i6l boekenweek Vrouw laat zich kennen in zeer openhartig debuut K Elsschot bleek dinsdag 15 maart 2011 Met het traditionele Boekenbal wordt vanavond de 76e Boekenweek ingeluid. Deze staat, onder de noemer Ge schreven portretten, in het teken van biografieën. Drie da gen achtereen belicht deze krant auteurs en boeken die een belangrijke rol spelen in de Boekenweek, zowel lan delijk als in Zeeland. Vandaag de tweede aflevering. Boekezswoek v:;-,:-i&n door Ali Pankow luun maakte haar woe dend met Komt een vrouw bij de dokter. „Vreemd gaan terwijl je vrouw kanker heeft. Zoiets doe je toch niet?" Matty Meul- meester (58) uit Middelburg weet hoe dat voelt om als vrouw tijdens je gevecht om te overle ven, bedrogen te worden. Haar boosheid resulteerde in een te genreactie: haar debuut Gaat een vrouw naar de advocaat. Het wordt vrijdagmiddag gepresen teerd in De Drukkerij in Middel burg. „Mijn doel was niet een literair hoogstandje te schrijven, maar een boek recht uit het hart." Meulmeester vertelt zeer open hartig: goed huwelijk, fijne baan in een modezaak, druk sociaal le ven. Dat alles wordt doorkruist als er borstkanker bij haar wordt geconstateerd. Binnen een jaar verliest ze meer dan haar ene borst. Haar man verlaat haar voor een ander, ze moet haar huis verkopen, ze ondergaat che- mokuren en veel pijn en onge mak door fouten bij het inbren gen van een prothese. Matty Meulmeester laat zich ken nen. „Dat wilde ik ook. Vaak wordt gezegd 'Laat je niet ken nen' maar volgens mij moet je dat juist wel doen. Ruimte geven aan je verdriet en nadat het een plek gekregen heeft er weer te genaan gaan." Zij schrijft van jongsaf aan: dag boeken, stukjes voor wijkkrant en blad van de tennisvereniging, maar zonder verdere ambities. Het advies van een hulpverlener: 'schrijf het maar van je af in die zware periode van haar ziekte nam ze zeer ter harte. „In één jaar tijd had ik al 300 A-4tjes vol getypt. Nog niet met de bedoe ling het als boek uit te geven. Kluun was de crux. Ik wilde la ten weten wat het voor een vrouw betekent in zo'n situatie gedumpt te worden. Hij heeft in zijn boek dat vreemgaan een naam gegeven: monofobie. Ja hoor, alsof het een ziekte is en te vens vrijbrief om bij andere vrou wen zijn zaad te deponeren." Zoekt Meulmeester de persoonlij ke confrontatie met Kluun don derdag in Porgy en Bess, Terneu- zen? „Ik ben van plan hem mijn boek daar te gaan aanbieden, maar....". Zij twijfelt inmiddels. Gaat een vrouw naar de advocaat pretendeert tenslotte ook meer te zijn dan alleen een weer woord. „Ik hoop er vooral men sen mee te bereiken die in dezelf de situatie zitten. Meulmeester schreef geen klaagzang. 'Ik heb veel ellende meegemaakt, maar ik ben NIET zielig', trilt als on derstroom door haar boek. „Ik houd me graag aan het motto van Nietzsche: 'Wat mij niet doodt, maakt me sterk'. Haar verhaal komt recht uit het hart met alle ongebreidelde emo ties van dien. Zij brengt er te vens een eerbetoon mee aan de vele vrienden die haar steunen en aan de vrijwilligers met wie zij samenwerkte in het hospice. Zij rekent af en toe ook stevig af met mensen die haar kwaad be rokkenden. Velen in haar naaste omgeving zullen zich positief of negatiefin haar boek herkennen. Meulmeester schreef inderdaad geen literair hoogstandje. Bij uit gave via het zogeheten printing on demand systeem van Free Musketeers ontbreekt de vereiste begeleiding voor een behoorlijke structuur en staan er in de eerste 50 exemplaren te veel grote taalfouten. De bezieling van de schrijfster had beter verdiend. 'Gaat een vrouw naar de advocaat', ISBN 978-90-484-1702-5; €18,95; presentatie vrij. 18 mrt, Middel burg, De Drukkerij, 16.30 uur. Elsschot-biograaf Vic van de Reijt: „Je schrijft zo'n boek uit bewondering. Vie van de Reijt heeft zijn lang aangekondigde biografie geschre ven van Alfons De Ridder, beter be kend als Willem Elsschot. „Ik heb niet willen oordelen in mijn boek. Ik heb zijn motieven willen begrij pen." door Jos Bloemkolk In 2003 nam Vic van de Reijt (1950) een jaar vrijaf als uit gever bij Nijgh 8c Van Dit- mar om zich in Antwerpen onder te dompelen in het zake lijk archief van Alfons De Ridder. Voor Van de Reijt was dit de op maat naar zijn biografie van de grote Vlaamse schrijver Willem Elsschot (1882-1960). We zijn acht jaar verder en nu pas is die biografie verschenen. Waar bleef dat boek? Van de Reijt: „Ik heb het archief uit de vochtige kelder van zijn zoon Walter helemaal gelezen en op chronologische volgorde gelegd, want het was een bende. Je moest de doorslagpapieren van elkaar trekken. Een overstelpen de hoeveelheid." „Wat ik aantrof, was eigenlijk te massaal. Na dat jaar was al die in formatie nog niet ingedaald. Er zat zo veel in mijn kop. En toen ik terugkwam op de uitgeverij, was daar veel werk te doen. Ik be sefte ook dat ik veel aanvullend onderzoek moest doen. Intussen verschenen veel deelstudies over Elsschot. Onder meer een biogra fie van Jan van Hattem. Daar wil ik nu niet mee in polemiek tre den, maar dat boek kan terzijde worden gelegd. En in 2010, het Elsschotjaar, verscheen een grote Elsschotatlas van Eric Rinckhout. Het leek me beter nog een jaartje te wachten." Het is zeker geen toeval dat Van de Reijt als eerste toegang kreeg tot het zakenarchief van De Rid der. Hij heeft al sinds 1981 con tact met de familie. In dat jaar ontdekte hij bij toeval een brief van De Ridder die hem zo fasci neerde, dat hij besloot verder op zoek te gaan naar de epistolaire nalatenschap van de schrijver. Dat resulteerde in 1993 in een brievenboek van Elsschot, dat hij met Lidewijde Paris samenstelde. „Ik heb heel veel met zijn zoon Walter gepraat en met zijn klein zoon [an Maniewski. En met zijn jongste dochter Ida, die ik heb ge stimuleerd een boek over haar va der te schrijven. Elsschot komt daarin naar voren als een zwij gende vader, een sfinx, die nooit over zijn zaken sprak en nooit over de literatuur. Ze kwam er pas laat achter dat hij ook schrij ver was." „lah Maniewski, met wie ik echt de diepte ben ingegaan, noemde Matty Meulmeester: „Ik wilde me juist wel laten kennen. foto Ruben Oreel pakKMmHKMMniMMiMiMn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 16