sport 125 Indrukwekkende zege FC Twente op Zenit evrijdende goal achterwege Je nek Ajax krijgt thuis lesje in effectiviteit Bökko zorgt weer eens voor feest in Noors kamp Tuiterts pijp is leeg vrijdag 11 maart 2011 enschede - FC T\vente heeft giste ren een indrukwekkende prestatie geleverd door Zenit Sint-Petersburg in de eerste van twee confrontaties in de Europa League te verslaan, 3-0. In de eerste helft bleef de thuisclub in de Veste maar net over eind. Daarna kwam het herstel te gen de veel sterker geachte kam pioen uit Rusland. Na 25 minuten kwam FC Twente op voorsprong. Theo Janssen lan ceerde Nacer Chadli en de voorzet van de Belgisch international be reikte Luuk de Jong. De spits, de laatste weken in de nationale com petitie ook aardig op schot, kopte raak. Het was nota bene de eerste keer dat de thuisclub dreigend in de buurt van het doel van Vjat- sjeslav Malafejev kwam. Verder was het aanvankelijk vooral amsterdam - Ajax heeft zichzelf gisteren voor eigen publiek tegen Spartak Moskou vergeten te belo nen voor een alleraardigst optre den en moest uiteindelijk toekij ken hoe de tegenstander een hal ve kans wel tot een treffer promo veerde. Daardoor staat de 29-vou- dig landskampioen volgende week tijdens de return van de achtste finale van de Europa Lea gue voor de loodzware opgave een achterstand van 0-1 goed te maken. Ajax voetbalde bijna de gehele wedstrijd zoals trainer Frank de Boer dat graag ziet, maar liet na te scoren. De formatie vermaakte het thuispubliek met verzorgd en gedisciplineerd positiespel en zet te de populairste club van Rus land na balverlies meteen onder druk. De counterspecialisten van Spartak hadden het moeilijk met die speelwijze en brachten doel- Zenit dat voetbalde. Vanaf het be- ginsignaal zetten de Russen druk op het Enschedese doel. Het leidde binnen de kortste keren tot een tref fer van Danny, afgekeurd wegens buitenspel. Even later kopte de uit blinkende Portugees in kansrijke positie over. Zo ontsnapte FC Twente enkele malen voordat het zelf aan offensieve gedachten toe kwam. Ook na de openingstreffer van De Jong bleef de Russisch kampioen het spel maken. Aangezien FC Twente bij balbezit zich ook zeker niet verschuilde bleef het duel boeien. In extra tijd van het eerste deel leek Zenit alsnog op gelijke hoogte te komen. Met een on navolgbare achterwaartse kopbal haalde Roberto Rosales een inzet van de centrale verdediger Bruno man Maarten Stekelenburg ei genlijk maar eenmaal in de pro blemen. Alex schoot in de 57e mi nuut vanaf twintig meter wel meteen prachtig raak (0-1). Hij krulde de bal van zo'n twintig me ter achter de kansloze Ajax-doel- man. De Braziliaan gaf de thuisclub een harde les in effectiviteit. Ajax ver scheen namelijk wel regelmatig ge vaarlijk voor het doel van de num mer vier van de laatste Russische competitie. De huidige nummer drie van de eredivisie miste zon der Luis Suarez (FC Liverpool) en Mounir El Hamdaoui (teruggezet naar Jong Ajax) een spits die aan een klein kansje voldoende heeft. Siem de [ong speelde zeker geen slechte wedstrijd, maar kon oog in oog met de doelman van Spar tak Moskou niet camoufleren dat hij eigenlijk als middenvelder door het leven gaat. Alves echter weg van de doellijn. Toch was FC TXvente bij het begin van de tweede helft niet geïmpo neerd door de kracht van de tegen