinsdag Angst en weten De krant 8 weken voor 24 euro! dinsdag 15 maart 2011 ïee8gmfflmsszBms8sSB) 3SSSSSV-. -w;-rxi,-;,--srSS;mw9ft door Marleen Blommaert De afgelopen dagen staan de kranten er vol van. De aardbeving, de tsunami en de humani taire ramp. Televisie, radio en krant laten allerlei mogelijke ex perts aanrukken. Het absolute rustpunt in dit nerveuze media landschap is voor mij de geoloog/ vulkanoloog Salomon Kroonen- berg. Hij nadert de pensioenge rechtigde leeftijd en is kalend langharig. Waarschijnlijk een over blijfsel van zijn jeugd in de jaren zestig. Maar misschien is het ook wel de heerlijke nonchalance en warsheid van uiterlijkheden die een echte zoeker naar kennis ka rakteriseert. Hij is de rust en de re lativering zelve. Zijn verhaal is hel der. Hij zet mens en aarde in per spectief met een paar eenvoudige woorden. Hij noemt wat jaartal len en feiten en ontmaskert op een prachtige manier de illusie van de zekerheid. De nerveuze vragen van Pauw en Witteman be antwoordt hij geduldig en begrij pelijk. Zo'n man, daar kan ik uren naar kijken. Ik werd nieuwsgierig en vond het volgende over hem. Hij heeft zijn opleiding aan het stedelijk Gym nasium in Middelburg gevolgd, een school van slechts 135 leerlin gen. Een echte bètastudent, maar daarnaast doet hij alle talen die je er kan kiezen: Latijn, Grieks, He breeuws, Nederlands, Frans, Duits, Engels en Italiaans, en 's avonds naar Russische les bij meneer Karpiak op de Volksuni versiteit. In het weekend Fins bij een Finse domineesvrouw in Kats. Tijdens zijn geologiestudie in Delft doet hij ook nog een tijd je Oud-Noors. Uiteindelijk wordt hij geoloog. Ongetwijfeld de eni ge met zo'n rugzak aan talenken nis. Maar met een blik zo weids dat hij Nederland in twee zinnen de Japanse catastrofe kan uitleg gen. Misschien is het zijn afkomst, zijn opvoeding of zijn vakgebied die hem hebben gemaakt tot wie hij nu is. Misschien heeft zijn vrouw uit Goes uit die Hugenotenfamilie een rol gespeeld. Maar wellicht heeft het feit dat hij mocht zijn wie hij was, een echte bètastu dent met een grote liefde voor ta len, wel de wereld van verschil ge maakt. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal ina28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (na28) O ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, fik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening 0e PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aan. door Emile Calon Officier van justitie Ingeborg Koop- mans stelde augus tus vorig jaar klip en klaar dat kunst- mestproducent Yara in Sluiskil 'Russische roulette' speelde met de eigen werknemers. Interne pro cedures waren volgens haar bij het bedrijf ondergeschikt aan de eigen ervaringen en werknemers kropen door het oog van de naald, zei ze voor de Middelburgse rechtbank. Ze eiste een boete van 100.000 eu ro voor twee lekkages waarbij scha delijke stoffen waren vrijgekomen. Enkele weken geleden legde het Haagse gerechtshof het bedrijf een boete van 3000 euro op omdat het op enkele punten de milieuregels had overtreden. Niets meer. Geen grote woorden over het in gevaar brengen van het personeel of over onverantwoord omgaan met het milieu. De zaak tegen Yara staat niet al leen. Advocaat René de Groot, ge specialiseerd in milieurecht, wijst erop dat in meer dan de heift van de laatste 25 Zeeuwse milieustraf zaken die hij behandelde, er vrij spraak of ontslag van rechtsvervol ging volgde. In de resterende za ken bleef er vaak maar een fractie over van de oorspronkelijk geëiste boete. In het archief van de PZC zitten meer milieustrafzaken die met een sisser afliepen. Bijvoor beeld tegen Eastman (Middelburg) in 2006 waarbij justitie zeer zwaar inzette en een boete van 1,3 mil joen euro eiste voor het verontrei nigen van het oppervlaktewater. De rechtbank legde het bedrijf wel geteld 11.600 euro op, minder