buitenland 19 over EU ruziet over erkenning verzet Dubieuze rol agente in zaak tegen Assange BURGEROORLOG IN LIBIË Grof geweld drijft rebellen terug Dalai lama lijkt China te snel af 'Miljonaire' slaat op de vlucht vrijdag 11 maart 2011 Een demonstrant in Den Haag wil aandacht voor de 52ste 'verjaardag' van de Chinese bezetting van Ti bet. foto ANP De dalai lama arriveert bij de tempel in Dharamshala waar hij in een toe spraak zijn vertrek als politiek leider zou aankondigen. foto EPA De Chinese overheersing zal een belangrijke reden zijn geweest voor de dalai lama om zijn politiek gezag over te dragen. Na zijn over lijden ontstaat een machtsvacuüm waarvan China gebruik zou kun nen maken. Dat komt doordat Tibe taanse monniken dan op zoek moe ten naar zijn reïncarnatie. De boed dhisten menen dat de geest van de leider wordt wedergeboren in een baby. Het kan soms jaren duren voor een nieuwe dalai lama is ge vonden en nog veel langer voor de ze oud genoeg is om zijn volk te lei den. In de tussentijd kan China zijn grip op 'het dak van de wereld' versterken. Peking heeft al iemand in gedachten die de volgende dalai lama kan zoeken. De Tibetanen vrezen dat op die ma nier een stroman van China aan de macht kan komen aan wie ze niet het hoofd kunnen bieden. DEN HAAG - De Zweedse politie agente en de vrouw die als eerste aangifte kwam doen wegens aan randing door WikiLeaks-oprichter en -eigenaar Julian Assange, zijn goede vriendinnen van elkaar. De agente heeft zulks niet aan haar su perieuren gemeld. Het proces-ver- baal dat zij opmaakte, heeft een be langrijke rol gespeeld bij het be sluit van de Zweedse justitie om Assange te gaan vervolgen. De relatie tussen de agente en de dame die aangifte deed, is achter haald door de Zweedse krant Ex pressen. Volgens de Zweedse advo caat van Assange, Björn Hurtig, doet de zaak nieuwe vragen.opko- men over het hele onderzoek van de Zweedse justitie. Assange, die in Groot-Brittannië verblijft, beweert al langer dat de hele zaak tegen hem een complot is. Op 24 februari besloot een Brit se rechter dat Assange aan Zwe den mag worden uitgeleverd. De agente en de dame die aangifte deed, kenden elkaar al sinds begin 2009 via de sociaaldemocratische partij. Zij hadden ook frequent contact via internet. Uit een blog dat Expressen inzag, blijkt dat de dame die aangifte tegen Assange deed zeer kritisch was over 'blanke mannen' die zelf wel uitmaakten wat misbruik was en wat niet. De agente vond dat zij daarmee 'de spijker op de kop' sloeg. Op haar homepage heeft de agente ook foto's staan van haar zelf in het gezelschap van oud-mi- nister Thomas Bodström. Hij heeft nu een advocatenkantoor dat de zaken behartigt van de twee vrou wen die Assange bij de Zweedse politie aanklaagden. Er liggen in to taal vier aanklachten van de twee vrouwen tegen Assange. Frankrijk ziet verzet als verte genwoordiger Libische volk. Nederland en Duitsland erken nen verzet niet. Regime van Kaddafi herovert oliestad Ras Lanuf. EU houdt vandaag topontmoe ting over Libië. TRIPOLI/BRUSSEL - Frankrijk heeft verdeeldheid gezaaid binnen de Europese Unie door als eerste lid staat het verzet in Libië te erken nen als enige wettige vertegen woordiger van het Libische volk. Andere landen, waaronder Neder land en Duitsland, vinden die stap prematuur. De Nationale Libische Raad werd eind februari opgericht in de ooste lijke havenstad. Benghazi om het verzet tegen dictator Muammar Kaddafi te bundelen. De raad fun geert als tijdelijk bestuur in de ste den die in handen zijn van de op standelingen. De Franse minister van Buiten landse Zaken Alain Juppé riep an dere Europese landen gisteren op ook met de raad in gesprek te gaan. Groot-Brittannië voelt daar wel voor, maar Duitsland ziet de raad slechts als een oppositiebewe ging die voor delen van het volk spreekt. Erkenning door Nederland is even min aan de orde, zei minister Uri Rosenthal van Buitenlandse Za ken. Hij benadrukte dat Neder land staten erkent, geen groeperin gen. Bovendien is volgens Rosent hal nog onvoldoende duidelijk hoe het met de rebellen gesteld is. Als vergelding voor de Franse er kenning dreigde het regime van Kaddafi gisteren een 'ernstig ge heim' over de Franse president Ni colas Sarkozy openbaar te maken. Dat zal 'de val van Sarkozy in gang zetten', claimde de Libische staats televisie. Het geheim zou te maken hebben met donaties voor Sarkozy's cam pagne voor de presidentsverkiezin gen in 2007. