i8| zeeland Grevelingen is nog te Herder verzuimde dode schapen aan te melden ZOA ZEELffllD Alle afleveringen uit de serie Grevelingen 40 jaar: NATUUR- EN RECREATIESCHAP Omgeving van Grevelingenmeer moet Dierenklusjes in Kwadendamsne Foto's Oosterschelde verhuizen naar bieb Open dag bij locaties Het Gors en Cornelia Grevelingenschap Het Grevelingenmeer staat vol in de schijnwerpers. Begin 2011 bestaat het meer 40 jaar. Tegelijkertijd worden dit jaar. grote beslissingen voor de toekomst gemaakt. Kijk voor lezerfoto's op www.pzc.nl/foto info@zeelandplant.nl www.zeelandplant.nl HET adres voor tuinplanten haagplanten lei/dakbomen heesters Mediterraan Kwekerij open: elke zaterdag van 9:00-16:00 uur Ravesteinweg 2a Crijpskerke vrijdag 11 maart 2011 S VlUCHTBJfteaeOSG WWW.ZOA.NL GIRO 550 APELDOORN V www.pzc.nl/grevelingen KWADENDAMME - Kindéren steken deze voorjaarsvakantie de handen uit de mouwen bij Berkenhof s Tropical Zoo in Kwadendamme. Ze mogen dieren verzorgster Suzanne Cornelisse helpen met allerlei klusjes zoals hagedissen voeren, poep opruimen en ramen lappen. Terwijl de kinderen ijverig aan de slag gaan, vertelt Suzanne ze leuke weetjes. foto Willem Mieras BURGH-HAAMSTEDE De expositie 'Oosterschelde Onder steboven' verhuist naar de biblio theek in Burgh-Haamstede. De ten toonstelling bestaat uit de winnen de beelden van het Onderwaterfo- tografiekampioenschap Ooster schelde. De foto's hingen eerder in het gemeentehuis in Zierikzee. Ze zijn tussen 14 maart en 1 april te zien tijdens de openingstijden van de bieb. ZIERIKZEE Het Gors en Allévo doen mee aan de landelijke Open Dag van de Zorg die dit jaar op 19 maart wordt gehouden. Alle geïnteresseerde be zoekers zijn welkom om tussen 12.00 en 16.00 uur een kijkje te ne men bij Verpleeghuis Cornelia van stichting Allévo of tussen 10.00 en 16.00 uur bij De Melkmarkt en Kin derboerderij De Punt (van Het Gors) in Zierikzee. Geef voor vluchtelingen en ontheemden in Afrika en Azië. Uw bijdrage maakt het verschil! oma's groentesoep, het recept is overal hetzelfde: strandje, groen strook, bosströok, wandelpad... Daardoor is het gebied af en toe wat saai." Grofweg bewandelt het Grevelin- genschap momenteel drie sporen, schetst Louwerse. „We onderzoe ken of er onder meer een nieuwe recreatiesluis en een getij dencen trale moet komen. Tegelijkertijd loopt het programma Zicht op de Grevelingen." Naast deze lange-termijnstudies, zijn er voor vier gebieden (Greve- lingendam, Brouwersdam, De Plint en Slikken van Plakkpei nnt-_ wikkelingsprogramma's in de maak. „Daarnaast geven we ook ruimte aan concrete projecten die zich aandienen, zoals het duik- wrak bij Scharendijke en het open stellen van bunkers uit de Tweede Wereldoorlog bij De Punt." De eventuele terugkeer van getij, waarmee het probleem van zuur stofloosheid kan worden opgelost, zal grote gevolgen hebben. Niet al leen ontstaat er nieuwe natuur, ook recreatiezones aan de randen van het meer en de eilanden veran deren van karakter. „Al die effec ten worden nu in beeld gebracht. Vooralsnog lijken die mee te val len. Met vijftig centimeter getijden- slag praat je over 25 centimeter ho ger en lager. Dat heeft wel effect op bijvoorbeeld de strandjes. Voor deze aspecten vragen de wethou ders in het dagelijks bestuur tel- kens aandacht." Het Grevelingenschap wil ook een sterke voorlichtingsfunc tie bekleden, zowel richting toeris ten als bezoekers uit de regio. Be langrijk onderdeel daarvan wordt het nieuwe bezoekerscentrum dat op de Brouwersdam moet verrij zen. „Het komt in de buurt van de voetgangersbrug over de N57. Van af daar heb je geweldig uitzicht over het Grevelingenmeer, de Noordzee en straks ook de getij- dencentrale", vertelt Louwerse. Het centrum moet vóór 1 januari 2014 de deuren openen. Hoe het gebouw er precies uit zal gaan zien, is nog niet duidelijk. „Maar het wordt heel iets anders dan ons huidige bezoekerscentrum. Een be zoek moet mensen aanzetten om naar een andere attractie of gebied in de omgeving te gaan." door Rob Paardekam OUD-VOSSEMEER - Schaapherder Klaasjan van der Kolk zegt dat een deel van de dode schapen die de af gelopen tijd op Tholen zijn gevon den van hem zijn. „Ik ben ze verge ten aan de melden bij Rendac." Van der Kolk, die in opdracht van Staatsbosbeheer met