dan één procent van de eis. De Groot benadrukt dat het OM bij milieudelicten moet optreden en vervolgen. „Strenge rechtshand having is prima omdat iedereen zich aan de milieuwetten moet houden. Doch de rechtsbescher ming van de verdachte mag niet uit het oog worden verloren. Tot die bescherming behoort dat een officier zich houdt aan het ada gium dat eenieder onschuldig is totdat het tegendeel is bewezen. Als het OM zich publiekelijk over een bedrijf uitlaat, is het essentieel dat dat gebeurt op basis van feiten, niet op basis van onnodig negatie ve kwalificaties." Met nadruk: „Een officier van justitie is een ma gistraat, iemand met gezag. Als hij iets zegt, wordt dat door het pu bliek voor waar aangenomen. Maar het betekent wel dat er een extra grote verantwoordelijkheid op zijn schouders rust. Als een offi cier een bedrijf compleet zwart maakt voordat de rechter heeft ge sproken, kan dat desastreuze gevol gen hebben; klanten bedanken, contracten worden opgezegd, ban ken weigeren leningen. Het feit dat er later, nadat de onafhankelij ke rechter zijn oordeel heeft gege ven, veelal niets van die zware aan tijgingen overblijft, helpt dan niet meer; de schade is al geleden en niet meer te repareren." Secretaris Wies Saman van de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversorgani satie (BZW) spreekt van een wan verhouding als er gekeken wordt naar de eisen van het OM en de uitspraken. Ook stelt hij dat het OM bedrijven soms onnodig zwart maakt. Met de hand op zijn hart zegt hij dat bedrijven niet be wust de milieuregels overtreden. „Ze proberen loyaal de wet na te leven." Volgens voorzitter Roel Adriaan- sens van de BZW werd het OM nog niet zo lang geleden uitgeno digd voor een masterclass over mi lieuwetgeving maar kwam het 'he laas' niet opdagen. Het valt voorzit ter Jos van Damme (milieuwerk groep BZW) op dat er in het Rot terdamse meer overleg is tussen OM en bedrijfsleven en dat daar de 'verjuridisering van de handha ving nog niet zo is doorgevoerd'. Zijn opmerking is opvallend om dat het OM één en ondeelbaar is. Officieel mag er geen verschil zijn tussen het beleid in de regio's. Van Damme: „Dat verschil is er wel de gelijk." Adriaansens wijst tot slot naar de impact die uitlatingen van het OM hebben op omwonenden en werknemers van een bedrijf „Die kan heel groot zijn. Zelfs bij een vrijspraak blijven bedrijven zit ten met een imagoschade." door Marcel Modde MIDDELBURG - De werkloosheid in Zeeland is vorig jaar licht gestegen. Eind 2010 had 3,9 procent (zo'n ze venduizend mensen) van de totale beroepsbevolking geen betaalde baan. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren heeft bekendgemaakt. Over 2009 noteerde het CBS in Zeeland een gemiddeld werkloos heidspercentage van 3,6 procent. Landelijk was eind december 5,4 procent van de beroepsbevolking werkloos, een stijging van 0,6 pro centpunt ten opzichte van de zelf de periode een jaar eerder. Wél sig naleert het CBS dat de stijging van de werkloosheid in Nederland in de loop van vorig jaar is afgeremd. In dat opzicht is de ontwikkeling in Zeeland weer iets minder gun stig. Alleen het tweede kwartaal van 2010 laat een duidelijke afna me zien. De tweede helft van het jaar steeg het percentage zelfs iets ten opzichte van het eerste kwar taal van 2010. Al met al had Zeeland in 2010 net als in 2009 landelijk de laagste werkloosheid. In Groningen was die opnieuw het hoogst (6,8 pro cent). Alleen in Drenthe en Over ijssel bleef de situatie stabiel. In de vier grote steden ligt de werkloos heid zoals gebruikelijk boven het landelijk gemiddelde, met 8,8 pro cent in Rotterdam als topper. Eastman Chemical veroordeeld voor Landbouwer uit Kruiningen Boete voor Total voor verontreiniging oppervlaktewater. veroordeeld voor storten milieuovertredingen. vervuilde grond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2