economie 113 UWV moet sterk inkrimpen Topman Aspen ruikt buitenkansjes Stekker uit Raad voor Werk en Inkomen Cybercrime groeit explosief BEZUINIGINGEN Vijf- tot zesduizend banen moeten weg bij uitkerings- en bemiddelingsbedrijf Onder de hamer dinsdag 15 maart 2011 Kwart van personeelsbestand moet verdwijnen vanwege be zuinigingen op overheidsappa raat. UWV krijgt vijfhonderd mil joen euro minder te besteden. Werkzoekenden worden voortaan digitaal geholpen. den haag - Bij uitkeringsinstituut en bemiddelingsbedrijf UWV ver dwijnen de komende jaren vijf tot zesduizend banen om de bezui nigingsdoelstellingen van de rege ring op het overheidsapparaat te halen. Dat is ongeveer een kwart van het personeelsbestand. Minister Henk Kamp (Sociale Zaken) heeft giste ren een brief aan de Tweede Ka mer gestuurd om de besparingsop dracht voor zijn ministerie, de So ciale Verzekeringsbank (SVB) en het UWV toe te lichten. In de periode 2012-2015 moet er bij het UWV 299 miljoen euro worden bezuinigd. Een bedrag van 78 miljoen euro was al ingeboekt door het vorige kabinet en de rest is afgesproken in het regeerak koord van het minderheidskabinet van WD en CDA met gedoog- steun van PW. Maar het UWV krijgt ook nog te maken met kortingen op budget ten om werklozen aan het werk te helpen, waardoor de instantie dat met ongeveer 200 miljoen euro minder moet zien te regelen. Ook is de verwachting dat het aantal mensen met een uitkering daalt, waardoor het UWV circa 100 mil joen euro minder van het Rijk krijgt. Het grootste verlies aan banen wordt verwacht bij het UWV Werkbedrijf Daar verdwijnen met ingang van volgend jaar al circa ne genhonderd arbeidsplaatsen. Het uitkerings- en bemiddelingsbedrijf gaat het aantal regiovestigingen te rugbrengen van honderd naar der tig en werkzoekenden zullen voor al nog digitale hulp via internet en e-mail krijgen. Een beperkte groep krijgt nog persoonlijk hulp. Bij de SVB en Sociale Zaken gaan honderden banen verloren. Bij de SVB, die onder meer de AOW uit voert, moet 54 miljoen euro wor den bespaard. Bij het ministerie van Sociale Zaken zelf gaat het om een bedrag van 58 miljoen euro. Voorzitter René Paas van de orga nisatie voor sociale diensten (Divo- sa) spreekt van rampzalige plan nen. Volgens hem zullen door de mindere dienstverlening van het UWV aan werkzoekenden meer mensen in de bijstand komen. londen - Beroemdheden gaan morgen onder de Marilyn Monroe, getiteld In de Tuin, van de Ameri- De Lichtheid van het Bestaan, het portret van ko- hamer bij veilinghuis Bonhams in Londen. Ge- kaanse fotograaf George Barris uit 1962, zal naar ningin Elisabeth II uit 2008 door de Canadese fo- veild worden foto's van diverse celebrity's, geno- verwachting tussen de 400 en 600 pond opbren- tograaf Chris Levine, moet 2000 tot 3000 pond men door verschillende fotografen. De foto van gen. doen. foto's epa door Anita de Haas den bosch - Het Zuid-Afrikaanse farmaceutische bedrijf Aspen, dat nog altijd geïnteresseerd is in de overname van Organon, is door een uitspraak van de rechter weer in beeld. Organons moederbedrijf Merck moet verantwoorden waar om het de stekker uit de onderhan delingen heeft getrokken. Tegelij kertijd heeft de rechter de advies groep - raad van commissarissen, or en vakbonden - de gelegenheid gegeven Merck alsnog over te ha len het bod van Aspen (aangeduid als partij X) te accepteren of an ders minstens de onderhandelin gen te heropenen. De adviesgroep is er nog altijd van overtuigd dat er een goede deal op tafel lag. Voorzitter van de commis sarissen Paul Brons sprak tijdens het kort geding op 4 maart van 'een bevlogen plan dat bij ons alle maal veel enthousiasme opriep'. Aspen, dat in Europa nu nog al leen vestigingen heeft in Ierland en Duitsland, zou in Oss het Euro pees hoofdkantoor willen vesti gen. De Zuid-Afrikanen hebben al veel succesvolle overnames achter de rug. In diverse Zuid-Afrikaanse publicaties wordt Stephen Saad, oprichter en topman van het far- mabedrijft geroemd om zijn ken nis van lokale markten en de wij ze waarop hij noodlijdende bedrij ven weer winstgevend maakt. Zijn oog voor kansen en mogelijkhe den waar anderen niets in zien, is bijna legendarisch. Tien jaar geleden richtte Saad As pen op en nu is het beursgenoteer de bedrijf ruim 