JL Blos op de wangen, goud om 241 sport ZLM haalt topwielrenners naar Zeeland Berg laat I Klöden onttroont De Gendt Ireen Wüst steekt al heel het seizoen in een grootse vorm. Op het WK afstanden, in het slotweekend, voegt ze nog maar eens een titel aan haar totaal toe. vrijdag 11 maart 2011 VERNOUX-EN-VAVIRAIS - Andreas Klöden heeft de macht gegrepen in de Franse rittenkoers Parijs-Ni- ce. De 35-jarige Duitse wielrenner won de lastige vijfde etappe en nam de leiderstrui over van de Belg Thomas de Gendt, die rijdt voor de Nederlandse ploeg Vacan- soleil-DCM. Hij kwam met een kwartier achterstand binnen. Klöden was in de rit over 193 kilo meter van Saint-Symphorien-sur- Coise naar Vernoux-en-Vivarais de snelste in de sprint van de kop groep. De renner van RadioShack troefde de Spanjaard Samuel Sanchez en de Italiaan Matteo Car rara (Vacansoleil) af. Het peloton moest over zeven cols van naam. Het parkoers was der mate selectief dat in de finale al leen de echt sterksten meededen. Dat waren er na de beklimming van de Col de la Müre, van de eer ste categorie, zeven. Klöden be schikte in de afsluitende strijd om de dagprijs over de meeste macht. Sanchez kwam wel langszij, maar net niet voorbij. Tyler Farrar won de tweede etappe in de Tirreno-Adriatico. De Amerikaan bleef in de 202 kilome ter lange etappe, van Carrara naar Indicatore (Arezzo), de Italiaan Alessandro Petacchi voor in de massasprint. Farrar nam dankzij zijn zege de lei derstrui over van Lars Boom. De Nederlander won woensdag met Rabobank de ploegentijdrit. Ach ter Farrar staat de meesprintende Tom Leezer, ploeggenoot van Boom, nu tweede op twee secon den achterstand. Boom zelf is der de, voor zijn ploeggenoten Sebasti an Langeveld, Oscar Freire, Robert Gesink en Bram Tankink. „Het is voor de publiciteit even minder, maar voor de klassements kansen van onze kopman Gesink is dit geen geen slechte zaak. De ploeg kan zich nu helemaal op hem richten", liet ploegleider Nico Verhoeven weten. „Lang de aan dacht tussen twee doelen verdelen is bijna niet te doen." WK AFSTANDEN De titel op de 3000 meter was Wüsts vierde ooit tij dens een WK afstanden. Ze won al eens de 1000, de 1500 meter en de ploegenachtervolging. door Eric de Jager inzell - „Volgend jaar ga ik oog sten", zei Ireen Wüst voor het eer ste startschot van de WK afstan den in Inzell. „Dit is een investe ringsjaar." Het is de vraag of de prijzenkast in huize Wüst zo'n oogstjaar wel aankan, want giste ren won ze de tweede wereldtitel van het seizoen. En er liggen er nog drie in het verschiet. Van de bleke, schichtige Wüst die zich twee jaar lang van race naar race sleepte - met her en der toch nog succes - is in de gezonde berg lucht van Zuid-Duitsland niets meer te zien. Wüst heeft een blos op haar wangen en een brede lach die op haar gezicht lijkt gebeiteld. Wereldkampioene allround, zilver op het EK en nu ook wereldkam pioene op de drie kilometer. „Het geheim? Terug naar de basis." Haar grootste heil haalde ze uit een- vakantie. Het was lang gele den dat ze haar lijf écht rust had gegund, maar afgelopen zomer moest ze wel. „Ik had tijd nodig om he-le-maal niks te doen. Ik heb drie, vier weken geen fiets aan geraakt, geen sprongetje gemaakt. Ik had er helemaal geen zin in en heb het ook niet gedaan. Pas toen ik merkte dat ik weer zin had, ben ik gaan trainen." Dat is een hele stap voorwaarts voor de vrouw die in het verleden vooral moest worden afgeremd om niet te veel te trainen. Ze kreeg zelfs een keer 'huisarrest' tijdens een trainingskamp van haar ploeg TVM. Helemaal genezen van haar drang tot overwerk is ze nog niet. „Nee, dat is de aard van het beest je. Maar dat is goed, ik ben gretig. Als dat niet zo was, kon ik beter stoppen." Hoe goed Wüst in haar vel zit, blijkt ook uit haar voortdurende Ireen Wüst springt juichend in de armen van trainer Gerard Kemkers na haar wereldtitel op de 3000 meter. verwijzingen naar Turijn. Daar won ze in 2006 als onbevangen jongeling olympisch goud en naar het gevoel van toen was ze lange tijd op zoek. „Het lijkt Turijn wel", zei ze dinsdag over de nieuwe ijs hal in Inzell waar bouwvakkers nog in en uit liepen. Over haar gouden 3000 meter: „Een déja vu van Turijn, toen moest ik ook als eerste van de favorieten starten." Omdat de 'te kloppen vrouw' Mar tina Sablikova na haar reed, moest Wüst gisteren wel een supertijd neerzetten. „Ik had maar één mo gelijkheid: de aanval kiezen. Dat moest