'Als er boven brand is, 'Planschade door molens zeer beperkt' 141 zeeland 'Mét kontversiering kreeg ze een 8' Scheidend bestuur VAC laat 'solide basis' achter Onderling Sterk zoekt nieuw honk ONDERLING STERK Onderling Sterk, de vereniging voor mensen met een beper king, hield een rampenoefening in en om het MFC. Na de theorie was het tijd voor de praktijk, compleet met rook. WINDMOLENPARK ZIERIKZEE Jongen (15) beledigt agenten Rampenoefening maandag 14 maart 2011 S door Joeri Wisse OUWERKERK - De planschade die bewoners van de Gouweveerpol- der nissen Ouwerkerk en Zierik- zee kunnen claimen door de komst van een windmolenpark is zeer beperkt. Uit een risicoanalyse blijkt dat dit hooguit zo'n 1500 eu ro zal bedragen. Volgens de ge meente zal er 'geen of nauwelijks' waardedaling plaatsvinden van huizen in de buurt. „Het laten opstellen van de analy se is duurder dan de planschade die we zouden moeten vergoe den", merkt David Mol van Wind- park Zierikzee op. Naar aanleiding van een aantal verontruste reacties uit de buurt heeft de initiatiefne mer voor het windmolenpark in opdracht van de gemeente een risi coanalyse laten verrichten. In totaal kwamen er twintig zoge heten 'zienswijzen' binnen. De op merkingen en vragen in de brie ven zijn stuk voor stuk beant woord door de gemeente. De ge meente heeft ook enkele organisa ties gevraagd om een reactie te ge ven op het plan. Eén van die partijen is Stad en Lande. Aize Meintema van de com missie planologie van de vereni ging verbaast zich over de beant woording. „De gemeente schrijft dat het landschap niet wordt aan getast omdat het om ranke bouw werken gaat. Daar moet ik eerlijk gezegd om lachen. Alsof molens van 140 meter hoog geen ingrijpen de aantasting betekent." SCHARENDIJKE - De VAC Advies commissie Wonen Schouwen- Duiveland krijgt een nieuw be stuur. Tijdens de jaarvergadering, van aanstaande woensdag nemen voorzitter Nicole Coomans en vi- ce-voorzitter Tannie Wesdorp na respectievelijk twintig jaar en vijf tien jaar afscheid van de organisa tie die als kerntaak heeft om bouw plannen van de gemeente en Zeeuwland te beoordelen. De twee vervulden bestuursfuncties voor zo'n tien jaar. Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeunvaarder.nl Belastingdienst Meintema verbaast zich ook over het feit dat de initiatiefnemers geen geld hoeven te storten in het vereveningsfonds. „Zeker ten op zichte van al die campinghouders die fors moeten betalen om een uitbreiding te compenseren is het meten met twee maten." In meerdere reacties wordt gewe zen op andere locaties die geschik ter zouden zijn, zoals de Roggen- plaat. Daarop reageert de gemeen te door te wijzen op oude afspra ken over het plaatsen van turbines in het gebied. Tevens wordt onder streept dat de locatie aan de voet van de Zeelandbrug in provinciale beleidsstukken als windmolenloca tie wordt genoemd. Ook bewoner Tony van der Vel den, die met het verspreiden van zelfgemaakte visualisaties de aan dacht vestigde op het effect van de turbines op de omgeving, laat het er niet bij zitten. „We willen het hogerop gaan zoeken om dit plan tegen te houden." Van der Velden heeft ook contact gezocht met alle politieke partijen. Het is immers de gemeenteraad die de komst van de vier turbines uiteindelijk moet goedkeuren. De fractie van Alert! heeft al laten weten tegen te zijn. De partij wijst onder meer op de schaduw- en ge luidshinder. Alert! vindt verder dat het Schouwse landschap en het silhouet van Zierikzee 'onher stelbaar' worden aangetast. Het ontwerpbestemmingplan ligt vanaf vandaag zes weken ter inza ge op het gemeentehuis en is te be kijken op de site van de gemeente. Het afscheid komt niet onver wacht, drie jaar geleden kondig den zij aan dat ze aan het eind van hun termijn zouden stoppen. Die tijd is volgens de VAC benut om de een solide basis te leggen voor de toekomst. Dit hebben ze onder meer gedaan door convenanten te sluiten met de gemeente, de Senio renraad en het Platform voor men sen met een beperking. Ook is de samenwerking met Zeeuwland ver beterd. Paula Bremmers wordt in terim-voorzitter. BRUINISSE - In De Vang in Bruiniss- se is zaterdagavond even voor elf uur een vijftienjarige jongen uit de gemeente Schouwen-Duiveland- door de politie aangehouden. Re den was dat hij enkele agenten had beledigd. door Joeri Wisse De leden van Onderling Sterk weten sinds afge lopen weekend als geen ander hoe te han delen als er brand uitbreekt. Ze zul len bijvoorbeeld nooit vergeten dat je achteruit de trap af moet lo pen. Als het trapgat immers vol met rook staat, zie je niets meer. Wie dan achteruit de trap afloopt, valt minder snel en als je dan toch struikelt blijft de 'schade' beperkt. De