3,5 miljard waard en de grootste geneesmiddelenpro ducent van Afrika. Aspen houdt zich vooral bezig met generieke ge neesmiddelen; geneesmiddelen waarvan de patenten zijn verlo pen. Daarnaast is het in staat ge weest patenten over te nemen van andere farmabedrijven. Het bedrijf verkoopt inmiddels in meer dan honderd landen, maar meer dan de helft van de omzet (totaal rond de miljard euro) haalt Aspen nog uit het thuisland Zuid-Afrika. De verhoudingen zijn overigens snel aan het verschuiven, want vorig jaar kocht het bedrijf voor 600 mil joen euro een deel van het Austra lische farmabedrijf Sigma. De fo cus op groei is daarnaast vooral ge richt op Azië en Latijns-Amerika, waar de veel goedkopere merkloze medicijnen vanzelfsprekender zijn dan in de westerse wereld. Grote internationale bekendheid verwierf Aspen in 2001 toen het als 's wereld eerste farmaceutische bedrijf een vrijwillige licentie kreeg van het Britse GlaxoSmith- Kline voor de productie van aids- remmers. Een baanbrekende stap die aidsremmers betaalbaar maak te voor de arme, met hiv besmette wereldpopulatie. Na de eerste li centie volgden er meer en inmid dels beschikt het bedrijf over een van de grootste productiefacilitei ten voor aidsremmers in de we reld. Dankzij het succes kan Aspen volgens topman Saad ook maat schappelijk ondernemerschap to nen: het richt klinieken op en en biedt onderwijsfaciliteiten voor de lokale beroepsbevolking. De komende jaren verliezen acht tien van de twintig bestverkochte medicijnen ter wereld hun patent. Voor alle grote farmabedrijven als Merck reden om fors in de kosten te snijden. Niets voor niets is er een tendens gaande dat merkfabri kanten ook in de productie van ge nerieke geneesmiddelen gaan. An dersom willen ook generieke fabri kanten met eigen onderzoekers nieuwe medicijnen of innovaties ontwikkelen, zoals Aspen. Orga non biedt het bedrijf de combina tie van onderzoek en medicijnpro ductie. den haag - De stekker wordt uit de Raad voor Werk en Inkomen (RWI) getrokken. Minister Henk Kamp van Sociale Zaken en Werk gelegenheid maakte gisteren in een brief aan de Tweede Kamer be kend dat de subsidie aan de RWI stopt. De raad, waarin werkgevers, vak bonden en gemeenten zitten, geeft adviezen over het functione ren van de arbeidsmarkt. „De vijf miljoen euro van Sociale Zaken is de enige bron van subsi die. Stopt die, dan is er geen ande re inkomstenbron", zei een teleur gestelde RWI-voorzitter Pieter Jan Biesheuvel. Kamp stelt dat hij voor advies bij voorbeeld ook bij de Sociaal-Eco nomische Raad terecht kan. Ver der schrijft hij dat de RWI aan so ciale partners en gemeenten een plek heeft geboden om te spreken over de keten van werk en inko men. Maar 'de keten van samen werking' op de arbeidsmarkt is nu in zijn ogen 'van een dusdanig ni veau' dat subsidie niet meer nodig is. Volgens een woordvoerster van de minister is nog niet besloten wan neer de subsidie aan de RWI stopt. Bovendien is het volgens haar aan sociale partners en ge meenten om te besluiten of dat dan het einde is van de raad of dat ze er zelf geld insteken. den haag - De financiële schade als gevolg van fraude met internet- bankieren groeit explosief Was er in 2009 nog 1,9 miljoen euro met deze fraude gemoeid, vorig jaar was dat 9,8 miljoen euro. Dat maakte de Nederlandse Vereni ging van Banken gisteren bekend. In Nederland bankieren zo'n tien miljoen klanten via internet. Om cybercriminelen effectiever aan te pakken komt er in navol ging van de VS en Groot-Brittan- nië nu een 'bankenteam', de Elec tronic Crimes Taskforce (ECTF), waarvoor het Korps landelijke poli tiediensten (KLPD), het Landelijk Parket en de banken de handen in een hebben geslagen. Het banken team moet de opsporing en vervol ging van verdachten en criminele organisaties verbeteren. De ECTF blijft in ieder geval een jaar actief en daarna wordt de sa menwerking geëvalueerd. Het digi tale betalingsverkeer is volgens de initiatiefnemers een aantrekkelijk doelwit geworden voor crimine len. 'De opbrengsten en impact van deze vorm van criminaliteit kunnen hoog zijn en het slachtof ferschap wijdverbreid', aldus het bankenteam. Zowel financiële instellingen als consumenten zijn slachtoffer van de fraude.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13