ik bekopen in de laatste ron de, maar het publiek sleepte me er doorheen." Daarna begon het wachten. „Dat is het ergste. Ze nuwslopend. Ook een déja vu van Turijn. Sablikova had een mooi trekpaard in Brittany Schüssler. Ik dacht: ze zal er wel onderdoor dui ken. Maar dat deed ze niet en ik ben wereldkampioen." De vreugde-explosie in het TVM-kamp was intens. Coach Ge rard Kemkers sprong met gebalde vuisten en knuffelde iedereen die hij tegenkwam. De kampioen zelf sprintte op gympies over het ijs naar haar familie. „Dat mocht ei- door Koen de Vries ETTEN-LEUR - Na dit jaar verdwijnt de Delta Tour Zeeland hoogstwaar schijnlijk van de wielerkalender. Daar komt wellicht een meerdaag se tussen Rotterdam en Antwer pen voor in de plaats. Gisteren bleek in Etten-Leur dat dat niet de enige wedstrijd voor profs is waar Zeeuwse wielerliefhebbers zich op mogen verheugen. De Goese verze keringsmaatschappij ZLM is de ko mende drie jaar de nieuwe hoofd sponsor van de Ster Elektra Toer en haalt daarmee vele wereldtop pers richting Zeeland. Op 19 juni racen renners van tien World-Tourploegen over de Oester- dam. De kans dat ze de komende ja ren meer Zeeuwse kilometers gaan maken lijkt groot. Met de ondertekening van het con tract tussen ZLM en de organisatie van de sterkbezette vijfdaagse wie lerwedstrijd voor profs kwam giste ren een eind aan de Ster Elektra Toer. De wedstrijd heet in elk geval tot en met 2013 officieel Ster ZLM Tour GP Ian van Heeswijk, niet te verwarren met de ZLM tour, de in ternationale wedstrijd voor belof ten (tot 23 jaar), dit jaar op 16 april met start en finish in Goes. De Ster ZLM Toer, toe aan zijn 25e editie, wordt van 15 tot en met 19 juni ge houden. Omdat ZLM alleen klan ten in Zeeland en Brabant heeft, wordt het parkoers iets naar het westen verlegd. Met name de laat ste etappe gaat - op vaderdag - over 'ZLM-terrein'. Start en finish zijn in Etten-Leur, een klein deel gaat door Zeeland. De renners rijden bij Hoogerheide Zuid-Beveland in, steken via de Oesterdam over naar Tholen en fiet sen bij Tholen-stad Brabant weer in. „Een prachtige waaieretappe", was het commentaar van Koos Moerenhout, de vorig jaar gestopte Raborenner. Hij kan het weten want hij woont vlakbij Steenber gen. Een waaieretappe is nieuw voor de Ster ZLM Toer. Hij is vooral popu lair omdat hij door de Limburgse heuvels en de Belgische Ardennen gaat. Veel renners zien de Ster ZLM Toer daarom als een uitstekende voorbereiding op de Tour de Fran ce, die amper twee weken later van start gaat. „Veel renners die de Tour gaan rijden vinden de voorbe reiding in de Ronde van Zwitser land en de Dauphiné Libéré te zwaar. Ze kiezen liever voor wat minder zware rondes die ze goed kennen", vertelde Martin van Steen, de voormalige beroepsren ner die de ploegen contracteert. „Daarom is de Ster ZLM Toer zo populair. Er komen waarschijnlijk veel goede sprinters aan de start." Dat blijkt wel. Tien van de achttien World-Tourploegen hebben inge schreven: Omega Pharma Lotto, Quick Step, Sky, Leopard, Rabo bank, Vacansoleil, Garmin, HTC Highroad, Katusha en Saxo Bank. „De kans dat de Ster ZLM Toer de komende jaren meer kilometers door Zeeland maakt, is groot", ver hoogde Jan Livius, secretaris van het organisatiecomité en koersdirec- teur, de feestvreugde. „Ook een start of finish of allebei zijn moge lijk, als er belangstelling voor is.'" Programma Ster ZLM Toer. 15 juni: Proloog in Alblasserdam; 16 juni: Eind- hoven-Sittard, 188 km; 17 juni: Nuth-Nuth, 178 km; 18 juni: Ver- viers-ia Gileppe, 185 km; 19 juni: Et- ten-Leur-Etten-leur, 191 km. door Rob de Bruyn eindhoven - Enige compassie is onderhand op zijn plaats. PSV- spits Marcus Berg werkte ook gis teravond in het Europa League duel met Glasgow Rangers weer hard, maar bij de paar kansen die hij kreeg, ging het steeds mis. Om dat ook de andere PSV'ers bij de spaarzame mogelijkheden het Schotse doel niet goed in het vi zier hadden, kreeg Rangers waar voor het naar Eindhoven was geko men: een gelijkspel, 0-0. En zo laat de eerste zege van PSV ooit tegen een Schotse ploeg nog minimaal zes dagen op zich wachten. PSV-coach Fred Rutten had ge mengde gevoelens over de remise. „Enerzijds ben ik wat gefrustreerd, omdat we in alle facetten een goe de Europese wedstrijd hebben ge speeld en het alleen aan dat ene doelpuntje ontbrak. Daarmee had den we het onszelf voor de return

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24