zeeland 123 Wonen in vakantiehuis mag onderaf Onthulling joodse plaquette EEN WERELD VAN VERSCHIL! rendhopper brieven Aanhouding wegens gevaar op de weg OPENING 17MAART vrijdag 11 maart 2011 DEN HAAG - Mensen die kunnen aantonen dat ze voor 31 oktober 2003 permanent in hun vakantie huis woonden, mogen daar blij ven wonen. Voor alle anderen geldt dat ze niet constant in hun recreatiewoning mogen wonen. Daarop moeten gemeenten hand haven. Dat heeft minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastruc tuur en Milieu) gisteren gezegd tij dens een debat in de Tweede Ka mer. Schultz van Haegen zet daarmee de lijn voort die door het vorige ka binet werd gevolgd. Helemaal ge lukkig is ze er zelf ook niet mee. „Eigenlijk past dit niet bij het hui dige regeerakkoord, waarin staat dat we dit soort zaken van ruimte foto Valerie Kuypers/ANP derschap meer. Die geest komt niet terug met termen als het CDA moet een stukje naar links of rechts. Je moet een nieuwe fles ma ken met een nieuwe geest. In de af gelopen dertig jaar is er geen in houdelijk debat gevoerd. Daardoor weet niemand meer waar de C voor staat. Ik praat niet over links of rechts, maar over 'van onderop'. Op sleeptouw nemen zou een mis kenning zijn van de duizenden kwalitatief goede mensen in de re gio, zoals Zeeland. Daar ligt de ba sis, niet hier in Den Haag. Ik ga die mensen vragen waar het CDA naar toe moet." Nieuwe wensen betekent ook nieu we mensen. „Nieuw personeel is nodig. De duizenden talenten lo pen tegen een niet door te komen betonnen plafond aan." De kandidaten presenteren zich nog tijdens bijeenkomsten in Mep- pel, Amersfoort en Den Haag. Op het partijcongres van 2 april wordt de nieuwe voorzitter gekozen. MIDDELBURG - De politie heeft een 32-jarige automobilist uit Krabben- dijice op de Rijksweg A58 in Mid delburg aangehouden wegens ge vaarlijk rijden. Rond 02.30 uur za gen agenten, aan de Schroeweg in Middelburg, een personenauto rij den. Toen de bestuurder ervan de agenten ook zag ging hij er met ho ge snelheid - tot 190 kilometer per uur - vandoor. De politie zette de achtervolging in. De politie kon de man tot stoppen dwingen. Tevens bleek uit adema nalyse dat .de man ruim 2,3 maal teveel had gedronken. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt en zijn rijbewijs is ingevorderd. lijke ordening meer bij decentrale overheden willen leggen. Maar de ze discussie, die al lang duurt, ken ik goed. Het zou onbehoorlijk be stuur zijn als we regels nu opeens zouden veranderen", aldus de mi nister. Het wonen in een vakantiehuisje is onrechtmatig. Maar omdat veel gemeenten - ook in Zeeland - dit in de jaren negentig van de vorige eeuw en in de beginjaren van deze eeuw gedoogden, was dat bij veel mensen niet bekend. Schultz van Haegen vindt het dan ook goed dat deze mensen ontheffing krij gen. De ontheffing vervalt als de huidige bewoners overlijden of ver huizen. Mensen die na 31 oktober 2003 per manent hun recreatiewoning be trokken wisten volgens de minis ter 'donders goed' dat dit niet mocht, omdat voor dit onderwerp 'ruime aandacht' is geweest. Om dat gemeenten de laatste jaren ook veel beter zijn gaan handhaven, is het aantal bekende gevallen van il legale bewoning fors teruggelopen. Het gaat nog om 'enkele honder den' gevallen tegen 'vele duizen den' enkele jaren geleden, aldus de minister. Maar mogelijk zijn dui zenden gevallen niet bekend. Het wetsvoorstel van de minister komt dinsdag in stemming. Of er een meerderheid is, is nog ondui delijk. De PW vindt dat mensen altijd permanent in hun eigen va kantiehuis zouden moeten kun nen wonen. GroenLinks voelt juist voor een striktere handhaving. door Emile Calon En de naam van de dode zal niet worden uitgewist uit de kring van zijn broeders en uit de poort van zijn stad. Gij zijt heden getuigen.' Deze tekst is vanaf woensdag 16 maart te lezen op een plaquette die 's middag onthuld wordt in de hal van het Middelburgse station. De bewuste tekst verwijst naar de Zeeuwse joden die op 24 maart 1942 vanaf het station op trans port werden gesteld. Via tussen stops als het getto in Amsterdam belandden de meesten in de ver nietigingskampen in Oost-Europa waar ze het leven lieten. Ongeveer honderdentwintig Zeeuwse joden kwamen om tijdens de