81 buitenland Dalai lama draagt zijn 4 Geheimzinnige babysterfte in woningen op legerbasis in VS jföbe Politiechef Kunduz gedood bij aanslag Eerste vrouwelijke minister bij Harnas Rusland biedt VS visumvrij reizen aan Sri Lanka: Tijgers plannen aanslagen Italianen wilden Ruby 'ouder maken' Wisconsin verbiedt ambtenaren-cao's TIBET De dalai lama draagt zijn politiek leider schap over aan een gekozen Tibetaanse A zie onze websiterbuitenland leider. Hij blijft slechts geestelijk leider ke leven van de dalai lama 259 72 vrijdag 11 maart 2011 KUNDUZ GAZASTAD Het hoofd van de politie in de Noord-Afghaanse regio Kunduz, Abdul Rahman Sayedkhili, is omge komen door een zelfmoordaanslag. Dat heeft de gouverneur van de provincie, waamaartoe Nederland een politiemissie wil sturen giste ren bekendgemaakt. Sayedkhili was op patrouille met zo'n vijftig andere agenten toen een terrorist zichzelf in zijn nabijheid opblies. Hamasleider Ismail Hanïya heeft voor het eerst een vrouwelijke mi nister aangewezen. Dat maakte hij gisteren bekend. Jamila al-Shanti wordt verantwoordelijk voor het nieuw opgerichte ministerie van Vrouwenzaken. De benoeming is deel van een reorganisatie van het Hamaskabinet. De Hamasregering wordt niet erkend en heeft alleen controle over de Gazastrook. MOSKOU COLOMBO De Russische premier Vladimir Poetin heeft de Amerikaanse vice- president Joe Biden voorgesteld om het visumverkeer tussen Rus land en de VS af te schaffen. Poetin sprak van een historische stap op weg naar betere betrekkingen tus sen beide landen. Biden is op be zoek in Rusland. Zijn komst is be doeld om te werken aan het verbe teren van de onderlinge relatie. De terreurbeweging Tamil Tijgers (LTTE) bereidt nieuwe aanslagen in Sri Lanka voor. Een aantal extre misten krijgt daarvoor militaire training in drie illegale kampen in Tamil Nadu, een zuidelijke deel staat van India. Dat heeft premier Jayaratne van Sri Lanka gisteren ge zegd. De Indiase regering ontkende direct met klem het bestaan van welk LTTE-kamp dan ook in India. ROME MADISON De Senaat van de Amerikaanse staat Wisconsin heeft een omstre den voorstel aangenomen om amb tenaren-cao's af te schaffen. De Re publikeinse gouverneur van Wis consin wil op die manier fors be zuinigen om het begrotingstekort te beperken. De afgelopen weken was veel te doen over de nieuwe wetgeving. Zo zorgden tegenstan ders voor de grootste betogingen in de staat sinds de oorlog in Viet nam rond 1970. Ook reageerden de vakbonden furieus en bleken meer en meer inwoners van Wisconsin tegen de nieuwe regelgeving. Vol gens de Democraten gebruikt gou verneur Scott Walker de economi sche misère in zijn staat om de rechten van de vakbonden in te binden. De 43-jarige bestuurder was blij dat het voorstel werd aan genomen, ondanks afwezigheid van veel Democraten. Documentaire over het politiie- Karima al-Marough alias 'Ruby'. Twee niet nader geïdentificeerde Italianen hebben in februari bij de burgerlijke stand in Marokko geld geboden om de geboortedatum van 'Ruby' te laten vervalsen. Het escortmeisje moest ouder lijken zo dat premier Silvio Berlusconi niet wordt veroordeeld wegens seks met minderjarigen. Dit meldden Italiaanse media gisteren na onder zoek van een krant. Premier van Tibetaanse rege ring in ballingschap neemt po litieke taken over. China noemt stap een "streek' van de dalai lama. 'Pensioen' dalai lama komt voor volgelingen en China niet onverwacht. DHARAMSHALA - De dalai lama treedt af als politiek leider van de Tibetaanse regering in balling schap. Hij is daardoor enkel nog de spiritueel leider van de Tibeta- nen. Zijn leiderschap wordt overge nomen door de Tibetaanse pre mier Samdhong Rinpoche. „Mijn wens om autoriteit over te dragen, heeft niets te maken met een wens om verantwoordelijk heid te verminderen", zei hij giste ren in een toespraak in Dha- ramshala, de vestigingsplaats van de regering in ballingschap van Ti bet. „Het is in het voordeel van de Tibetanen op de lange termijn. Het is niet omdat ik ontmoedigd ben." Het besluit van de 75-jarige monnik komt niet uit de lucht val len voor zijn volgelingen. „Dit is het resultaat van een jarenlang pro ces van democratisering", aldus Tsering Jampa, directrice van de In ternational Campaign for Tibet in Nederland, een stichting die vecht voor de rechten van Tibetanen. Sinds 2001 heeft de Tibetaanse re gering in ballingschap een pre mier, Samdhong Rinpoche. Die werd benoemd na verkiezingen waaraan tienduizenden Tibetanen meededen. De premier zal de ko mende jaren