stander. Het elftal van trainer Mi chel Preud'homme bleef de aanval zoeken en werd tenminste gelijk waardig. In de 56e minuut leidde dat zowaar tot de 2-0. Denny Land zaat nam de bal na een afgeslagen vrije trap ineens op de slof Weer was Malafejev kansloos. De wedstrijd werd er alleen maar boeiender door. Twee fraaie kansen waren er voor Danko Lazovic, maar beide keren redde de Twentse doelman Nikolai Michailov op de pogingen van de oud-PSV'er. In extra tijd sloeg FC Twente opnieuw toe. Uit een voorzet van Janssen maakte De Jong zijn tweede en 'IWentes derde. europa maÊÊÊÊÊm Achtste finales. PSV Glasgow-Rangers 0-0. Scheidsrechter: Hansson (Zwe). Gele kaart: Lafferty (Glasgow Rangers). Aantal toeschouwers: 25.000. FC Twente-Zenit St.Petersburg 3-0 (1-0). 25. De Jong 1-0, 56. Landzaat 2-0, 90+2. De Jong 3-0. Scheidsrechter: Clattenburg (Eng). Gele kaart: Douglas, Buysse (Twente), Alves, Meira (Zenit). Aantal toeschouwers: 23.000. Ajax-Spartak Moskou 0-1 (0-0). 56. Alex 0-1. Scheidsrechter: Grafe (Dui). Gele kaart: Ver- tonghen, Eriksen (Ajax), Suchy, Welliton, Rojo (Spartak). Aantal toeschouwers: 35.000. CSKA Moskou FC Porto 0-1 (0-0). 70. Guarin 0-1. Scheidsrechter: Schorgenhofer (Oos). Ge le kaart: Semberas, Vagner Love (CSKA Mos kou), Otamendi (FC Porto). Aantal toeschou wers: 1.250. Bayer Leverkusen-Villarreal 2-3 (1-1). 33. Kadleq 1-0, 42. G. Rossi 1-1, 70. Nilmar 1-2, 72. Castro 2-2, 90. Nilmar 2-3. Scheidsrechter: Tagliavento (Ita). Gele kaart: Vidal (Bayer Lever- kusen), Musacchio, Wakaso, Catala (Villarreal). Aantal toeschouwers: 20.000. Braga-Liverpool 1-0 (1-0). 18. Alan 1-0 (straf schop). Scheidsrechter: Gumienny (Bel). Gele kaart: Kaka (Braga), C. Poulsen (Liverpool). Aan tal toeschouwers: 12.991. Benfica-Paris St. Germain 2-1 (1-1). 14. Luy- indula 0-1, 42. Pereira 1-1, 81. Jara 2-1. Scheidsrechter: Kralovec (Tsj). Gele kaart: Sal- vio (Benfica), Armand, Ceara, Nené, Camara (PSG). Aantal toeschouwers: 50.000. Dinamo Kiev-Manchester City 2-0 (1-0). 25. City Sjevtsjenko 1-0, 77. Goesev 2-0. Scheids rechter: Meyer (Dui). Gele kaart: Yussuf (Kiev) Balotelli, Tevez (Manch.) Aantal toeschouwers: 13.000. een stuk makkelijker kunnen ma ken. Anderzijds: ons spel was oké." PSV trad aan met dezelfde basiself als van de laatste wedstrijden, met centraal achterin dus Marcelo. De Braziliaan speelde echt als mandek ker op de enige spits van Rangers, El Hadji Diouf en deed dat prima. Zoals verwacht trok de Schotse ploeg bij balbezit van PSV een massieve muur op voor de eigen goal; vijf verdedigers op lijn, vier anderen er kort voor en Diouf van een afstandje toekijkend. Door die tactiek Was er voor Ola Toivonen bijna geen ruimte om tussen de li nies te duiken. Toch slaagde PSV er in de eerste helft een paar keer in de Schotse afweer uiteen te spe len; Berg werd twee keer in stel ling gebracht. De eerste keer was Rangers-goalie Neil Alexander sneller bij de bal, de tweede keer sprong de bal direct van Bergs voet weg. Beide kansen hadden een beter vervolg verdiend, al was het maar omdat de voorbereiding, van respectievelijk Toivonen en Atiba Hutchinson, prachtig was. Ook Jeremain Lens en Marcelo wa ren in de eerste 45 minuten dicht bij een doelpunt. Rangers kwam lange tijd nauwelijks in de buurt van PSV-keeper Andreas Isaksson. Naar het einde van de eerste helft toe lukte