Bitse stemming bij 21 zeeland Geen celstraf voor dodelijk ongeval PZC vrijdag Hier Eet Men AJval STATEN In de Staten van Zeeland heeft zich de wisseling van de wacht voltrokken. De ploeg 2007-2011 vertrok in een eerst ietwat grimmige sfeer. Nieuwe staten... En wat nu? nt 8 weken voor 24 euro! vrijdag 11 maart 2011 door Ondine van der Vleuten Negen jaar was ik en we gingen uit eten. Bij de Hema. Reuze span nend vond ik dat, want mijn moeder had weinig geld en we gingen zelden uit eten. „He- ma. Weet je wat dat betekent?", vroeg de vriendin van mijn moe der die mij op het etentje trakteer de. „Dat betekent: Hier Eet Men Afval." Ze moest zo hard lachen dat ze zich bijna verslikte. Hema staat voor Hollandsche Een heids Maatschappij Amsterdam en ik hou van de Hema zoals ik hou van zuurkool met worst, kro kussen in de lente en speculaas met Sinterklaas. Toen ik vernam dat dit oer-Hollandse erfgoed overgenomen was door een Brit se investeringsmaatschappij, moest ik echt even iets wegslik ken. Daar ging de Hema. Toen de PTT 'verdween' was ik ook al ontroostbaar. Ek herinner me nog magische momenten in de bedrijfskantine van het hoofd kantoor aan de Haagse Neherka- de, waar mijn moeder directiese cretaresse was en ik als puber een enkele keer een kroketje mocht komen eten. Over de PTT werd bij ons thuis met gepaste eerbied gepraat en elke postbode kon reke nen op een respectvol knikje. Dat waren de mannen van stavast, die nog chocola wisten te maken van de slordigste hanenpoten en zelfs voor het ergste weder niet terug deinsden. Nu zou het me niets verbazen als er een briefin de bus viel dat we voortaan maar zelf on ze post moeten ophalen, bij een balie in de boekwinkel of zo. Voor mij hoorde ook Vlisco in het rijtje Nederlandse kroonjuwelen. De (imitatie)batikstoffen van Vlis co (met het kwaliteitszegel 'Echte Dutch Wax') staan in landen als Benin, Nigeria, Togo, Ivoorkust, Ghana en Congo gelijk aan haute couture. Gek genoeg ziet de Ne derlanders de kwaliteitskatoen tjes van Vlisco aan voor exotische import, maar ze worden toch echt in Helmond gedrukt Helaas, ook Vlisco is overgenomen door een Britse investeringsmaatschappij. De Hema staat alwéér te koop en is inzet van een hoofddoekjes-rel. Waar gaat het heen, met de we reld? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076-531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni door Nadia Berkelder en Ben Jansen In de laatste vergadering van een Statenperiode gaat het er doorgaans ontspannen aan toe. Vriendelijkheden worden gewisseld, milde ste ken onder water uitgedeeld en vooral veel, veel woorden van dank gesproken. Afscheid verbroe dert. Even heeft het er de schijn van dat deze donderdag bij de afsluiting van de Statenperiode 2007-20it een streep gaat door deze mooie traditie. Strakke gezichten, korzeli ge formuleringen, Statenleden ge wagen van opgestapelde ergernis en irritatie. Het dagelijks provincie bestuur is de gebeten hond. Gede puteerde Staten hadden hoe dan ook al terughoudender moeten rea geren op de conclusies van Mans c.s., maar dat ze het rapport vol gende week met bewoners en be drijven in de omgeving van Thermphos willen bespreken, is de PvZ, de WD en de PvdA hele maal in het verkeerde keelgat ge schoten. Dat rapport was een ini tiatief van de Staten en die horen er eerst zelf iets van te vinden, me nen de fracties. Daar komt nog misnoegen bij over het plan van GS een kenniscen trum voor krimp op te richten. „Niks geen kenniscentrum", verze kert gedeputeerde Harry van Wa- veren (CDA). „Dat stond verkeerd in de krant. We willen een kennis netwerk." PvZ-Statenlid Johan Ro besin heeft uit de besluitenlijst van GS evenwel ook afgeleid dat het om een kenniscentrum gaat. Zo'n initiatief hoort een demissio nair dagelijks provinciebestuur niet te nemen, vindt hij. Van Waveren wijst erop dat de reactie van Gedeputeerde Staten op het rapport van de commis sie-Mans mede is ingegeven door het feit dat de Tweede Kamer over handhaving praat. „Een gelegen heidsargument om met het rap port aan de haal te gaan", smaalt Peter Holtring (PvdA). Kees Bierens (WD) is benieuwd wat