io I buitenland Situatie bij kerncentrale verergert 'Japan een les voor GroenLinks wil test kerncentrale Borssele REACTOR Problemen niet onder controle De rampzalige ontwikkelingen in Japan wakkeren discussies over kernenergie aan. dinsdag 15 maart 2011 TOKIO - Japan krijgt de problemen in een kerncentrale maar niet on der controle. Drie dagen na de zware aardbeving en de allesver woestende tsunami dreigt een meltdown bij de centrale Fukushi- ma Japan vreest een nucleaire ramp, enkele honderden kilome ters van de miljoenenstad Tokio. De problemen zijn het grootst in reactor 2 van de centrale. De koe ling daar is defect sinds de aardbe ving en de tsunami van vrijdag. Daardoor kunnen de splijtstofsta ven smelten. Zo'n meltdown kan leiden tot een explosie, waarbij misschien radioactief materiaal vrijkomt. Volgens exploitant Tepco zijn de splijtstofstaven misschien al gedeel telijk gesmolten, hoewel VN-atoomwaakhond IAEA daar geen aanwijzingen voor zegt te hebben. Een Japanse regerings woordvoerder noemde de radioac tiviteit rond de centrale verhoogd maar nog acceptabel voor mensen. Omdat de gewone koeling van de kerncentrale defect is, pompt Ja pan als noodoplossing zeewater in de reactoren. Toch hebben de splijtstofstaven in reactor 2 maandag tot twee keer toe droog gestaan. Eerst kwam een generator zonder brandstof te zit ten. Toen dat euvel was opgelost, werd opnieuw begonnen met het koelen. Aan het eind van de dag werd een luchtdrukregelaar per on geluk uitgezet, wat de zeewater stroom blokkeerde. „We zijn niet optimistisch, maar ik denk dat we water in de reactor kunnen injecte ren zodra we de klep weer kun nen openen en de luchtdruk kun nen verlagen", zei een woordvoer der van Tepco. Eerder op de dag was er ook al een explosie bij de centrale, ditmaal bij reactor 3. Elf mensen raakten gewond, van wie een ernstig. Een muur van het ge bouw is ingestort. Zaterdag werd reactor 1 getroffen door een explo sie. Volgens Tepco en het IAEA zijn de reactorvaten echter niet be schadigd. Japan heeft het IAEA ge vraagd een team deskundigen te sturen om de nucleaire problemen aan te pakken. De organisatie kan onder meer helpen bij stralingsme tingen en milieuproeven, verklaar de de chef van de atoomwaak hond, de Japanner Yukiya Amano. De Japanse nucleaire crisis heeft ook gevolgen voor de discussie over kernenergie in Europa. Duits land had vorig jaar besloten de kerncentrales in het land langer open te houden, maar is daar nu gedeeltelijk op teruggekomen. Bondskanselier Angela Merkel heeft het besluit voor drie maan den opgeschort. Ze laat de veiligheid van de kern reactoren in het land onderzoe ken. Twee oude kerncentrales gaan dicht, een andere wordt gereno veerd. Meer dan 110.000 mensen demonstreerden maandag door heel Duitsland tegen kernenergie, aldus de organisatoren.Ook Zwit serland laat uitzoeken of de veilig heidsmaatregelen bij nieuwe kern centrales genoeg zijn om proble men zoals in Japan te voorkomen. De energieministers van de 27 EU-lidstaten overleggen dinsdag in Brussel over de situatie in Ja pan. Het officiële dodental door de aardbeving en de tsunami staat vol gens Japanse media op 1886, maar dat loopt waarschijnlijk op tot bo ven de tienduizend. Duizenden li chamen moeten nog worden geï dentificeerd, duizenden anderen worden nog vermist. De Neder landse ambassade heeft Nederlan ders geadviseerd om op eigen kracht Japan te verlaten als ze daar niets meer te zoeken hebben. Het ministerie van Buitenlandse Za ken merkt dat veel Nederlanders ook graag naar huis willen. Ze moeten dit wel vrijwillig doen en zelf een ticket naar Schiphol rege len. „Het gaat niet om een evacua tie, dus zullen toeristen terug moe ten komen met een van de regulie re vluchten." Luchtvaartmaat schappij KLM zet vooralsnog geen extra vliegtuigen in, maar merkt wel dat veel mensen van Japan naar Nederland vliegen. „Wij kun nen