7,30 zeeland 13 Na Tsjernobyl was kernenergie politiek dood Nog geen resultaat zoekactie marine Demonstratie tegen bouw kerncentrale Diverse inbraken maandag 14 maart 2011 meter boven NAP is de lengte van de snorkels van de noodstroomvoorzie- ning van de kerncentrale in Borssele 'We stonden op het punt die tweede centrale te bestellen. Nu had het geen zin meer. Ook voor mezelf was het duidelijk.' Albert Tiktak, oud-directeur van de PZEM foto Koen Suyk/ANP middelburg - De actiegroep Bors sele 2 Nee en de actiegroep Wise houden woensdag in Middelburg een demonstratie tegen kernener gie en de bouw van nieuwe kern centrales. De demonstratie begint om 12.30 uur bij het station in Mid delburg. De demonstranten lopen richting het hoofdkantoor van Del ta, waar een petitie wordt aangebo den. „We willen dat er lering ge trokken wordt uit de situatie in Ja pan", zegt Peer de Rijk van Wise. „En dat Delta afziet van de bouw van een tweede kerncentrale." Op de timing van de demonstratie is kritiek: het zou ten opzichte van de slachtoffers in Japan niet kies zijn om te demonstreren op dit moment. „Dat is de boel om draaien", zegt De Rijk. „We zeg gen al dertig jaar dat kernenergie nooit helemaal veilig kan zijn. Als we demonstreren als er niets aan de hand is, wordt gezegd dat we onnodig angst aanjagen. Nu is er iets aan de hand, en is het weer niet netjes om te demonstreren." De Japanse anti-kernenergie-orga- nisatie CNIC (Citizen's Nuclear In formation Centre) heeft actiegroe pen over de hele wereld opgeroe pen om te demonstreren. CNIC liet zaterdag weten altijd gewaar schuwd te hebben dat kerncentra les niet bestand zijn tegen zware aardbevingen en tsunami's. Incidenten met kerncentrales zijn niet goed voor het draag vlak onder de bevolking voor kernenergie. Na de kernramp in Tsjernobyl in 1986 werd de voorbe"- reiding van de bouw van ten min ste twee nieuwe kerncentrales, waarvan één bij Borssele vrijwel meteen stilgelegd. Een dag vóór de ramp zou de Tweede Kamer een besluit nemen over de uitbreiding van het aantal kerncentrales. De vergadering wordt geschorst; het besluit is nooit meer genomen. Op 26 april 1986 vindt tot nu toe het grootste ongeluk met een kern centrale in de geschiedenis plaats in het Russische Tsjernobyl. De ge volgen van het ongeluk zijn tot in BOEKENWEEK De boekenweek gaat deze week weer van start. Blijf op de hoogte via www.pzc.nl/boekenweek STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zeeuws nieuws via TWITTER www.twitter.com/pzcredactie Nederland merkbaar: bladgroente mag niet meer worden verkocht en het vee krijgt een graasverbod. De publieke opinie keert zich vrij wel meteen tegen kernenergie. „]e zag de stemming in ons land om slaan", zal Gert van Uitert, reactor fysicus bij het ministerie van Eco nomische Zaken in 2008 zeggen, in een jubileumboekje over de Kernfysische Dienst. „De plannen zijn de ijskast ingegaan en er nooit meer uitgekomen." „Het was vrij snel duidelijk dat kernenergie politiek dood was", constateert Willem Reij, Directeur Generaal Milieuhygiëne, in datzelf de boekje. Dat de publieke opinie omslaat, blijkt ook uit een enquete die de PZC nog geen drie weken na de ramp laat uitvoeren. Van de onder vraagde Zeeuwen zegt 54 procent in mei 1986 tegen kernenergie te zijn. Dat zijn er meer dan daar voor: één op de tien mensen heeft zijn mening herzien na het onge luk in Tsjernobyl. Drie op de tien Zeeuwen zegt dat de ramp hen veel angst heeft bezorgd, maar de meederheid - 52 procent - maakt zich eigenlijk geen zorgen. De regering stelt na Tsjernobyl het besluit over nieuwe kerncentrales uit. Directeur Albert Tiktak van de Provinciale Zeeuwse Energiemaat schappij (PZEM) zegt in septem ber 1986 in de PZC dat kernener gie op dat moment moeilijk ligt. „Als we weer iets met kernenergie in Nederland willen doen, dan moeten we duidelijk maken dat het kan. We zullen weer helemaal opnieuw moeten opbouwen." Later vertelt Tiktak hoe dicht Zee land bij een tweede kerncentrale was geweest. „We stonden op het punt die tweede centrale te bestel len. Nu had het geen zin meer. Ook voor mezelf was het duide lijk, met in het verschiet de vergun ningverlening en de voorspelbare omvang van de inspraak en het po litieke touwtrekken, was ik er niet meer voor dit voort te zetten." Daar komt nog bij dat de olieprijs in die tijd laag is; de noodzaak om alternatieven voor fossiele brand stoffen te zoeken is er niet, zal Reij twintig jaar later zeggen. Een twee duinkerke - De zoekactie van de Koninklijke Marine naar de drie vermiste vissers van de Nieuw- poort 28 heeft nog geen concreet resultaat opgeleverd. Dat meldde de marine gistermiddag. De onderwaterrobot waarmee wordt gezocht heeft wel een aan tal objecten gevonden die nog na der bekeken zijn met een onderwa tercamera. De marine heeft dit weekeinde gezocht op de locatie waar collega's van de vermiste vis sers voorwerpen uit de N28 heb ben opgevist. De mijnenjager Hr Ms Middelburg blijft nog tot don derdag zoeken in het gebied waar de garnalenkotter omsloeg. „Remus, de onderwaterrobot, kan veel sneller zoeken dan een dui ker", zegt woordvoerster Valerie Meelker van de marine. „Maar hij kan niet zo goed onderscheid ma ken tussen voorwerpen. Daarom moeten we zo'n gebied nog een keer onderzoeken als we iets heb ben gezien. Maar als Remus het niet vindt, dan is het er niet. De methode is honderd procent be trouwbaar." De Nieuwpoort 28 sloeg op 2 maart om, twintig kilometer uit de Franse kust bij Duinkerken. De drie opvarenden, Christiaan en Mark de Ridder uit Arnemuiden en Erik Tange uit Oost-Souburg worden sindsdien vermist. Zeeuw se vissers hebben ook al gezocht naar hun collega's; de marine zet de zoektocht voort. Dat de Hr Ms Middelburg is ingeschakeld berust op toeval, zegt Meelker. de kerncentrale was in die energie markt nauwelijks rendabel. „Maar Borssele één zat nog wel goed, met een reactor die destijds voor een introductieprijsje van Siemens was gekocht en met de vaste stroomafname van Pechiney." Het duurt lang, maar in de jaren na Tsjernobyl neemt de acceptatie voor kernenergie langzaam weer toe, natuurlijk ook onder invloed van de opwarming van de aarde en de uitputting van fossiele bran- stoffen. Vier jaar geleden, ruim twintig jaar na de kernramp is het aantal tegenstanders van kernener gie in Zeeland gedaald: 54 procent van de Zeeuwen is dan juist vóór de bouw van een nieuwe centrale in Borssele. breskens - Bij een bedrijf aan de Deltahoek in Breskens is ingebro ken. De inbraak is zaterdagoch tend ontdekt. Er zijn diverse werk tuigen gestolen, waaronder een las apparaat, een bandenlegger en een bandenbalanceerder. Ook in Goes is afgelopen weekeinde ingebro ken. Een huis aan het Beukenhof en een huis aan de Riemwagen- weg waren doelwit. Uit beide hui zen is geld gestolen. Uit een huis aan de Meanderlaan in Middel burg is zaterdag computerappara tuur, een tas en geld gestolen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3