41 binnenland Kabinet heeft heel wat uit te leggen T0©S MILITAIREN VRIJ Premier Rutte en de ministers Rosenthal en Hillen gaven 0 persoonlijk toestemming voor de reddingsactie in Libië. Nu de militairen vrij zijn, wil de Tweede Kamer opening van zaken. Grote brand bij bedrijf in Botlek ltaMë 126 128 2010: sterkste banenkrimp in vijftien jaar vrijdag 11 maart 2011 door Laurens Kok Als de drie Nederlandse militairen eenmaal vrij zijn, zou premier Mark Rutte 'uiteraard' verant woording afleggen, zei hij. Rutte kan nu zijn borst natmaken. Want hardop liet de Tweede Kamer zich de afgelopen weken niet horen, maar binnenskamers klonk het on geloof over de mislukte bevrij dingsactie op het strand van Sirte. Bekend was al dat het kabinet in de persoon van Rutte en de minis ters Uri Rosenthal (Buitenlandse Zaken) en Hans Hillen (Defensie) persoonlijk toestemming gaf voor de reddingsactie. Grote vraag is op grond waarvan die beslissing werd genomen. Hoe groot was de nood van de Neder landse evacué en zijn Zweedse metgezel om weg te komen uit Sir te, kolonel Kaddafi's geboorte plaats? En waarom was de driekoppige be manning zo licht bewapend? Er waren immers commando's aan boord van de Hr. Ms. Tromp die voor de Libische kust lag, maar die vlogen niet mee met de Lynx-heli kopter. In de media werd de afgelo pen tijd al druk gespeculeerd over de toedracht van de actie. Juridi sche experts als Gert-Jan Knoops en Liesbeth Zegveld stelden reeds vast, dat Nederland uitsluitend het recht had om zonder toestemming een landgenoot van Libisch grond gebied weg te halen, als daarvoor een medische noodzaak was. In andere gevallen zou sprake zijn van overtreding van het internatio nale recht. De Kamer wil ongetwij feld weten of het kabinet zich daar rekenschap van heeft gegeven. Ronduit pikant was de verklaring van twee Nederlandse piloten die werkzaam zijn voor de Libisch- Maltese luchtvaartmaatschappij Medavia. Zij zeiden in NRC Han delsblad dat hun vliegtuigen de af gelopen weken honderden men sen uit Libië hebben gehaald, on der meer uit Sirte. Volgens de piloten had Nederland gewoon een burgervliegtuig kun nen charteren in plaats van een ge heime en riskante missie op touw te zetten. Het kabinet zal er ophel dering over moeten geven of deze optie wel is doordacht. De Kamer zal bovendien het naad je van de kous willen weten over de manier waarop Nederland heeft geprobeerd de gevangenen vrij te krijgen. Is de Libische autori teiten een tegenprestatie beloofd? Het is bijvoorbeeld de vraag of Ne derland nu bereid is verdergaande sancties jegens het Kaddafi-regime te steunen. Ook de rol van koningin Beatrix spreekt tot de verbeelding. In hoe verre heeft zij sultan Qaboos van Oman kunnen bewegen druk uit te oefenen op Kaddafi? De sultan speelt een belangrijke rol in de Ara bische Liga. Het lijkt er overigens op dat Neder land belangrijke hulp heeft gekre gen van EU-partners Malta en Griekenland. De hoogste ambte naar van Buitenlandse Zaken, Ed Kronenburg, vloog eerder deze week naar het eiland om te onder handelen over de vrijlating van de drie. Eerdere beelden van de Libische te levisie met de gevangen helikopter bemanning. Daarboven een afbeel ding van een Lynx-helikopter. Drie Nederlandse militairen en hun Lynxhelikopter vallen in handen van Libische regeringstroepen na een mislukte evacuatie bij de stad Sirte. De boordhelikoptervan Hr. Ms. Tromp moest een evacué oppikken. Bij