niet zien of dit allemaal Ne derlanders zijn die terug willen." BORSSELE - GroenLinks in Provin ciale Staten van Zeeland wil dat de kerncentrale in Borssele aan een veiligheidstest onderworpen wordt. Gedeputeerde Staten van Zeeland moeten daar bij minister Verhagen en bij de Europese Com missie op aandringen, schrijft GroenLinks in vragen aan het dage lijks provinciebestuur. Ook wil GroenLinks dat de gebeur tenissen in Japan met een mogelij ke meltdown worden betrokken bij de MER-procedure voor een eventuele tweede kerncentrale. Ook op landelijke niveau heeft GroenLinks aan de bel getrokken. Het Tweede Kamerlid Liesbeth van Tongeren van die partij wil van minister Verhagen de garantie dat alle voorbereidingen voor een nieuwe kerncentrale in Nederland opgeschort worden. „Eerst moeten we lering trekken uit de proble men met de kernreactoren in Ja pan", zegt ze. Ook zij pleit voor een veiligheidstest voor de kern centrale in Borssele. AARDBEVING JAPAN Reddingswerkers zoeken naar lichamen tussen het puin in het verwoeste kuststadje Minamisanriku. foto Kimimasa Mayama/EPA Wereldwijd barsten discussies over veiligheid en wenselijk heid van kernenergie los. Minister Verhagen wil voor deel doen met de gebeurtenis sen in Japan. Duitsland doet kernenergie drie maanden in de ban. DEN HAAG - De gebeurtenissen met de kerncentrales in Japan hebben wereldwijd de discussies over de veiligheid van kernenergie doen op laaien. In Nederland zei minister Maxime Verhagen (Economische Zaken) gis teren dat de ervaringen in Japan 'vanzelfsprekend' worden meegeno men bij het vaststellen van de eisen die aan een vergunning voor de bouw van een nieuwe kerncentrale in Nederland worden gesteld. Het kabinet wil deze regeerperiode ver gunning verlenen voor de bouw van een nieuwe kerncentrale. De bouw kan naar verwachting begin nen in 2015. Verhagen zei eerder dat de veilig heidseisen voor een nieuwe centra le zo streng zijn dat de omhulling van de kern bestand moet zijn te gen een ongeval met een verkeers vliegtuig. De kans op een zoge noemd kernsmeltongeval is 'min der dan eens in de miljoen jaar', zo liet hij de Kamer vorige maand we ten. Of ze nou voor of tegen kernener gie zijn, de politieke partijen in Ne derland vinden dat de discussie hierover vooral 'zakelijk' gevoerd dient te worden. Vandaag komen in Brussel experts van EU-lidstaten bijeen om te pra ten over de ontwikkelingen in Fu- kushima en de lessen die daaruit ge trokken kunnen of moeten wor den. Oostenrijk wil dat alle 144 kerncentrales in EU-lidstaten een 'stress-test' ondergaan, vergelijk baar met de banken na de finan- cieel-economische crisis van 2008/2009. Duitsland voelt daar ook wel voor, net als Zwitserland. Het Alpenland heeft het voorne men nog eens drie kerncentrales te bouwen in de ijskast gestopt. In Duitsland besloot het kabinet gisteren om kernenergie gedurende drie maanden in de ban te doen. Tijdens deze periode worden alle al ternatieve opties voor stroomop wekking opnieuw bekeken. Twee oudere centrales gaan na de bezin- ningsperiode vrijwel meteen dicht. De besluiten betekenen een radica le breuk met het tot nu toe gevoer de beleid. De spectaculaire draai heeft te maken met belangrijke ver kiezingen later deze maand. Mer kels partij CDU en coalitiepartner FDP willen voorkomen dat de ver kiezingen tot een referendum over kernenergie worden. De Britse minister Chris Huhne (Energiezaken) heeft de hoogste nu cleaire ambtenaar gevraagd een rap port uit te brengen over de implica ties van 'Japan' en de lering die Groot-Brittannië hieruit moet trek ken. De bewindsman zei dat het 'es sentieel is om alle feiten te begrij pen omdat de veiligheid altijd op één staat'. De Belgische regering is een infor matiecampagne over nucleaire risi co's begonnen. De 2,4 miljoen Bel gen die in een straal van twintig ki-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10