nog wel vaak te rade gaan bij de dalai lama, verwachten analisten. „Alle belangrijke beslis singen zullen worden besproken met de dalai lama", aldus Barry Sautman, Tibet-expert van de uni versiteit van Hongkong. China, dat de dalai lama beschouwt als een gevaarlijke separatist reageerde sceptisch op het nieuws. Een woordvoerster van het ministerie van Buitenlandse Zaken sprak van 'een streek'. „Hij heeft de afgelo pen jaren al vaker gesproken over zijn pensioen. Ik denk dat dit een trucje is om de internationale ge meenschap te misleiden", aldus de zegsvrouwe. De immer lachende dalai lama is de personificatie van de geweldlo ze strijd van het onderdrukte Ti bet tegen China. Decennia lang al reist de immer goed geluimde boeddhistische monnik de wereld rond om steun te vragen voor het lot van de Tibetanen. Sinds zijn vlucht uit Tibet in 1959 woont de dalai lama in India, vanwaar hij strijdt voor autonomie voor zijn vaderland. Daarbij laat hij zich inspireren door de ideeën van de Indiase lei der Gandhi over geweldloos ver zet. In 1989 ontving hij de Nobel prijs voor de Vrede. Nadat er decennia lang officieel geen contact was tussen de dalai la ma en de Chinese regering, leek in 2002 schoorvoetend een dialoog op gang te komen. De laatste jaren zorgt een immigratiegolf van Han-Chinezen ervoor dat de Tibet anen een minderheid vormen in eigen land. In deze krant vindt u 3 advertenties met de Gele Kever. Deze c is telkens op weg naar een andere Europese bestemming (zie het verkeersbord). Reken de kortste route uit tussen bestemming 1, 2 en 3 (in deze volgorde), mail de uitkomst in kilometers, de naam en de datum van de krant naar autovakantie@globerêisburo.nl en WIN EEN AUTOVAKANTIE!* Wilt u zeker zijn van een heerlijke autovakantie? Boek dan één van onze spectaculaire aanbiedingen: Italië Adriatische Rivièra Camping Cesenatico*** 8 dagen o.b.v. logies Vertrek: april t/m augustus Italië Qed Italiaanse Rivièra ^REIZENi Vakantiepark II Paese di Ciribï*** 8 dagen o.b.v. logies Vertrek: april t/m oktober Per stacaravan va. Per persoon va. 'Kijk voorde voorwaarden op www.globe.nl/autovakantie. 220 winkels 0900 - 8-482iw»! www.globe.nl gaat nét even verder door onze correspondent Hanneke Keultjes NEW YORK - Op een legerbasis in North Carolina doen ouders van pasgeboren kinderen geen oog meer dicht. Vooral aan een straat vernoemd naar een Nederlandse plaats, Groesbeek Street, hebben zij slapeloze nachten. Binnen de poorten van het zo veilige Fort Bragg vonden ouders de afgelopen vier jaar twaalf baby's - in leeftijd variërend van een paar weken tot acht maanden - dood in hun wieg. Bij geen van de baby werd een doodsoorzaak vastgesteld. Een verklaring is er niet, zegt het leger. Of toch wel? De gipskarton- platen in de huisvesting van mili tairen worden als boosdoener aan gewezen. Die zouden het giftige zwavelgas verspreiden. Gipsplaten van Chinese makelij werden vanaf 2004 tot 2007 massaal ingevoerd om snel Amerikaanse huizen te bouwen. In 2009 kwamen de ge zondheidsrisico's aan het licht: ast- ma-aanvallen, chronisch hoesten, verstopte neus en hoofdpijn. Er is één probleem: onderzoek wees uit dat de gipsplaten die op Fort Bragg zijn gebruikt in de VS zélf zijn geproduceerd. En diverse testen toonden geen verhoogde concentratie zwavelgas aan. De babysterfte begon in februari 2007 met de twee maanden oude laden Scully. De baby woonde op 144 Groesbeek Street. In datzelfde huis stierven in april en juli van 2009 nog twee kinderen: de twee maanden oude lay'Vair en zijn ze ven maanden oude nichtje Ka' Mya. De kans dat zonder aanwijs bare oorzaak drie kinderen in één huis op verschillende tijdstippen de dood vinden, is volgens statisti ci 'zeer, zeer klein'. De meest re cente dode kwam eergisteren aan het licht. De 4 maanden oude Jaxson, zoon van sergeant Arman do Garza, overleed op 24 februari. De autopsieresultaten zijn nog niet bekend. De commandant van de legerbasis zegt zeker te weten dat er met de huisvesting niks mis is. De onge ruste ouders geloven dat niet. Zij willen weten waarom hun kinde ren zijn overleden en denken toch dat het aan de gipsplaten ligt. Vol gens hen is een verkeerde test ge bruikt. Die meet alleen het percen tage zwavel in de gipsplaten, maar niet het gas dat vrijkomt. Andere testen zouden wel duiden op het vrijkomen van zwavelgas. Hoewel het leger volhoudt dat alle woningen op de legerbasis veilig zijn, staan meerdere huizen aan Groesbeek Street voorlopig leeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8