cultuur 115 Totaalgeluid met een contrabas Derde bundel Brugmans Deze week twee voorpremières Film by the Sea Opstelten opent tentoonstelling Harmen Eijzenga verzorgt lezing dinsdag 15 maart 2011 BASTA! Joris Vanvinckenroye treedt solo op in theater De Wegwijzer agenda Meer agendanieuws en de complete bioscoopagenda zijn te vinden op de website van deze krant. door Marius Roeting Wat zou een solo-in strument mij als muziekliefhebber kunnen bieden? Ik dacht in dertig seconden de cd Bas ta! wel even door te kunnen skip- pen. Het tegendeel bleek waar. Vij fenveertig minuten bleef ik gefasci neerd en gepassioneerd gekluis terd aan de geluidsboxen. Eén man, Joris Vanvinckenroye, acteert met één instrument (een contra bas) als een ware one-man-band en creëert een dynamisch groeps geluid. Oók live maakt hij dat to taalgeluid waar. Vrijdagavond pre senteert Vanvinckenroye Basta! in theater De Wegwijzer in Nieuw en Sint Joosland. Vanvinckenroye speelt contrabas. Maar niet alleen maar 'pom pom pom'. Hij plukt, trekt, strijkt, slaat, wrijft en trommelt op snaren en klankkast. Zijn muziek kent vele uitingsvormen. Het is een samen gaan van diverse opgedane invloe den en omvat onder meer klas siek, jazz, pop, rock, folk, wereld muziek en kamermuziek. Het valt niet te categoriseren in een van die vakjes, maar is tegelijkertijd alles tezamen. Zijn composities zijn als een muzi kale puzzel, waarbij alle stukjes passend zijn in vorm, (klank)kleur, thematiek en sfeer. De Vlaming maakt daarbij gebruik van elektronische hulpmiddelen. De delay - voor geluidsvertraging en nagalm - en een loop-station zijn de belangrijkste hulpbronnen. Met het laatste kan hij live, dus niet voorgeprogrammeerde, stuk jes opnemen en ze laten terugspe len. Zo bouwt de bassist laag voor laag een compositie op. „Het alleen spelen brengt een be perking met zich mee. Meestal be gin ik met een ritme dat als basis voor de melodie geldt. Daarna komt een baspartij, een melodie lijn, een tweede lijn enzovoort. Zo vul ik de compositie langzaam in. Na twee minuten moet ik wel een groepsgeluid gecreëerd hebben. Al les moet kloppen. Dat vergt veel oefening." „De begrenzing van het alleen spe len is eveneens een voordeel. Je speelt exact in dezelfde sfeer en ti ming. Bovendien kan je als solist veel makkelijker aansluiten bij an dere projecten, zoals voorstellin gen met dans en toneel", vertelt de bassist. Het gebruik van de techniek is geen doel op zich, maar staat in dienst van de muziek. „Zo'n zes OP PAD Middelburg In het kader van de Boekenweek: SLAZ-avond met Kristien Hemmerechts. De Vlaamse auteur vertelt over haar nieuwste boek: Gitte. een sensuele roman over de mythe van de onschuld Zeeuwse Bibliotheek, 20.00 uur. Zierikee In het kader van de Boekenweek: Schrijfster en columniste Marjan Berk is te gast in fiZi. Haar jongste boek heet Ik neem toch een hond. Gastheer en gespreks leider is publicist Frans Meulenberg. Zierikzee, fiZi, 20.00 uur. PODIUM Domburg Brassband Crescendo uit Oostkapelle geeft een concert. Zorgcentrum Simnia, 19.30 uur. Goes Optreden Plien Bianca. Uitverkocht. De Mythe, 20.00 uur. VLISSINGEN - 'Film by the Sea door het jaar' biedt deze week niet één maar twee voorpremières: Drei en Barney's Version. Drei is vanavond te zien in Cine- City Vlissingen (19.30 uur) en mor gen in CineCity Temeuzen (20.00 uur). Deze nieuwe film van Tom Tykwer Perfume - The story of a murderer, Paris, je t'aimè) is een ei gentijds drama over eeri driehoeks verhouding die zich afspeelt in Ber lijn. De