Nucleaire ramp Japan dreigt WikiLeaks-zaak eist tol Hand in hand PZC NATUURGEWELD Zware aardbeving en tsunami hebben al meer dan tienduizend levens geëist PZC-TV alle video's op een rij TOKIO - Vier dagen na de zware aardbeving en de daaropvolgende tsunami worstelt Japan met een nieuw probleem: oververhitting van brandstofstaven in een aantal kernreactoren waardoor een nucle aire ramp dreigt. De Japanse premier Naoto Kan heeft de natuurramp, die al aan meer dan tienduizend mensen het leven heeft gekost, omschreven als de 'ergste crisis sinds de Tweede Wereldoorlog'. In de kerncentrale Fukushima dreigen door overver hitting de kernen van drie reacto ren weg te smelten. De koeling werkt niet meer. De autoriteiten trachten door toevoer van koel zee water een catastrofe te voorko men. Bij reactor t heeft zich zater dag een ontploffing voorgedaan. Bij reactor 3 wordt dat verwacht. Er komt ook radioactiviteit vrij. Ook bij twee andere kerncentrales doen zich problemen voor. Het gaat om de Tokai Dai-Ni-centrale op zo'n 125 kilometer ten noorden van Tokio en om de kerncentrale Onagawa. Een van de koelpompen in Tokai heeft het begeven, maar de centrale functioneert nog wel. Tweehonderdduizend mensen zijn uit het gebied rond de centra le geëvacueerd, bijna tweehonderd mensen zouden al radioactief be smet zijn. In opvangcentra worden jodiumpillen uitgedeeld. Iedereen wordt op straling gecontroleerd. Grote delen van Japan zien er, da gen na de aardbeving - die inmid dels opgeschaald is tot 9,0 op de schaal van Richter - en tsunami uit als een oorlogsgebied na zeer zware bombardementen. Het dodental in Japan staat for meel nog op dertienhonderd. Al leen in het district Miyagi zouden al meer dan tienduizend mensen de ramp niet hebben overleefd, al dus de autoriteiten. De helft van de stad Minamisanriku, die norma liter twintigduizend inwoners heeft, is weggevaagd. Ook uit aan palende districten komen berich ten over vele honderden doden. De aardbeving had een zodanige kracht dat het dichtstbijzijnde, grootste en belangrijkste Japanse eiland Honshu 2,4 meter naar het westen is verplaatst. Dat hebben deskundigen op basis van GPS-metingen bekendge maakt. De as van de aarde is vol gens eerste schattingen tien centi meter verschoven. pagina 2 en 3: Borssele snorkelt pagina 8 en 9: nieuws en achter gronden van de ramp Een veerboot is door de metershoge golven op een huis in Otsuchi terechtgekomen. aasmmaaaoBSOBa foto Yomiuri Shimbun/AP WASHINGTON - Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is opge stapt nadat hij eerder kritiek had geuit op de behandeling van 'Wiki- Leaks-gevangene' Bradley Man ning. Dat meldde het ministerie gisteren. De woordvoerder, Philip Crowley, noemde de bijzonder zware detentie die Manning door het Pentagon opgelegd heeft gekre gen 'belachelijk, contraproductief en dom'. Hij voegde eraan toe dat hij vond dat Manning terecht in de gevangenis zit. Een medewerk ster van de Britse omroep BBC die toevallig aanwezig was, plaatste de uitspraken op haar weblog. AMSTERDAM - Tweehonderd mos lims, christenen, joden en huma nisten hebben elkaar gisteren in Amsterdam de hand gereikt. In de wijk De Pijp vormden ze een men selijke keten tussen een moskee, een synagoge en een kerk. Zij spra ken zich daarmee uit tegen onver draagzaamheid tussen religies van uit de samenleving en de politiek. MfariWShaWMWM Ik maak me zorgen over de kerncentrale in Borssele door de ramp in Japan reageer op www.pzc.nl reacties: J84 Nederland moet voor Japan de portemonnee trekken 149% I 51% Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088 -013 99 10 lóSSUSSbSSO www.pzc.nl/video Bewolkt 13° Bob de Jong verrast met toptijd op 10 kilometer 32 en 33 MAANDAG 14 maart 2011 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 253e jaargang nr. 61 - los nummer 1,55, zaterdag 2,30 WALCHEREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 1