de landing bleken er twee mensen op het strand te staan. Onder hen een Nederlandse medewerker van het ingenieursbureau Royal Haskoning. De twee mogen later het land verlaten. Het nieuws over de mislukte evacuatie en de gevangen Nederlandse militairen lekt uit via De Telegraaf. Het kabinet zwijgt over de pogingen om de drie weer vrij te krijgen om de veiligheid van de militairen niet in gevaarte brengen. Minister Uri Rosenthal van Buitenlandse Zaken stelt alleen dat de regering er alles aan doet wat in het vermogen ligt in het contact met Libië om de drie weer vrij te krijgen. Fractieleiders van verscheidene politieke partijen worden door de regering vertrouwelijk geïnformeerd over de situatie rond de drie militairen. De Libische staatstelevisie toont beelden van de militairen en de helikopter. De zender stelt dat Nederland in strijd met internationaal recht heeft gehandeld door zonder toestemming het Libische luchtruim in te vliegen. Op de Libische staatstelevisie wordt Nederland beschuldigd van spionage. De marinehelikopter zou volgens de Libiërs zijn gebruikt om spionnen te droppen of op te pikken. Ook wordt er gesproken van een samenzwering. De Libische leider Muammar Kaddafi zegt in een vraaggesprek dat de gevangenhouding van de drie Nederlandse militairen normaal is omdat ze zonder toestemming het land binnenkwamen. Rotterdam - Bij metaalverwer kingsbedrijf Jewometaal aan de Quebecstraat in de Rotterdamse Botlek heeft gisteravond een grote brand gewoed. Volgens de politie vielen er geen gewonden. Op het bedrijf zijn radioactieve stoffen in oud ijzer aanwezig, maar die wa ren niet betrokken bij de brandDe brand veroorzaakte veel rook. PAUL KUSTERS OP NEDERLANDERS IS ONTEVREDEN HENK VOELT ZICH (3EWOON HENK IN HET Y LICHAAM VAN HENK. MAAR IK VOEL ME j ANÖELINA JOLIE IN HET LICHAAM VAN TOOS. I In deze krant vindt u 3 advertenties met de Gele Kevër. Deze auto^ is telkens op weg naar een andere Europese bestemming (zie I verkeersbord). Reken de kortste route uit tussen bestemming I, 2 en 3 (in deze volgorde), mail de uitkomst in kilometers, de naam en de datum van de krant naar autovakantie@globereisburo.nl en WIN EEN AUTOVAKANTIE!* Wilt u zeker zijn van een heerlijkeautovakantie? Boek dan één van onze spectaculaire aanbiedingen: Italië (vhjuii Gardameer Castagneto Carducci App. Locanda Santa Giulia**** Camping Le Pianacce*** 3 dagen o.b.v. logies 8 dagen o.b.v. logies Vertrek: april t/m december Vertrek: mei t/m augustus Per app. va. I Per Unit va. "Kijk voor de voorwaarden op www.globe.nl/autovakantie. 220 winkels 0900 - 8482 b/.sm www.globe.nl RIJSWIJK - De werkgelegenheid in Nederland is in 2010 met 0,7 pro cent afgenomen ofwel een daling van 53.400 arbeidsplaatsen. Dat is de sterkste krimp in vijftien jaar. Dit maakte Lisa, een stichting die een databank beheert met gege vens over betaald werk, gisteren bekend. Daarmee kwam een einde aan drie jaar van banengroei. Vooral in de bouw en de industrie gingen veel banen verloren. In de zorgsec tor groeide de werkgelegenheid juist sterk. Het aantal werkzame vrouwen steeg vorig jaar met 0,4 procent, terwijl het aantal man nen dat werkt met 1,5 procent daal de. Het totaal aantal werkzame personen bedroeg in 2010 ruim acht miljoen. De sterkste werkgele genheidsgroei was te zien in Flevo land. In Brabant nam de werkgele genheid het sterkst af

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4