buitenland I ii nieuwbouw' Alles draait om koeling van reactoren Fukushima mm Gezochte Nederlander Japan meldt zich Film Clint Eastwood uit Japanse bioscopen Rusland biedt Japan hulp met elektriciteit J I Luchtfoto van de Amerikaanse marine van wrakstukken in de Stille Oceaan. Ouderen die zijn geëvacueerd uit het gebied rond de Fukushima-kerncentra- Amerikaans reddingsteam komt foto EPA Ie worden opgevangen in een centrum in de stad Iwaki. foto Kyodo News/AP aan in Japan. foto EPA Splijtstof staven Regel- staven Stoom Water Water pomp Meltdown dinsdag 15 maart 2011 'Het is essentieel om alle feiten te begrijpen omdat de veiligheid altijd op één staat' Chris Huhne, Brits minister van Energiezaken CHINA N-KOREA V. Z-KOREA Grote Oceaan O zie onze website:buitenland Het laatste nieuws over kern centrale in Fukushima SENDAI Een 36-jarige in Japan woonachtige Nederlander van wie niets meer was vernomen sinds de aardbe ving en tsunami van vrijdag, heeft zich gisteren gemeld. Hij heeft een e-mail naar de ambassade in Tokio gestuurd met de mededeling dat hij ongedeerd is gebleven. Dat maakte het ministerie van Buiten landse Zaken bekend. Over een Ne derlandse vrouw van 29 jaar be staat nog onzekerheid. De vrouw die in Japan woont, heeft nog niets van zich laten horen sinds vrijdag. NEW YORK Filmdistributeur Warner Bros. heeft besloten Hereafter, de nieuwe film van Clint Eastwood, in Japan uit de bioscopen te halen. In de hef tige openingsscène van het drama, dat vertelt over drie mensen die ge wild en ongewild contact leggen met het hiernamaals, sterft een vrouw bijna tijdens de grote tsuna mi van 2004. Een woordvoerder van de Japanse vestiging van War ner Bros. laat weten het 'niet ge past' te vinden om de film nog te vertonen. MOSKOU Een hulpverlener van het Rode Kruis wordt bij terugkeer uit Fukushima ge controleerd op radioactieve straling. foto AP les zagen als dé mogelijkheid om minder afhankelijk te worden van olie, is de twijfel toegeslagen. Presi dent Obama wil 'leren van de ont wikkelingen in Japan' en zorgen voor 'een veilige toepassing van kernenergie in de VS'. De Russische premier Vladimir Poetin liet weten dat zijn regering vasthoudt aan het ambitieuze pro gramma om veertig nieuwe kern reactoren te bouwen, maar 'conclu sies zal trekken uit hetgeen zich af speelt in Japan'. NIJMEGEN - Drie kernreactoren in Fukushima staan op springen. Ie dere dag komen er verontrustende berichten over explosies waarbij ra dioactieve straling vrijkomt. Het zag er ernstig uit; de eerste ex plosie van zaterdag waarbij een deel van het dak en de gevel van de kerncentrale de lucht in ging. Maar dat was nog maar kinderspel bij wat er mogelijk zou kunnen ge beuren. Onmiddellijk na de aardbeving maakten drie van de zes kerncen trales van Fukushima een nood stop. De regelstaven, die neutro nen absorberen en de kernreactie tot stilstand brengen, werden bin nen enkele seconden ingebracht. De drie overige centrales waren al eerder stilgelegd voor onderhoud. Hoewel de kernreactie gestopt was, werd er nog een flinke hoe veelheid warmte geproduceerd. Het was daarom noodzakelijk om de koeling in stand te houden. Omdat het elektriciteitsnet uitviel, werd overgeschakeld op nood- stroom om het koelsysteem aan de gang te houden. Dat functio neerde, tot het door de tsunami vernield werd. Vervolgens werd overgeschakeld op batterijen, een nood-noodstroomvoorziening. Die functioneerde de voorziene acht uur. In die tijd moest een op lossing gevonden worden. Helaas, die werd niet gevonden. In reactor 1 liep de druk inmiddels door de stoomontwikkeling zo hoog op dat het reactorvat dreigde te scheuren. Technici besloten de veiligheidskleppen te openen. De stoom, met wat radioactieve stoffen, kon ontsnappen en de druk in het vat nam iets af. Maar door de hoge temperatuur in het vat was ook waterstof ontstaan. In combinatie met zuurstof is dat ex plosief. Toen de ventielen geopend werden, volgde even later een ont ploffing. Gelukkig vond die plaats buiten de reactor. Het gebouw raakte beschadigd en een licht ra dioactieve wolk stoom ontsnapte in de atmosfeer, maar de reactor Normale werking Rusland is bereid 6000 megawatt elektriciteit vanuit het Russische Verre Oosten aan te leveren aan Ja pan. Dat liet de Russische vice-pre- mier Igor Sechin gisteren weten. Levering van de elektriciteit zou kunnen gebeuren met behulp van een bestaande onderwaterkabel tussen Rusland en Japan. Volgens Sechin is het grootste Russische aardgasbedrijf Gazprom van plan in april en mei in totaal 200.000 ton vloeibaar aardgas naar Japan te sturen. lometer rond de kerncentrales Doel en Tihange wonen, krijgen een bro chure in de bus. Ook krijgen ze jo- diumtabletten. In tegenstelling tot andere EU-lan- den heeft een debat over kernener gie voor de Franse minister van mi lieu, Nathalie Kosciusko-Morizet, 'geen enkele prioriteit'. Maar daar denken de Franse Groenen anders over; zij eisten gisteren een referen dum over kernenergie. In Amerika, waar Democraten en Republikeinen nieuwe kerncentra- Koeling valt uit Splijtstof staven raken -oververhit en smelten Geen koelwater Reactor valt droog en gesmolten splijtstof kan zich door de bodem var het reactorvat vreten, waarbij radioactieve straling vrijkomt. infographic: ANP bron: met afp general electric was nog intact. Technici pompten zeewater met boorzuur in de reac tor om die te koelen. Zondag bevestigde de Japanse Nu clear and Industrial Safety Agency een ernstiger probleem. De kern brandstof in reactor 1 was deels ge smolten. Op dezelfde dag kwam reactor 3 in de problemen. Ook hier was mogelijk sprake van een meltdown. Reactor 2 kende giste ren een kernsmelting,meldde de Japanse publieke omroep gisteren. Hoe ernstig de situatie is, is nog onduidelijk. Bij een meltdown wordt de kern van een reactor zo heet dat de brandstof smelt. Het is mogelijk dat het reactorvat ook smelt en de kernbrandstof door de bodem zakt. overigens is het bij al le meltdowns nog nooit gebeurd dat de brandstof door het reactor vat heen smolt. Het leek er op dat de situatie in Fu kushima onder controle is, maar de berichten uit Japan spreken el kaar tegen. II

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11