leden, allen mensen met een verstandelijke beperking, oefen den zaterdag in het Multifunctio neel Centrum in Zierikzee hoe een ontruiming van een gebouw hoort te verlopen. De oefening is een initiatief van het bestuur zelf, vertelt voorzitter Jaap van Oost. „We hebben al twee keer een thema gehad over veiligheid in en om het huis. We vonden dat er nu maar eens een rampenoefening moest komen." Voor het opzetten van de oefe ning, is de vereniging niet over één nacht ijs gegaan. Jaap benader de vooraf de politie, de brandweer en het Rode Kruis om medewer king te verlenen. Onder begelei ding van de coaches, Gerard Ver- berne en Leen Schilperoord, wer den er vergaderingen belegd. Het Coach Gerard Verberne SCHARENDIJKE - „Aan mij moet je niks vragen, want ik ben bang voor paarden", lacht een vrouw die tijdens de 34ste Strao van Scha- rendijke met een groen hesje om de schouders en een keuringsfor mulier in de hand op het Zwarte Plein staat. Het is één van de vrij willigers die de taak heeft om, alvo rens de ruim veertig paarden naar het strand gaan om de voeten te wassen, ze te keuren. Dat gaat dus ook prima op enige afstand. Haar collega Anita Quist is niet zo bang en komt dichtbij de paarden staan. „Deze krijgt van mij een 7. Ze heeft haar best gedaan. Het paard ziet er goed uit, maar mist een kont versiering. En als de rui ter een witte broek zou dragen, zou ze een 8 krijgen." waren ook de coaches die met het idee kwamen om leerlingen van Pontes Pieter Zeeman bij de oefe ning te betrekken. Via de rector kwam het verzoek te recht bij de leerlingen van ma- vo-4. Zes van hen zagen het wel zitten om in de voorbereiding en op de dag zelf mee te helpen. Zo hielpen de leerlingen bijvoorbeeld mensen die niet goed ter been zijn of angstig werden op een veilige manier naar buiten te gaan. „In eerste instantie had ik 'ja' gezegd om aan mijn uren maatschappelij- Onderling Sterk is een vereniging voor en door mensen met een ver standelijke beperking in Schou- wen-Duiveland. Elke maand organiseert de vereni ging een activiteit. Deze maand stond de rampenoefening in het MFC op het programma. Politie, brandweer en Rode Kruis hebben belangeloos hun mede werking aan de dag verleend. Ook zes mavo-leerlingen van Pon tes Pieter Zeeman uit Zierikzee hebben meegeholpen om de dag tot een succes te maken. ZIERIKZEE - Van de een op de ande re dag moest Onderling Sterk het zonder gemeentelijke subsidie stel; len. Het betekende een einde aan de huur van hun vaste honk in het MFC iiF Zierikzee. Coach Ge rard Verberne: „Het was een kwes tie van vestzak broekzak. De subsi die ging geheel op aan de huur van een lokaal." Nu de vereniging sinds januari 'dakloos' is, vergaderen de leden telkens op verschillende locaties. Zo bood hotel De Zeeuwse Stro men onlangs een vergaderzaal aan en kon de vereniging gebruik ma ken van ruimtes in het gemeente- ke stage te komen", geeft Patrick Sloot (i5)geeft eerlijk toe. Toen bleek dat die uren bij nader inzien - toch niet verplicht waren, zijn hij en z'n klasgenoten toch doorge gaan met het project. „Al gauw bleek hoe mooi het is om dit te doen. De mensen waarderen het echt", zegt Patrick. Klasgenoot Mare de Bruine (16): „En zelf heb ik ook veel geleerd over wat je moet doen bij brand." De samenwerking heeft ook hun beeld van verstandelijk gehandi capten veranderd. Mare: „Eerst denk je dat je geen normaal ge sprek kunt voeren, maar dat viel echt mee." Ook de professionele hulpverle ners kijken terug op een zeer ge slaagde middag. „Zeker met deze mensen is het fijn dat je zoiets van te voren hebt geoefend. Maar ze deden het erg goed. Iedereen gaf netjes zijn naam op toen ze het ge bouw uit kwamen", zegt politie agent Willem Folmer. Zijn collega Melanie de Jonge vond het een nuttige ervaring. „Met deze groep mensen gaat het minder snel, maar ze luisteren veel beter en ble ven rustig. In andere situaties merk je dat mensen eigenwijs zijn en bijvoorbeeld toch een bran dend gebouw ingaan om een tas te pakken." huis en van de brandweerkazerne in Haamstede. Toch blijft de be hoefte bestaan aan een vast honk, stelt Verberne. Daardoor kunnen ook de soosavonden weer worden opgepakt. Nu de subsidie is weggevallen, zijn alleen de gelden over die de leden zelf opbrengen door de jaarlijkse contributie. Ook komt er geld in het laatje door de gulle giften van sponsoren en bedrijven die adver teren in het krantje van Onderling Sterk. Dat die sponsoren er zijn, is vooral te danken aan voorzitter Jaap van Oost die met enige regel maat bedrijven benaderd. mmmmsmmmmffimmmmsmmmmmmmmmmmmMmmmmmmmmmmmmmmmmmMmmmmmmmmmsmimmsmmsm Anita Quist keurt de deelnemers aan de Strao. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 30