hoofdpersonages ontdek ken verborgen obsessies in zichzelf die ze nooit voor mogelijk gehou den hadden. De hoofdrolspelers zijn Sophie Rois, Sebastian Schip per, Devid Striesow en Annedore Kleist. Morgen wordt om 19.30 uur in CineCity Vlissingen Barney's Ver sion van Richard J. Lewis ver toond. De film gaat over Barney Panofski, een grofgebekte en tegen draadse Canadese tv-producent, die op latere leeftijd terugkijkt op zijn carrière. De grootste hekel heeft hij aan een ex-politieman die in zijn memoires heeft geschre ven waarom hij Barney al jaren van moord verdenkt. De rol van Panofski wordt gespeeld door Paul Giamatti. jaar geleden begonnen we in mijn voorgaande groep Troisseur te ex perimenteren met elektronica. Ik studeerde in die periode af op het conservatorium en wilde iets bij zonders en persoonlijks als eind- project leveren. Ik heb het gebruik en toepassen van die elektronica toen verder ontwikkeld. Langza merhand groeide het aantal com posities en kon ik er een heel re pertoire en een cd mee vullen. Er is eerder een muzikale beperking dan een technische." Al is er sprake van enige improvisa tie tijdens een uitvoering, vooral de structuur van de compositie ligt vast. „Ik heb geen standaard werkwijze. Elke compositie heeft een eigen verhaal, een eigen ge schiedenis. Maar meestal ontstaan ze uit een improvisatiemoment. Dat registreer ik. Het zijn kleine muzikale ideetjes die ik later aan vul." Joris Vanvinckenroye met 'Basta!', vrijdag in theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Aanvang: 20.30 uur. Joris Vanvinckenroye: „Elke compositie heeft een eigen verhaal, een eigen geschiedenis." MIDDELBURG - Minister Ivo Opstel ten opent zondag 3 april een expo sitie van Anne Rensen in Galerie T in Middelburg. Reden voor Op stelten om dit te doen is dat hij, en zijn echtgenote werk van Rensen in privébezit hebben. De officiële opening is om 14.00 uur, tijdens de Kunst- en Cultuurroute. De andere exposanten in Galerie T zijn FRAME (Frank van der Meij- den), Wim van der Kraan en Eel- ko van Iersel. TERNEUZEN - Jorien Brugmans uit Terneuzen presenteert zaterdag haar dichtbundel Over vloed. Dat gebeurt tijdens een avondvullend programma met poëzie, zang en muziek op het Podium van Zaam- slag. Aanvang: 20.00 uur. De avond is opgezet als een ont moeting tussen Zeeland en Vlaan deren. Anja Kopmels zingt in de Noord-Bevelandse streektaal over Zeeland, het landschap, mensen, dieren en herinneringen. De Vlaamse dichter Thomas Rubico, 'kind van het Kanaal van Gent naar Terneuzen', draagt voor uit zijn werk. Het decor en de presen tatie worden verzorgd door beel dend kunstenaar Betsy de Jonge uit Heinkenszand. Jos Genbrugge zorgt voor muzikale ondersteu ning. Voor Jorien Brugmans is het haar derde dichtbundel, na Kleine leegte (2007) en Grenzen (2009). Haar poëtisch werk kenmerkt zich door helderheid en toegankelijkheid in alledaagse menselijke taal. MIDDELBURG - Harmen Eijzenga geeft vrijdag 25 maart een lezing in het Zeeuws Museum in Middel burg. Aanvang: 14.00 uur. Het museum bezit vele verzamelin gen afkomstig uit overzeese gebie den,, verbonden m'et de Zeeuwse geschiedenis. In de lezing werpt Eijzenga een filosofische blik op de vraag hoe om te gaan met deze stukken die zo ver van hun oor sprong bewaard, beschreven en tentoongesteld worden. www.pzc.nl 20U IC 28 maart GESCHEËVEN PORTRETTEN BOEKENWEEK Alles over de Boekenweek, die mor gen officieel begint, is terug te vin den op www.pzc.nl/boekenweek, STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15