Tweede Wereldoorlog. De bewuste dag werden er zo'n tachtig van hen op transport gesteld. Het leeuwendeel van hen woonde in Middelburg. Met het transport kwam er een voorlopig einde aan de joodse aanwezigheid in Middel burg waar joden zich sinds de ze ventiende eeuw hadden gevestigd. Na de oorlog keerden slechts enke len terug. Een monument, dat herinnert aan de jodenvervolging in Middelburg, is te vinden op de Joodse Begraaf plaats aan de Walensingel, maar is niet bereikbaar voor belangstellen den. Om die reden nam oud-wet houder Jan van der Weel het initia tief voor de plaquette. Deze is ont worpen door de kunstenaar Appie Drielsma die zelf de Holocaust Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Ziekte van Lyme In het artikel over de ziekte van Ly me in de krant van 5 maart stond dat Lyme zich kan ontwikkelen tot een chronische vorm. Dit werd ge presenteerd als een feit. Er bestaat echter veel discussie of een chroni sche Lyme wel bestaat. Weliswaar kunnen er vroege en late stadia voorkomen van de ziekte maar die kunnen goed met antibiotica be handeld worden. Klachten die blij ven bestaan na een behandeling van Lyme worden ook wel post-Ly- me genoemd. Er is nooit overtui gend aangetoond dat het langdurig behandelen met antibiotica hier zinvol is. Het beeld dat in het arti kel werd geschetst dat er weinig art sen op de hoogte zijn van de ziek te van Lyme, wil ik bestrijden. Wel heerst er nog veel onduidelijkheid over. Wat dat betreft sluit ik mij aan bij de oproep van de patiënten vereniging om meer onderzoek te doen naar de ziekte van Lyme. Marcel van den Berge internist-infectioloog Noordendolfer 21, Zoutelande Bezoek Oman Los van het feit dat het bezoek van de majesteit en de daaraan verbon den handelsmissie aan Oman om h'umaan-/politieke redenen contro versieel is, vind ik het ongelooflijk, dat de inhoud van haar missie zelfs bij het 'volk' bekend is. Sinds kort kennen we allemaal de in 2006 op gerichte website 'WikiLeaks', be doeld als anoniem podium voor klokkenluiders uit overheidsinstel lingen en bedrijven. Via de experti se van Joris Luijendijk binnen de Haagse kaasstolp kunnen we ons enigszins een beeld vormen van de mores binnen de vierhoek van poli tici, voorlichters, lobbyisten en journalisten, de zogenaamde Nieuwspoortcode. Volgens het bul letin, dat 2 maart via de Rijksvoor lichtingsdienst uitging, was het doel van het staatsbezoek de uitste kende wederzijdse betrekkingen op velerlei gebied te bevestigen en het voornemen hun nauwe relatie en samenwerking voort te zetten en verder te verdiepen. Wie heeft: gelekt? Wat is de code? Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje Coffeeshop heeft overleefd. Van zijn hand zijn ook de bronzen deuren in de Mid delburgse synagoge en de toegang tot de begraafplaats. Woensdag 16 maart is er om 23.30 uur een bijeenkomst in de synago ge in de Herenstraat. Daar wordt door verschillende mensen het woord gevoerd, door onder andere voorzitter M. de Vries van de Jood se Gemeente Zeeland en commis saris van de koningin Karla Peijs. Om 24.30 uur vertrekken de geno digden in een stille tocht naar het stationsgebouw voor de onthul ling. Uit eerbetoon worden die dag de vlaggen in Middelburg half stok gehangen. Na de onthulling keert het gezelschap terug naar de syna goge voor de afsluiting van de cere monie. Hoe verzin je het: naast het sta tion. Middelburg is haar toegangs wegen aan het fatsoeneren, de N57 (trots), opruimen en renoveren van Ramsburg (hoog tijd). Bij het station zijn er nu keurige parkeer plaatsen voor de toerist. En dan ga je daar een tijdelijke coffeeshop neerplanten. Leuk voor de treinrei zigers die de ellende zien als ze uit het station komen. Het mocht niet te dicht bij een school komen. Wat te denken van al die scholieren die de trein pakken? Wat te denken van de omgeving die nu rustig is, de bewoners van de Segeerssingel die er pal achter wonen? Wedden dat de tunnel bij het station weer één en al ellende op gaat leveren? Henk van Gilst Grote Sternstraat 8, Middelburg de €500r* v.Mleente cp boven t.\NV€5C Trendhopper Mortiere Middelburg Mortiereboulevard 40, Middelburg T (0)118-60 69 01 info@trendhoppermiddelburg.nl www.trendhoppermiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23