een schaaps kudde de dijken rond Oud-Vosse- meer begraast, zegt dat het om on geveer acht schapen gaat. Hij heeft er achteraf spijt van dat hij ze niet direct heeft aangemeld bij Rendac. Dat is een bedrijf dat kadavers op haalt. „Normaal gesproken doe ik dat wel, nu is het door omstandig heden niet gebeurd. Dat betreur ik." De politie meldde deze week dat op verschillende plaatsen op het eiland Tholen al 32 dode scha pen zijn aangetroffen. Volgens Van der Kolk is maar een klein deel van hem. De politie zegt ook dat het om verschillende eigenaren gaat. Van der Kolk benadrukt verder dat de negentig verwaarloosde scha pen die op het eiland in beslag zijn genomen niet van hem zijn. „Ik zorg goed voor mijn dieren." Staatsbosbeheer zal Van der Kolk niet aanspreken op zijn misser. „Dit is geen zaak voor ons", zegt boswachter Dirk Fluijt. MEEST CELEZEN 1Meld klachten bij Fout naar Wout 2. Aldi in aantocht in Nieuwerkerk 3. Verkoop ziekenhuis afgeketst HEEFT U NIEUWS? Mail naar de regioredactie in Zierik zee. Het emailadres van de redactie is schouwen-duiveland@pzc.nl Natuur op het eiland: pzc.nl/buutekieke Niet alleen het Grevelingen meer viert dit jaar een jubi leum. Ook het Natuur- en Recreatieschap de Grevelin gen bereikt in 2011 een mijl paal. Het bestuursorgaan be staat deze maand 25 jaar. door Joeri Wissa Nee, er zullen geen dure flessen champagne wor- üen aangerukt om het 25-jarig bestaan van het Natuur- en Recreatieschap de Gre velingen luister bij te zetten. „Het past niet om dat in deze tijd uitbundig te vieren. We denken nog na over hoe we er bij stil kun nen staan, maar dat zal in elk geval gecombineerd worden met andere geplande activiteiten", zegt Siem- co Louwerse. Hij is adjunct-direc teur van Groenservice Zuid-Hol land (GZH). Deze organisatie be heert en ontwikkelt enkele tiental len natuur- en recreatiegebieden, waaronder het Haringvliet, de Rot- temeren en IJsselmonde. Sinds zes jaar valt ook het Grevelingenmeer onder GZH. Het is echter het Dagelijks Bestuur dat beslist over het beleid in en om het meer. Dat wordt gevormd door democratisch gekozen verte genwoordigers van de gemeenten en provincies rond het gebied. Na mens de gemeente Schouwen-Dui- veland is dat momenteel wethou der Ad Verseput. Zijn collega Bert Tuk van Goedereede vertegen woordigt de vier gemeenten aan de andere kant van het water. Ook de gedeputeerden van Zee land en Zuid-Holland maken deel uit van het dagelijks bestuur. Mo menteel zijn dat nog respectieve lijk Frans Hamelink en Joop Evert- se, maar na de laatste provinciale verkiezingen is de kans groot dat er andere gezichten verschijnen. In de tijd dat het Grevelingen schap onder de vleugels van GZH kwam, was het inrichtings plan dat opgesteld werd na het ont staan van het meer zo goed als af gerond. „Belangrijk daarin is de hoofdzonering. Op de dammen is ruimte voor recreatie, in het mid dengebied is het primaat voor de natuur. Dat werkt goed; er zijn bijna nooit conflicten tussen na tuur. en recreatie", merkt Louwer se op. Overigens is er op dit gebied nog wel werk aan de winkel. „Mensen moeten zich welkom voelen in na tuurgebieden. Daar is meer voor nodig dan alleen een bankje." De huidige uitdaging is het gebied weer 'up-to-date' te krijgen, vindt Louwerse. „Alles is een beetje op z'n retour. Toen we het gebied on der onze hoede kregen, was het meer 'klaar'. Maar in onze bele ving is een gebied nooit af )e moet altijd in blijven spelen op de wens van de recreant." Dat vertaalt zich onder meer in het aanbrengen van meer variatie. „Bij de Punt, nabij Ouddorp wil len we een belevingsbos maken. De gebieden lijken nu nog te veel op elkaar. Het is een beetje als Het schap bestaat deze maand 25 jaar en is een zogeheten gemeen schappelijke regeling tussen be trokken gemeenten en provincies. Aanvankelijk participeerde ook de Rijksoverheid. Die is wegens her overweging van de taken in 2003 uit het verband gestapt. Het schap werkt samen met Staats bosbeheer (natuur) en Rijkswater staat (vaarwegen, infrastructuur). Het schap heeft een jaarlijks bud get van ongeveer 6,5 miljoen. Dit geld komt van de deelnemende overheden, parkeergeld, liggeld voor de eilanden, subsidies en uit de opbrengsten van pachters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40