volgende week inhoud en toon zullen zijn tijdens de presen tatie naar omwonenden en bedrij ven. „Ik hoop dat GS niet zullen herhalen dat dat ze het niet eens Informateur Jan te Veldhuis (WD) voert inmiddels gesprekken met alle fracties, als eerste aanzet tot het vormen van een coalitie. Te Veldhuis brengt de overeen komsten en de verschillen tussen de partijen in beeld. Hij hoopt daar zo snel mogelijk mee klaar te zijn. Als de informateur klaar is, zetten de partijen de onderhandelingen onderling voort. Uit die onderhan delingen moet een nieuw college van Gedeputeerde Staten komen. De Statenleden die zitting nemen in het college, nemen vervolgens al weer afscheid. Hun zetels worden ingenomen door de volgenden op de kandidatenlijst van hun partij. De afgelopen periode werd het col lege gevormd door gedeputeerden van het CDA, SCP, Christenunie en GroenLinks. zijn met tal van conclusies van de commissie-Mans. Dat schaadt al leen maar het vertrouwen." Van Waveren verzekert dat het dage lijks provinciebestuur zich 'pru dent en terughoudend' over het rapport zal uitlaten. Hij voegt er aan toe dat ook een demissionair college van Gedeputeerde Staten de taak heeft de bevolking te infor meren over ontwikkelingen rond Thermphos. Tussendoor bitst Jan Bergen (CDA) dat zijn collega-Statenleden krokodillentranen plengen. „We hebben het als fractievoorzitters over het Thermphos-rapport ge had. Het CDA was er voor om er een extra Statenvergadering aan de wijden. Andere fracties niet. Dan moeten we er nu niet toch op te rugkomen." De toon is gezet. Loes Passieux (SP) breekt gelukkig de ban. Bij de controle van de geloofsbrieven voor de nieuwe Staten stelt ze vast dat Robesin vergeten is een neven functie op te geven: kampioen vra genstellen. Een bevrijdend gelach schalt door de Statenzaal. En daar mee krijgt de vergadering tot de vrolijke wending die zo'n af scheidsbijeenkomst hoort te heb ben. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs spreekt ieder van de twin tig vertrekkende Statenleden kort toe. Wanneer Ad Lijmbach CDA aan de beurt is herinnert ze aan een Statenexcursie op Texel, waar 's avonds de plaatselijke horeca uit gebreid werd verkend. Zo uitge breid dat Lijmbach enige moeite had het hotel terug te vinden. Peijs: „Er zijn tegenwoordig wel meer CDA'ers die links en rechts door elkaar halen." Izak Vogelaar en Teun van Oostenbrugge kregen een lintje... Marjan de Koster wilde hem niet. I Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal ina28> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal <na28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (p8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat- Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC- gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatre aan. door Emile Calon MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg vindt dat een 25-jarige inwoner van Scherpenisse niet op gesloten moet worden in Toren- tijd. De man veroorzaakte op 12 sep tember van het vorige jaar een do delijk ongeval op de Gorishoek- sedijk nabij zijn woonplaats toen hij een 66-jarige fietsster uit Tho- len aanreed. Zij raakte bij dat onge val zeer zwaar gewond en over leed die dag op de operatietafel in het ziekenhuis in Tilburg. 1\vee weken geleden eiste de offi cier van justitie een celstraf van één jaar en een rijontzegging van drie jaar. De rechtbank legt hem een werkstraf van 180 uur en een boete van 550 euro op. Ook krijgt hij een rijontzegging van 24 maan den waarvan 16 voorwaardelijk. De rechtbank heeft bij het vaststel len van de strafmaat rekening ge houden met het feit dat de be stuurder dodelijk ziek is. Hem op sluiten zou hem in grote psychi sche problemen brengen. Ook toonde hij volgens de rechters op recht berouw, bood hij na het on geval zijn excuses en had hij een blanco strafblad op het moment van het ongeval. Wegens .zijn ziek te zal een werkstraf voor hem extra zwaar zijn, zo meent de rechtbank. De rijontzegging is beperkt omdat de man zeer afgelegen woont en hij zonder rijbewijs geen werk kan vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2