dat de formatie van Wal ter Smith wel een paar keer. Bij die initiatieven dwong Rangers een aantal corners af en werd dui delijk dat PSV moest blijven oplet ten. In de tweede helft was het spel- beeld hetzelfde: PSV viel gecontro leerd aan, Rangers verdedigde en loerde op de counter. Net als voor de pauze slaagde de bezoekende ploeg erin een paar corners af te dwingen. Uit een ervan kopte Kyle Bartley goed in en moest Isaksson redding brengen. Het was weer zo'n waarschuwing. Een paar minuten eerder had PSV dé kans gekregen om op voor sprong te komen. Toivonen - weer hij - stuurde met een subtiele voet beweging Berg diep. De laatste moest direct schieten, deed dat ook maar zag zijn inzet net voor langs gaan. Een spits met vertrou wen had 'm waarschijnlijk wél ge maakt. Berg was de meest ongelukkige PSV'er. Na zeventig minuten werd de huurling van Hamburger SV ge wisseld. Marcelo kreeg meteen daarna een goede kans, maar hij kopte in vrije positie naast. PSV deed in het vervolg van de wed strijd wat het kon, maar het kwam er simpelweg niet meer doorheen. Het zal volgende week moeten ge beuren. „We kregen meer kansen dan we vooraf gedacht hadden", zei Berg na de wedstrijd. „Als je er een paar mist als spits, gaat dat natuur lijk door je hoofd spelen." Marcus Berg slaagt er maar niet in te scoren tegen Glasgow Rangers. foto Ermindo Armino/AP Met een diskwalificatie bij de WK afstanden beëindigde Mark Tuitert een seizoen dat hij zo snel mogelijk wil vergeten. „De pijp is leeg", sprak hij berustend. „Ik merk dat mijn benen me niet ver dragen." foto Koen van Weel/ANP genlijk niet, maar ja..." Bij Wüst gaat nu alles goed, dus ook hier kwam ze zonder schade mee weg. Vanmiddag begint de jacht op goud nummer twee, op de 1500 meter. „Mijn favoriete afstand. Het is een mooie kop: Wüst vier keer goud. Maar het is natuurlijk geen schot voor open doel." En over dat oogstjaar? „Daar hebben we het zondag wel over." inzell - Een feestje bouwen kunnen de Noorse schaatsfans wel. Ook bij tweede, derde, vierde en tiende plaatsen zijn ze niet vies van een drankje. Sinds 2005 was er echter nooit meer de ultieme reden om feest te vieren. Gisteren in Inzell mochten de Noren met een reden uit hun dak gaan. Ha- vard Bokko bracht Noorwegen op de koningsafstand, de 1500 meter, eindelijk weer eens mondiaal goud. De 1500 meter werd een titanenge vecht om honderdsten van secon den. De Amerikaan. Shani Davis was in de slotrit op weg naar goud, maar via een sprint op het laatste rechte eind kwam de Noor alsnog langszij en voorbij (1.45,04 om 1.45,09). „Eindelijk goud. Twee de plaatsen had ik al genoeg", zei Bokko. Stefan Groothuis werd vierde in 1-45,51, nog achter de verrassende Canadees Lukas Makowski. Hij hoopt vandaag bij de 1000 meter wel op het podium te komen. Simon Kuipers eindigde als elfde en Mark Tuitert kreeg voor het te snel wisselen een diskwalificatie achter zijn naam. Zonder de letter DQ_was de olympisch kampioen als tiende geëindigd. Noorwegen en Inzell is een gou den combinatie. In 2005 veroverde Noorwegen op dezelfde plek voor het laatst mondiaal goud. Twee zelfs. Buiten en in de sneeuw kwa men er onverwachte kampioenen naar voren. Even Wetten won de 1000 meter, Rune Stordal de 1500 meter. Daarna werd het stil in het Noorse kamp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25