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken werden het gisteren wel eens over nieuwe sancties tegen Li bië. De strafmaatregelen zijn ge richt tegen vijf belangrijke finan ciële instellingen in Libië en een lid van het Kaddafi-regime. De sancties moeten het Kaddafi moeilijker maken de strijd tegen de rebellen te financieren. De Libi sche leider heeft echter tientallen miljarden aan contant geld opge pot in Tripoli, meldden bronnen bij inlichtingendiensten aan de Amerikaanse krant The New York Times. Voor militaire steun aan de opstan delingen deinzen de meeste wes terse landen nog terug, ook omdat de oppositie in Libië daar naar ei gen zeggen niet op zit te wachten. Een vliegverbod lijkt het hoogst haalbare, al zou de Franse presi dent Sarkozy volgens bronnen in het Elysée vandaag tijdens een EU-top over Libië luchtaanvallen op militaire commandocentra in het land willen voorstellen. Kaddafi's troepen dringen de rebel len inmiddels met grof geschut te rug. De opstandelingen verloren gisteren de slag om de oliestad Ras Lanuf Ze moesten zich naar het oosten terugtrekken, meldden ver slaggevers van buitenlandse media en ooggetuigen. De militairen van Kaddafi vielen de oliestad met ar tillerie en tanks aan vanuit het westen en het zuiden. In het noor den werd de stad beschoten vanaf schepen. Rebellen en Kaddafigetrouwen zijn in het oosten van Libië nog in gevecht bij de steden Bin [awad en In het westen werd in Zawiyah gis teren nog altijd zwaar gevochten. Kaddafi's troepen proberen al sinds het weekeinde de stad op de rebellen te heroveren. Morgen bij deze krant de bijla ge Arabische lente over de om wentelingen in de Arabische wereld. In De Arabische Lente wordt uitgebreid aandacht be steed aan de achtergronden van de revoluties, maar vooral aan de vraag of de opstanden leiden tot democratie of de dic tatuur van moslim-fundamen talisten. Tripoli Zawiya f Misurata ALGERIJE Benghazi Sirte - Bin Jawad re®a Ras Lanuf WELLINGTON - Een vrouw uit Nieuw-Zeeland heeft met haar man bijna twee jaar lang als miljo nair geleefd dankzij een foutje van de bank. Haar man vond op zijn bankrekening in april 2009 plots 10 miljoen Nieuw-Zeelandse dol lars (5,3 miljoen euro). Toen de bank de fout ontdekte, had het paar al 3,6 miljoen euro opgeno men. De twee waren gevlucht naar Hongkong, Macau en China. Maar het stel kreeg ruzie bij het gokken in Macau en scheidde. De vrouw keerde 25 februari vrijwillig terug naar Nieuw-Zeeland. Daar is ze direct opgepakt. Gisteren ver scheen ze voor de rechter in Roto- rua. Ze was aangeklaagd voor dief stal van 3,6 miljoen euro en het witwassen van geld. De 31-jarige Kara Hurring is voorlopig vrij op borgtocht. De politie zoekt haar ex-man, die in China zou zijn. Nieuw-Zeeland heeft geen uitle veringsverdrag met China. In deze krant vindt u 3 advertenties met de Gele Kever. Deze a is telkens op weg naar een andere Europese bestemming (zie het verkeersbord). Reken de kortste route uit tussen bestemming 1, 2 en 3 (in deze volgorde), mail de uitkomst in kilometers, de naam en de datum van de krant naar autovakantie@globereisburo.nl en WIN EEN AUTOVAKANTIE!* Wilt u zeker zijn van een heerlijke autovakantie? Boek dan één van onze spectaculaire aanbiedingen: Vrij Uit Italië Loano Hotel Garden Lido**** 8 dagen, o.b.v. halfpension Vertrek: mei t/m juli Per persoon va. 335 Duitsland Incl. 2 dgn entree Europa-Park {REIZEN) Hotel Colosseo**** 2 dagen o.b.v. logies ontbijt Vertrek: april t/m november Per arrangement p.p. va. 157 'Kijk voor de voorwaarden op www.gtobe.nl/autovakantie. 220 winkels 0900 - 8482 impm-, www.globe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9